E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Türkiye Girişim Ekosistemi Sınıf Atladı

Startups.watch rakamlarına göre 2017 yılında 162 girişim melek ve girişim sermayelerinden 103 milyon dolar yatırım aldı. Özel Sermaye yatırımlarıyla beraber toplam yatırımlar 177 milyon doları geçti. Böylece 2017 yılı tüm zamanların en çok yatırım yapılan dönemi oldu.

Türkiye’nin girişim ekosistemi rakamları ve tüm yıla ait istatistikler 16 Ocak’ta Zorlu Holding evsahipliğinde startups.watch tarafından düzenlenen etkinlikle açıklandı. Türkiye’den ve dünyadan pek çok yatırımcı ve girişimcinin katıldığı toplantıda Türkiye’de Kadın Girişimcilik ve Türkiye’de girişimlere yatırım ortamı masaya yatırıldı ve veriler ışığında analizler paylaşıldı. Kagider Başkanı Sanem Oktar kadın girişimciliğin altını çizen konuşmasıyla konuya dikkat çekti. Google mobil ekosistem rakamlarını paylaşırken, katılım sağlayan tüm kurumlar kadın girişimcilik programlarını tanıtma şansı buldu.

Fintech en çok yatırım alan sektör oldu :

18.6 milyon dolar yatırım ile yatırımcıların en çok yatırım yaptığı alan bir önceki sene olduğu gibi yine fintech oldu. Blockchain ve crypto dünyasındaki gelişmeler henüz Türkiye’ye yatırım anlamında yansımasa da, 2018 yılında bu alana olan ilginin artacağı öngörülebilir.

Kurumların girişimlere yatırım yapma ilgisi artıyor :

2017 yılında yapılan yatırımların yüzde 7.6’sını kurumlar yaptı. Kurumlar son yıllarda kuluçka, hızlandırma ve hackathon ile girişimlerle yakınlaşmaya başlamışlardı, bu oranla yatırım yapmaya da ilginin arttığı gözlendi.

Agito, Amadeus Capital, Bluestein & Associates, Boğaziçi Ventures, Demirören Ventures, Growth Circuit Ventures, idacapital, Logo Ventures, Vostok Emerging Finance bu sene ilk kez yatırım yapan firmalar ve yatırım şirketleri olarak ekosisteme giriş yapmış oldular.

Türkiye ve Polonya 2. Lig’den 1’inci Lige yükseldi :

Türkiye ve Polonya 2017 yılında erken dönem yatırımlarda 100 milyon dolar barajını geçerek bir üst lige çıktılar. Artık bu ligde Hollanda, İspanya, Belçika, İtalya, Finlandiya, Danimarka, Norveç gibi ülkelerle yatırım anlamında yarışır konuma geldi. Türkiye erken dönem yatırımlar dikkate alındığında Avrupa’da 16. büyük pazar konumuna geldi. Polonya ise 15. sırada yer aldı. 1. Lig’den daha yukarıda ise süper Lig var ve bu ligdeki oyuncular ise İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç.

Kişi Başına Düşen yatırım hala çok düşük seviye :

Kişi başına düşen yatırımlar dikkate alındığında ise Türkiye Avrupa’da 35 ülke arasında 31. sıraya kadar düşüyor. Toplam yatırım anlamında yarıştığımız Polonya ise çok fazla aşağıya düşmeden 23. sırada kendine yer bulmuş durumda.

Türkiye’nin daha çok yazılımcıya ihtiyacı var :

Avrupa’da en çok yatırım yapılan Birleşik Krallık ve Almanya’da 800 binin üzerinde yazılımcı fakat Türkiye’de bu sayı 123 bin seviyesinde kalmış. Yarıştığımız Polonya’da ise bu sayı 255 bin. Yani Türkiye’nin iki katını geçmiş. Türkiye’de her 1 milyon kişiye 2 bin yazılımcı düşerken, İsveç’te, Hollanda’da, İsviçre’de bu rakam 18 bin, Irlanda’da ise bu sayı 15 bin.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da ilk 3’teyiz :

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki yatırımlar değerlendirildiğinde Israil, Arap Emirlikleri ve Türkiye ilk üç sırayı alıyor.

2017 yılın en çok yatırım alan girişimleri :

Sırasıyla iyzico, ototrink, evtiko, otelz, v-count, FalconAI, AtarLabs ve Insider 2017 yılında en çok yatırım alan girişimler olarak dikkat çekti.

 

Startups.watch Hakkında:

Haziran 2015’te Serkan Ünsal tarafından kurulan girişim, yatırımcılara ve kurumlara yönelik Türkiye’deki girişim ekosistemi ile ilgili pazar araştırmaları sunuyor. 12 farklı ülkeden 180 civarında kurumsal müşterisi olan girişim, veri tabanı, istatistikler ve analizlerin olduğu bir veri tabanı ve haftalık sektörel raporlardan oluşuyor. Şu ana kadar yüzden fazla rapor yayınlayan site tüm dünyada üç yüze yakın basın mensubunu da Türkiye’deki girişim ekosistemi ile ilgili düzenli bilgilendiriyor. 2016 yılı ortasından itibaren Fintech, Endüstri 4.0 ve Perakende teknolojileriyle ilgili alt siteleri vasıtasıyla trendleri ve verileri paylaşan girişim veri ve trend merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir