E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Girizgah

Şimdi aklımın yettiğince biraz dijital mecralara falanlara filanlara dokundurup saçmalayacağım. Okuyanlar fikirlerini yazsınlar ben de bi’ kendime geleyim. Çok değil az hatta biraz zaman önce Onedio.com ile tanıştık. Onedio, hiçbir zaman yabancı ülkelerdeki benzer mecralardan esinlenerek üretilen ve içerik ürettiren bir site olduğunu yalanlamadı. Hatta oralardan içerikleri Türkçeleştirip paylaşıldığı söylendiğinde de ses çıkarmadı, devam etti, tuttu, aldı, yürüdü ve Facebook üzerinden trafik çekip büyüyen mecralar kervanına katıldı. Ardından da her saat başı 8 tane çakması çıktı. İyidir, hoştur, güzel bir reklam mecrasıdır, severiz ama çok geliştirme lazım.

Şimdi gelip “NE LAZIM” demeyin. Onlar zaten biliyorlardır neyin lazım olduğunu. Zamanı gelince, paraları olunca yaparlar. Sonra “Nedir?” çıktı piyasaya. Güzel başladı, güzel devam ediyordu ki sonra sunucusu değişti ve çok net gördük ki bir işi sundurduğun insanın yerine başka birini koyacağın zaman öncekinin ciddi anlamda üzerine çıkacak birini koyman gerekiyor. Yoksa olmuyor abi. Ne yapsan da olmuyor. Sen yatırım falan alıp sponsorlu postlarla günde 37 kez önümüze çıkıyorsun, share, like falan alıyorsun, sonra da markalara gidip “Benim aha bu kadar engeycımıntım var, gel reklamını yapayım diyorsun veya markalar sana bunun için geliyor ama sen her geçen gün içerik kalitesini düşürüyorsun, her geçen gün Facebook reklam kuşağına dönüyorsun ve sonra ne mi oluyor? Onedio’nun başına gelenin aynısı senin de başına geliyor. Çakmaların çıkıyor. Şu nedir? Bu Nedir? bilmem neyi bilmem ney yapan 10 şey nedir? gibi abidik gubidik kanallar açılıp videolar hazırlanıyor. Nasıl olsa Youtube’da boş yer çok, server’ları geniş. Hatta bu yazıyı yazmama az önce izlediğim saçma sapan Türkçe bilmeyen bir kızın konuştuğu bir video sebep oldu. Neyse. Sonra ajanslar ne yapıyor biliyon mu? Bu yeni, çakma ve espri kalitesi sıfırın altında olan işleri markaların önüne koyup “Bikin bi yini Nidir ilicik şimdidin killinmiyi bişliyip ilk ilmik lizim.” diyor. Satış becerileri yüksek bir ajans başkanı falan bir şekilde bir markayı kandırıp bu arkadaşlardan birine iş bağlıyor ve reklam yatırımıyla da bu arkadaşların video içeriğini biiiir güzel boostladıktan sonra senin yavaş yavaş pazar payın azalıyor. Yüzün eskiyor. Markalar artık seni tercih etmiyor. O kalitesiz esprilerle video çeken arkadaşların arkasında 98 tane ajanstan 32543645 tane metin yazarı esprileri dayayıp döşüyor o kızcağız/çocukcağız da çıkıp kendininmiş gibi anlatıyor ve parsayı topluyor. Sonra… Sonra bir de şey var… Onedio’da yayınlanan “Kulak arkasında sivilce çıkmasını engelleyen 10 şok edici bilgi” gibi listelerin video versiyonları çıkıyor şimdi de. Yurt dışında çok başarılı örnekleri var. Baya izleniyorlar, on milyonlar yüz milyonlar falan. Şimdi bizde de bunları taklit etmeye başlayanlar oldu.

Tavsiyem şimdilik buram buram yalan kokan “sosyal deney” videoları yerine bunlara yönelin, bu yönde güzel içerikler oluşturun. 5–6 ay içinde onu da tüketeceğimiz için tükenmeden kazanın paranızı sonra başka bir şey bulun. Ha bak bu da önemli bir nokta. BAŞKA BİR ŞEY BULUN. Bir kere de siz bulun be abicim. Oradan buradan çaktığınızla iş yapıp bütün yapılanmanızı yabancılardan devşirdiğiniz fikrin üzerine kuruyorsunuz, sonra vatandaş o tip içeriklerden sıkılmaya başladığında yok olup gidiyorsunuz. Yok olmayın efendim neden olacaksınız? Sizi seviyoruz çünkü. Hadi düzgün bir şeyler yapın da izleyip paylaşalım.

 

 

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir