23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Giyilebilir Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri Giderek Artıyor

Giyilebilir teknoloji günümüzde farkına varmasak da hayatımızın içinde olan bu kelimenin geçmişi bir anlamda oldukça eskiye dayanıyor.

Giyilebilir Teknoloji isminden de anlaşılacağı gibi üzerinize giydiğiniz teknoloji içeren her türlü elbise ve nesneyi tarif etmek için kullanılan genel bir terim. Yıllardır ‘Wearable Computing’ teriminden bahsedilirdi ancak bu terim genelde ‘Robotların Dünya’yı Ele Geçirmesi’ senaryolarıyla birlikte bahsi geçen ve Holywood filmlerinde gizli servis ajanlarının saatleri aracılığıyla iletişim kurmalarını izlediğimiz gerçek hayatımıza bir türlü girmeyen bir terimdi. 2000’li yıllardan itibaren ise özellikle taşınabilir akıllı cihazların( Ipod, Iphone…) hayatımıza girmesi ile öncelikle medikal ve askeri alanlarda kullanılan taşınabilir teknolojilerin yanında elbiselerimize entegre edebildiğimiz takı ve aksesuarların haberlerini duymaya başladık.Ürünlerin içerisine yerleştirilen sensörler, bu cihazların hayatımızı kolaylaştıran bambaşka birer teknolojik ürüne dönüştürüyor. Hayatımızda daha da yerleşecek olan giyilebilir teknoloji ürünleri, ülkemiz sınırlarının dışına çıkıldığında bambaşka boyutlara ulaştığını da söylemeden geçmeyelim..

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

2010 yılından itibaren ise öncelikle akıllı saatler olarak hayatımıza giren tasarım ve teknolojinin birleştiği bu ürünlerin kullanımının insan bilgisayar normlarına uygun boyutta olmadığı ve kullanıcı rahatlığını yeterince sağlayamadığı düşünüldü. Büyük firmalar zaman içinde kullanıcı deneyimini test ederek geliştirerek ünlü tasarımcılar ile işbirliğine gitti ve kullanıcılardan geçer not almaya başladı. Bazı giyilebilir teknoloji ürünleri sektörde büyük sükse yarattı. Toplu fonlama ile kendini finanse eden uzun şarj ömrüne sahip Pebble akıllı saatleri ile başlayan furya Google Glass ile devam etti. Google Glass’ın yarattığı sükse ürünün kullanıma hazır olmadığı gerekçesiyle geliştirilmek üzere Google tarafından geri çekilmesiyle son bulsada özellikle VR teknolojisinin gelişmesi ile sanal gerçeklik alanında oldukça başarılı sonuçlar elde eden Oculus’un facebook tarafından satın alınmasıyla diğer büyük şirketlerde Giyilebilir Teknoloji pazarına girmeye başladı. Dünya’nın en büyük teknoloji devleri değişik kategorilerde öncü ürünler çıkarmak üzere giyilebilir teknolojilere çok büyük yatırımlar yaptılar. Bu yatırımlara konu olan ürün çeşitleri arasında akıllı lenslerden akıllı ayakkabılara kadar büyük bir ürün yelpazesi söz konusu.

Öte yandan Giyilebilir Teknoloji devriminin ilk 10 yılının sağlık kategorisinde üretilen cihazların kullanıcılar tarafından tercih edileceği yıllar olacağı öngörülmektedir. Çünkü kullanıcılar üzerinde yapılan anketlerde sağlık ürünleri kullanıcıların satın almaya değer ürünler arasında ilk sıraya çıkıyor.

Artık kullanıcı deneyimini test ederek değiştirilen tasarımlar ile kullanıcılardan tam not almayı başaran giyilebilir cihazlara alışmaya başladık.

Giyilebilir Teknoloji Ürün Gruplarına Göz Atalım…

Akıllı Saatler

Akıllı saatler ile cep telefonunuza bağlanarak cep telefonunuzun hemen hemen tüm özelliklerini kullanabilirsiniz. Dijital işlerinizi hayatınıza akıllı saatleri dahil ederek kolaylaştırabilir. Akıllı saatlerin içinde bulunan sensörler yardımıyla da kalp ritmi, adım sayısı, yakılan kalori gibi verileri çok verimli bir şekilde anlık olarak takip edebilirsiniz.Bir Akıllı Saat sahibi olduğunuzda tüm bu özelliklerin yanında çağrılarınızı, maillerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı takip etmenizi sağlar.

Apple Watch Series 2

Apple, Watch 2 Series ile sağlıklı yaşama odaklandı.Yerleşik GPS, kalp atışı hızı sensörü  ve kapsamlı antreman uygulaması sayesinde bileğimize takılı bu cihazlar gelişmiş bir aktivite izleyicisine dönüştü.

Samsung Gear S2

Sağlığınızı kontrol altında tutmak Gear S2 ile çok kolay.Günlük faaliyet seviyelerinizi, kalp atış hızınızı, tükettiğiniz su ve kafein oran miktarınızı S’ ile izleyebilirsiniz.

Akıllı Bileklikler

İlk üretilen akıllı bileklikler oldukça sportif bir tasarıma sahip olduğundan Akıllı Bileklik denince akla aktivite ölçerler gelebilir.Öncelikle düzenli spor yapan insanlara odaklanan bileklikler gittikçe klasik modellere evrilirken, intel mica gibi stil sahibi teknoloji ürünleri de akıllı bilekliklerin gelecekte mücevherlerin yerini alabileceğini gösteriyor. Çeşitli şekillerde olan akıllı bilekliklerin Nixie gibi mini Drone’lara dönüştüklerini görmek ise oldukça şaşırtıcı. Peki bu akıllı bileklikler temelde ne işe yarıyor? Spor amaçlı üretilen birinci nesil aktivite ölçer bileklikler adım sayınızdan kalp ritminize ve kalori yakınımıza kadar bir çok konuda size bilgiler veriyor. Moda sektöründe kullanılan tasarımlarda ise genellikle telefonunuzun devredışı olduğu durumlarda maillere hızlıca bakabilmek gibi basit hayati öneme ve işlevlere sahip. Akıllı bileklerin başlıcaları Garmin Vivosmart HR ve Fitbit Charge 2

Akıllı Gözlükler

Google Glass akıllı Gözlük denilince akla ilk sırada neredeyse herkesin aşina olduğu Google Glass geliyor. Google Glass’ın yarattığı sükse ürünün kullanıma hazır olmadığı gerekçesiyle geliştirilmek üzere Google tarafından geri çekilmesiyle son bulmuştu. Google Glass’tan sonra başta Huawei olmak üzere bir çok Dünya devi şirket akıllı gözlükler üretmeye başladı.Akıllı gözlüklerin sanal gerçeklik gözlükleri ile arasındaki en temel fark ise dış Dünya’yı manipüle eden simülasyonlar görmek yerine dış Dünya’yı tanımamız için bize ekstra bilgi vermeyi amaçlamasıdır.

Snap Spectacles

Yakın zamanda Snapchat tarafından tanıtılan bu kamera donanımlı güneş gözlükleri çok ilgi göreceğe benziyor.Snapchat kullanıcıları için günlük hayattan görüntü yakalamak ve benzersiz bir bakış açısı getirmek için tasarlanan bu gözlükler, video kaydı için eşsiz bir olanak sağlıyor.

Akıllı Kulaklıklar

Bir Akıllı Kulaklık almak için tek neden ses kalitesi değildir ancak akıllı kulaklıklar aracılığıyla ses kalitesi ve ses rengini kişiselleştirebilirsiniz. Kulaklık başlığına sahip olan modellerin aksine kulak içi modeller ve özellikle medikal amaçlı kullanılan implant yüzeyli kulağa takılan giyilebilir teknoloji ürünleri de vardır. Kablosuz bileşenler ve depolama kapasiteside akıllı kulaklıkları optimum egzersiz aksesuarları arasına sokuyor. Ayrıca giyilebilir teknoloji ürünlerinin olmazsa olmazı kalp hızı takibi, adım sayısı gibi ölçümleri analiz edebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik VR Gözlükleri

Yaşadığınız Dünya çok mu sıkıcı o halde hemen bir Oculus Rift satın alıp kendinize sanal bir Dünya yaratabilirsiniz.Yarattığınız Sanal Dünya dışında gerçek hayatta var olan her türlü yapıyı simüle edebilir sanal ve gerçek Dünya’yı içiçe getirebilirsiniz. Şimdilik genellikle oyun amaçlı kullanılan Sanal gerçeklik başlıklarının en önemli örnekleri Sony Morpfeus, Google Cardboard, Oculus Rift, HTC Vive ve Sony PlayStation VR.

Akıllı Tekstil

Fashion Tech sektörü oldukça hareketli neredeyse tüm büyük şirketler stil sahibi teknoloji ürünleri ortaya çıkarmak için sıraya girmiş durumda. Akıllı tekstil ürünleri çok yakında akıllı bileklik ve saatlerin taşıdığı tüm fitness tracking özelliklerini taşıyacak gibi duruyor. Şuan ilk örnekler özellikle yurtdışında moda sektörüne yön vermeye başlasada genelde kullanılan teknolojiler arasında 3d printing ile üretilmiş özel görünümlü tekstil ürünleri var. Örneğin Nervous System’den Kinematics Dress ve Victoria Secret’tan Akıllı Sütyen Incredible Sports Bra bu ürünlere güzel birer örnek. Bunun yanısıra sporcular için üretilen D-Shirt’ler ve ahududu kokulu pantolanlar görmek mümkün.

Akıllı Aksesuar & Mücevher

Akıllı saatlerin özelliklerinin akıllı tekstil ürünlerine transfer edildiğinden bahsetmiştik. Akıllı aksesuar ve mücevherler içinde aynı şeyi söylemek mümkün. Örneğin Video Earrings ve NFC Yüzük gibi örneklerin yanı sıra Intel tarafından üretilen lüks segmente ait Mica’da oldukça iddialı. Şimdilik amaçları cep telefonlarının özelliklerini kullanabilmek olan aksesuar ve mücevherler, telefonlara gelen email, sms veya çağrılardan kullanıcıları haberdar ederken gelecekte ise daha kompleks işlemler yapmaları beklenmektedir.

Giyilebilir Teknolojilerin Önündeki Engeller Neler?

Giyilebilir Teknolojiler bizi ölçmek için cildimize dokunmadan hareket, mesafe, GPS, ivme ve jiroskop kullanarak tüm kalp hızı, vücut yağ kompozisyonu, terleme, sağlık, sıcaklık ve kas aktivitelerini şuanda kaydedebiliyor. Ancak, bu teknoloji harikası cihazların bazı büyük sorunları da var. Örneğin bir çok farklı marka akıllı saat aynı koşullar altında farklı ölçüm değerleri elde ediyor. Yani sensörlerin ölçüm değerlerinin ne kadar sağlıklı olduğu uzmanlar arasında büyük bir tartışma konusu.

Bunun yanında şimdilik bize sadece ölçüm değerlerini gösteren giyilebilir teknolojiler ileride bu özelliğinin yanısıra ölçüm değerlerini de yorumlayabilme ve Büyük Veri(Big Data) algoritmaları ile kişiye özgü önerilerde bulunabilme gibi ek özelliklere sahip olacak gibi görünüyor. Giyilebilirlerin en büyük sorunları arasında henüz telefonlarda da yaşadığımız şarj sorunu yer alıyor. Örneğin Samsung Gear, şarj probleminin önüne geçmek ve güç tüketimini azaltmak için telefonlarının aksine Tizen işletim sistemini akıllı saatlerinde sıklıkla kullanmaya başladı. Enerji kaynakları ve prizlerden uzak kalabilmek mümkün değil gibi görünüyor. Akıllı saatlerin şarj edilmesi ise telefonlara göre çok daha yorucu, kullanıcılar her gün kollarındaki saati şarj etmek için ekstra bir efor harcamak istemiyorlar. Apple Samsung gibi firmalar bu sorunun önüne geçebilmek için daha verimli ve kablosuz şarj istasyonlarını piyasaya sürse de bu istasyonların kullanıcıyı ne kadar tatmin ettiği bir diğer tartışma konusu.

Üzerine düşünmemiz gereken bir diğer konu ise Symbian işletim sistemli akıllı telefonların en azından 3 gün bizi idare ettiği günlerden 1 tam gün şarjı yeterli olan telefonların el üstünde tutulduğu bir dönemde yaşıyor olmamız.

Giyilebilirlerin kullanıcıları ile bağı ise yine büyük şirketlerin en önem verdiği konular arasında yer alıyor. Teknoloji ürünü kullanıcılarının alışkanlıkları ve tasarım ürünleri kullanıcı alışkanlıkları göz önünde bulundurularak Giyilebilir Teknoloji ürünleri için hibrit iş modelleri oluşturuluyor.

Şuanda akıllı saatler en çok tercih edilen ürün grubu, bu cihazlar ile ne kadar hareket ettiğinizden kaç kalori yaktığınıza kadar bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bugünlerde gelişen teknoloji ile Mars’a gitmeyi planlarken her gün mobil ve giyilebilir cihazlarımızı şarj etmek zorunda olması oldukça ironik gözüküyor. Pil teknolojisinin gelişmesi hem giyilebilir cihazlar hemde taşınabilir cihazlar için büyük bir devrim yaratacak gibi gözüküyor.

Rakamlarla Giyilebilir Teknoloji Dünyası

İngiltere merkezli araştırma şirketi Visiongain’e göre giyilebilir teknoloji pazarı büyüklüğü 2013 yılında 4.6 milyar dolar hacmindeyken 2019 yılında ise 53 milyar dolar olacak. CCS Insight raporuna göre 2014 yılında 75 milyon giyilebilir cihaz piyasaya çıkarken 2018 172 milyon cihazın piyasada olacağı öngörülüyor. ABI Research ise CCS Insight’ın aksine sadece spor ve sağlık amaçlı kullanılacak olan giyilebilir cihazların sayısının 2017 itibariyle 170 milyon olacağını öngörüyor. Bu rakamların en dikkat çekici yönü ise neredeyse bütün araştırma şirketlerinin hemfikir olduğu konu Apple’ın pazar lideri olarak tam 20 milyon Apple Watch satacağı ve bu satışlar neredeyse Iphone kullanıcılarının %7’sine ulaşacağını belirtiyor.

Öte yandan Giyilebilir Teknoloji devriminin ilk 10 yılının sağlık kategorisinde üretilen cihazların kullanıcılar tarafından tercih edileceği yıllar olacağı öngörülmektedir. Çünkü kullanıcılar üzerinde yapılan anketlerde sağlık ürünleri kullanıcıların satın almaya değer ürünler arasında ilk sıraya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir