E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Godfather’dan 5 Ürün Yönetimi Dersi

Godfather kült filmi hepimizin izlediği bir film olmakla birlikte @Marketingfather ile de son dönemlerde hayatımıza tam anlamıyla girdi. Sinematik olmanın, iyi tanımlanmış karakterlerin olması ve gangsterlerin ve göçmenlerin hikâyesini iyi yazılmış bir komployla anlayabilmekten övgüyle söz edilen bir film. Bu filmi izlemenin tek nedeni bunlar değil. Ürün Yönetimi ile ilgilenenler için, filmden alabileceğiniz 5 önemli ders var, içeriğin devamında sizin de uygulayabileceğiniz güzel püf noktaları geliyor.

Onlara Reddedemeyecekleri Bir Teklif Yap!

Ürün Yöneticisi iseniz ya da olmayı düşünüyorsanız müşterinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün oluşturmanız gerekir. Çok az uygulama içeren ya da hiç olmayan bir ürün yapmanın ve daha sonra da bunu yapmayı beklemenin bir anlamı yoktur. Kimsenin direnemeyeceği bir şey oluşturun, kitlenizin veya müşteri tabanınızın göz ardı edemeyeceği bir şey. Ürün reddedilemezse, bunu pazarlama ve satış konusunda da bulabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı Yakın Tutun Ama Düşmanların Daha Yakın Olun!

İş dünyasındaki düşmanlarınız rakiplerinizdir. Klişe gibi gelse de bu halen yaşayan bir gerçek.  Piyasada zaten olduğu gibi 200 varsa, mükemmel bir ürün geliştirme noktası yoktur. Rakiplerinizin neler yaptığını bilmek zorundasınız, böylece ürününüzü değiştirebilir ve bir adım önde olabilirsiniz. Düşmanın ne kadar büyük veya küçük görünse de, hayal edebileceğinizden çok daha büyük bir tehdit olabilir, bu yüzden onları daima uzak tutun. Ayrıca, sağlıklı bir rekabete sahip olmak her zaman iki rakibi sınırlarının ötesine itiyor gibi görünmektedir ve aslında her iki taraf için de çok faydalı olmaktadır.

Ödül Sadakati

İyi bir ürün planlaması, ürün markalaması, kurumsal mimar, pazarlama ekibi ve daha fazlası gibi başarılı bir ürün oluşturmaya çok şey dahil ediliyor. Her bir birey ve aynı zamanda çalışanınız, ürününüzün başarısında önemli bir rol oynar ve bunu yapmaya devam etmeleri için sıkı çalışmalarını ve sadakatlerini ödüllendirmeniz gerekir. Takdir edilen bir ekibin daha iyi çalışma ve daha iyi sonuçlar üretme olasılığı daha yüksektir. Ancak bunu Pavlov’un köpeği paradoksuna dönüştürürseniz işin içinden çıkmanız mümkün olmayacaktır.

İşletme Kişiseldir

İş, para kazanmak ve title yapmaktan ibaret değildir, tutku duyduğunuz bir şeyi yapmaktan ibarettir. Yaptığınız ürünü sevmiyorsanız ve bu konuda tutkulu değilseniz üzgünüz ama asla satamayacaksınız. Ürününüzün kendinizi ve sevdiğiniz bir kişiyi görebilmeniz için olması gerekir. Buna sadece başka bir iş ve başka bir ürün olarak bakarsanız, istediğiniz sonuçları asla alamazsınız. Sadece iş değil, aynı zamanda kişisel olması gerektiğini unutmayın.

Affetmek. Unutmak. Hayat Talihsizlerle Dolu

Başarısızlıktan kaçmayın ve asla bir kaybın daha iyi olmasına izin vermeyin. Bill Gates ve Steve Jobs gibi insanlara bakarsanız, bunun asla kolay olmadığının farkındasınızdır, ama asla vazgeçemezsiniz. Hatalarınızdan sürekli olarak öğrenmeli ve geliştirmelisiniz. Aynı zamanda, hataların gerçekleştiğini, kendiniz için kendinizi affedeceğinizi ve kendi içinizde barış yapmanın yollarını aradığınızı da bilmeniz gerekir.

Eğer birileri hata yaparsa, onlar affedilirse, hatalar unutursa, ve onlara kendilerini kanıtlama şansı verilirse her şey yoluna girecektir, çünkü hayat talihsizliklerle doludur. İyi bir ürün yöneticisi, farklı bir beceri setine sahip olmalı ve bu sayede başarılı bir kariyer yapmak söz konusu olduğunda doğru bilgi edinerek tamamlamak harika olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir