E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Google Chrome Bizi Takip Ediyor!

Dünyanın en çok ziyaret edilen websitesi Google. Sosyal ağlara girerken, maillerimize bakarken bile Google üzerinden giriş yapıyoruz. Bu kadar yoğun kullanılan bir sitenin en büyük gelir kaynağını da şüphesiz ki reklamlar oluşturuyor. Ancak online alışverişin yaygınlaşması ile birlikte içimizde bir korkuya neden oldu. “Google Chrome tarafından takip ediliyor muyuz?” sorusu akıllarımızda çokça kalıyor.

Hem hoşumuza giden hem de korkuya neden olan bu takip istemediğimiz rastgele reklamlar ile karşılaşmak yerine daha önce incelediğimiz ürünlerle tekrar tekrar karşılaşmamızı sağlıyor. Kısaca “yeniden pazarlama” dediğimiz bu eylem dijital pazarlamanın son zamanlarda en yoğun kullanılan özelliği. İngilizce karşılığı “Remarketing” olan yeniden pazarlama ile işletmeler potansiyel müşterilere yeniden ulaşarak web sitelerinden inceledikleri ürünler hakkında yeniden düşünmelerini sağlıyor.

Bu amaçla başvurulan bir yöntem olan morphing, websitelerin otomatik olarak kişiye göre ayarlanabilen, mevcut ve geçmiş ziyaretler sonucunda satın alma olasılığı en yüksek olan potansiyel müşteriye ulaşma imkanı sağlayan bir yöntem. İstenildiğinde bu durumu engelleyebilen programlar da bulunmakta. Yani geliştirilen bu adblock türü programlar incelediğimiz ürüne ait reklamın tekrar karşımıza çıkmasını engelliyor. Aslında hem korkulan hem de sevilen bu takip durumu bize incelediğimiz ürünü hatırlatarak bizim yerimize akılda tutuculuk işlevini yerine getiriyor. Ayrıca satın almaktan vazgeçen müşteri için vazgeçtiği ürünün reklamını yeniden görmek “bak iyi düşün”ü çağrıştırıyor. Bu özelliği ile korkutmanın yanı sıra olumlu bir özelliğe de sahip. Bu yüzden de yeniden pazarlama girişimi olarak adlandırılıyor. 

Google Chrome Reklamlarının İşletmeler İçin Faydaları

Bir diğer olumlu özelliği de işletmeler için. Doğru hedef kitleye doğru mesajın iletimi geri dönüşlerdeki başarıyı da artırıyor. Böylelikle kullanılan morphing yöntemi ile internet reklamcılığının başarısı yükselirken, markaların yığınla para ödedikleri ancak kime ulaştığını bilmedikleri televizyon reklamları ise düşüşe geçmiş durumda. 

Aslında Google reklam uygulaması doğru bir girişim ancak mağaza sorumluları tarafından dahi takip edilmekten hoşlanmayan müşteriler için sanal ortamda takip ediliyor olmak bizi biraz tedirgin ediyor. Giderek artan teknoloji ile sese de duyarlı hale gelen morphing yöntemi ile işletmeler yeniden pazarlama faaliyeti gerçekleştirip, reklamları kişiselleştirse de bizi korkutmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir