Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri

ds-damat

Gerilla Pazarlama Nedir?

Kar oranını arttımayı hedefleyenlerin son dönemde başvurduğu en iyi tekniklerden birisi de gerilla pazarlama yöntemidir. Gerilla pazarlamanın diğer pazarlama türüne oranla farklılıkları bulunuyor. Eğer gerilla pazarlamadan söz edecek olursak mutlaka orayı arka planda tutmanız gerekecektir. Daha çok tanıtım, kampanya ve yenilikçi olma gücünü göstermeniz gerekmektedir. Kısa zamanda en düşük maliyetle en yüksek dozda kar sağlama çalışması gerilla pazarlama içerisine girer. Bu tekniği ülkemizdeki çoğu pazarlamacılar güzel şekilde yürüterek iyi yerlere geliyor. Sektörde ki konumunuzu iyi yerlere taşımanız adına tonlarca masraf etmenize gerek yoktur. Düşük maliyetle bile tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Karşınızda her ne kadar güçlü firmalar olsa bile yapacağınız farkındalık ile güçlü firmaları geride bırakabilmeniz kolay olacaktır. Gerilla pazarlamayla, yapılanı yapmamak ve bir farkındalık elde etmek demektir. Özellikle fark yaratabilmek adına kimi zaman tabuları yıkmanız bile gerekebilir. Hedeflemiş olduğunuz yere gelebilmeniz adına biraz sabırlı olmalısınız. Aynı zamanda yenilikçi yanınızı sürekli geliştirmelisiniz.

Elinizde bulunan küçük kaşıkla pastadan büyük dilimler almak istediğiniz an  bu strateji üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor. Bu sayede en kısa süreç içerisinde pazarlama dalı altında da başarılarınızı görmeye başlamış olursunuz. Öncelere oranla kar oranlarınız da düşüklük olsa bile git gide daha fazla yükselmeye başlamış olacaktır.  1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından keşfedilen gerilla pazarlamanın gerçekten işe yarar yanlarının olduğu görüldü. Hal böyle olunca da yalnızca Avrupa’da değil artık ülkemizde bile uygulanılan strateji halini aldı.

Gerilla Pazarlama Ne İşe Yarar?

Şüphesiz bu stratejiye yoğunlaşacak kişilerin kafalarında yaratmış olduğu sorulardan biriside avantajlarının neler olduğu denilebilir. Gerilla pazarlama avantajları neler olduğuna baktığımızda, size sağlayacakları içerisinde maliyeti düşük tutuyor olmanız diyebiliriz. Maliyeti düşük tuttuğunuz gibi aynı zamanda kar oranını yükseltiyor olmanız olumlu taraflarından birisini oluşturmaktadır. Sektörde daha farklı olmanızı sağlar. Sıradanlaşmadan kurtararak kısa süre içerisinde farklı bir olmanıza yardımcı olur. Güçlü rakiplerinizle bile adınız artık yan yana anılmaz. Güçlü rakiplerinize bile fark atarak konumunuzu yükseklere taşımaya başlarsınız.

Gerilla pazarlamadan yüksek oranda bir kar sağlamak istiyorsanız o zaman ilk olarak verimliliği arttırmanın yollarını aramaya başlamalısınız. Her ne kadar kısıtlı bir bütçeniz olsa bile dar harcama yaparak reklam maliyetlerinizi aşağıya çekebilir ve tanıtımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Reklamları yaparken de tüketicilerin kesinlikle aklına bile gelmeyeceği yerleri seçmeniz gerekir. Öyle bir şekilde tüketicilerin karşısına geçmeniz gerekiyor ki asla hayal dahi edemesinler. Bütçenizin daha elverdiği koşullarda ise afilli reklam panolarına başvurabilirsiniz. Bu afilli reklam panosunu donatarak da tüketicilerin ilgisini çekmeyi amaçlayabilirsiniz.

Gerilla Pazarlama Örnekleri Neler?

Pazarlama dünyasına göz attığımız zaman pek çok firmanın artık gerilla pazarlama tekniğini uyguladığını görüyoruz. Çünkü firmalar bir harcama yaparken cebinden çok parası çıksın istemiyor. Gerilla pazarlama örnekleri , reklamcı ve firmaların en çok uyguladığı modellerden birisini oluşturuyor. Reklam örneklerine göz atarak daha çok yaratıcılığın ön planda olduğu, değişik ve bir o kadarda ilgi çekici özelliğe sahip olanları baz alınıyor.

Ağaçta Meyve Suyu Otomatı

Yapılan gerilla pazarlama örneklerinden birisi de ağaçta meyve suyu otomatı olduğunu göstermekti. Bu diğer reklam türlerine göre oldukça farkındalık kazanmıştır. Bu reklam sayesinde tüketicilere ürünün ne kadar doğal olduğu mesajı verilmeye çalışılmıştır.

Spor Salonundan Metro Demirleri Halter Yapıldı

Bir spor salonu metro demirlerinden halter yaparak reklamını en güzel şekilde yapmayı başardı. Metroya binen vatandaşlarda bu ilginç reklam karşısında şaşkınlık yaşadı. Yapılan bu reklamla birlikte yol boyunca yolcular daha keyifli zaman geçirme şansına sahip olurken diğer yandan da spor salonunun adını aklına kazımaya başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir