Gök Taşının Dramı

damattween

Önsöz: Ülke gündemini bir süredir meşgul eden bir doğa olayının hikayesidir.

Türkiye’de Bingöl’ün merkez ilçesi Sarıçiçek Köyü’ne 2 Eylül 2015 tarihinde gök taşı düştü. Düşen göktaşı parçalarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çevre illerde görüldüğü belirten açıklamada, göktaşının atmosfere yaklaşık 70 bin km/saat hızla Elazığ-Tunceli istikametinden Muş istikametine doğru girdiği, Bingöl üzerinde patlayarak parçalandığı ve gökyüzünde oldukça şiddetli bir aydınlığa neden olduğu belirtildi. Göktaşının düşüşünü önce köylüler sonra ise konuyu takip eden ülke insanı gelişmeleri hayretle izlediler. Pazarlama iletişimiyle uğraşan biri olarak ben de bu konuya duyarsız kalamazdım.

Düşen meteor taşlarının birçok ülkeden talibi çıktı ve ülke ekonomisine katma değer sağladığını izleyip gördük. Sonrasında ise satılan taşların vergiye tabi olup olmayacağının tartışmasını yaşadık. Nihayetinde ise vergiden muaf tutuldu tüm gelirler.

Satışa odaklı firma ( gelir ve hayatta kalma kaygısı) , vergiye odaklı devlet – birey- kurum yapısıyla ülkemizde ne kadar geriye gittiğimizi tekrar ve tekrar bu tartışmalar yaşanırken izledik.

Bir gök taşından marka yaratmayı, bir gök taşından katma değer yaratmayı düşünemedik…

Ülkemizde alış , satış, vergi konusu işlenirken biraz araştırmayla dünyada bu tip gök taşlarıyla ne yapılmış bir görelim istedim.

Daha önceden düşen bir meteor taşı için “Gibeon meteor taşı”ndan nikah yüzüğü yapılmış. Sadece bir doğa olayı olarak değil, sadece bir taş olarak değil bir anlam, bir duygu yüklenerek emekle birleştirilip işin boyutunu değiştirmişler.

Çayın ülkemizde ham halinin ihraç edilip, paket halinde ithal edilmesi… Altının ham halinde ihraç edilip sonrasında takı olarak ithal edilmesi, fındığın, mısırın, balığın aynı süreçlerden geçmesi ne acıdır ki son olarak meteor taşıyla halen çok da ileriye gitmediğimizi görmüş olduk!

Tahmin ediyorum ki 1 yıl sonraya kalmadan satılan meteor taşları uluslararası piyasalarda yüzük + kolye + mücevher + vs bir çok tasarım olarak geri dönecek… Toplamda da alınan fiyatların 100 katı değerinde bir fiyatla ciroya dönüşecek.

Bizler ne yapabilirdik?

METEOR MÜZESİ…

Her şeyi üretimle de yapmayabilirdik… Tasarımla da yapmayabilirdik. Bir müze kurabilirdik ! İstesek bu müzede bu taşları işler ve öyle sergilerdik. Ülkemiz için uzun yıllar boyunca ziyaretçi alabilecek yeni bir kapı aralardık.

Elimizde bir doğa olayı vardı….

Bunu da kaçırdık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir