Google Chrome Yavaş Yüklenen Siteler İçin Uyarı Gösterecek

ds-damat

Google; 11 Kasım 2019’da Chrome’un bloğundan; yavaş yüklenen web sitelerinin tespit edilmesi ve etiketlenmesinin planlandığına dair bir açıklama paylaştı.

Bu; çok yakında, bazı web sitelerinde “genelde yavaş yüklenir” gibi uyarılar görmeye başlayacağımız anlamına geliyor!

“Hız, başlangıçtan bu yana Chrome’un temel ilkelerinden biri oldu” şeklinde devam eden açıklamada; Chrome’un amacının,  uzun vadede, hızlı yüklenen web sitelerinin yaygınlaşmasını sağlamak ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyiminin sunulması olduğu açıklanıyor.

Ayrıca Google; sitenin yavaşlığının; kullanıcının cihazından mı, yoksa geçerli ağ koşullarından mı kaynaklandığını da bildirime eklemeyi planlıyor.

Google’ın tam olarak nasıl etiketleme yapacağı henüz belirlenmemiş olsa da, sitede gezinmeye başlamadan önce, kullanıcılara sitenin yavaş olduğuna dair bir uyarı gösterilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle hızlı siteler için aşağıda sağda bulunan göreseldeki gibi yüklemenin ilerlediğini gösteren yeşil bir yükleme çubuğu düşünülüyor. Yavaş siteler için de Google; adres satırının altında  mavi bir yüklenme çubuğu ve sayfada “genellikle yavaş yüklenir” uyarısı göstermeyi planlıyor.

Bu açıklamadan sonra sayfa yüklenme hızının giderek daha da önemli hale geldiği inkar edilemez. Google’ın planladığı etiketleme (belki de damgalama demek daha doğru olur) muhtemelen, kullanıcıların siteyi terk etmelerine ve daha hızlı yüklenen siteleri tercih etmelerine neden olacaktır.

“Hızlı ya da yavaş olan siteleri tespit etme planımız, giderek artan katı kriterlere göre aşamalı adımlar halinde gerçekleşecektir” ifadelerini içeren yazıda web sitelerinin yüklenme hızının optimizasyonu için vakit kaybedilmeden aksiyon alınması isteniyor.

Bu nedenle, PageSpeed Insights, Lighthouse ve sayfalarınızın nasıl anında yükleneceğine dair bilgilendirmelerin yer aldığı Google’ın öğrenme platformu web.dev/fast gibi performansa odaklı kaynakların ziyaret edilmesi öneriliyor.

Kullanıcıların %40’ının; yüklenmesi üç saniyeden uzun süren siteleri terk etme eğiliminde olduğu ve  Google’ın, site hızını arama motoru sonuçlarında bir sıralama faktörü olarak kullandığı zaten biliniyordu.

Ancak son açıklamanın ardından kuşkusuz tüm gözler; web sitelerinin hızında büyük pay sahibi olan hosting firmalarına çevrilecektir. Çünkü hosting hizmeti; sunucu denen, web sitelerinin içeriklerinin barındırıldığı, kesintisiz çalışan özel bilgisayarlarla sağlanıyor ve yüksek performanslı sunucuların, web sitelerinin hızlı yüklenmesindeki etkisi inkar edilemiyor. 

Bu nedenle, doğru hosting planını seçmek için; yüksek teknolojiye ve üstün performanslı sunucu donanımlarına sahip, güvenilir hosting firmalarının sunduğu; hız odaklı hosting paketlerinin tercih edilmesi çok büyük önem arz edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir