E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Gerçek Zamanlı Pazarlama ( Realtime Marketing )

Son günlerde dünya ile birlikte Türkiye’nin de gündemine oturan Star Wars serisinin son filmi ‘Güç Uyanıyor’ markaların da yakın markajında. Markalar Star Wars’lu içerik oluşturmaya ilk gün itibariyle başladı bile. Fakat hazır olun bu daha başlangıç, önümüzdeki günlerde çok daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkacaklar. İddia ediyorum, Star Wars’lu içerik oluşturmayan yani gerçek zamanlı pazarlamaya başvurmayan marka pek kalmayacak gibi!

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Gerçek zamanlı pazarlamanın günümüzdeki yaygın kullanımı; markaların gündem takibi yaparak ilgi çekici ve popüler olayları yakalaması, anlık refleks geliştirip konuyla ilgili içinde markasını da barından içerik üretmesi ve genellikle sosyal medyadan servis etmesi şeklindedir. Gerçek zamanlı pazarlamada en önemli husus adından da anlaşılacağı gibi zamanlamadır. Normal koşullarda gündem takibi yapmasına gerek olmayan markalar bu sebeple sosyal medya ve diğer tüm kanallardan hedef kitlenin ilgisini çekebilecek olayların izini sürmeli ve içeriklerini konuya olan ilgi dağılmadan yani doğru zamanda, tüketicinin ihtiyaç duyduğu anda paylaşmalıdır. Ayrıca gerçek zamanlı pazarlamada konuya dair ilk örnekler her zaman daha çok etkileşim alır ve beğenilir, sona kalan markalar ise eleştiri oklarını genellikle üzerine çeker. Gerçek zamanlı pazarlama yaparak viral bir yayılma hedefleniyorsa yaratıcı ve bir esprisi olan içerik oluşturulmasına da özen gösterilmelidir. Sırf diğer markalardan geri kalmamak için oluşturulan ama ilgi çekici bir yanı ve esprisi olmayan içerikler başarısız olmaya mahkûmdur.
Aslında markaların gündemi takip ederek popüler konularda içerik oluşturabilme refleksi başlarda takdire şayandı. Birçok marka bu gücü erken keşfederek sosyal medya için popüler konulara yönelik, eğlenceli içerikler de oluşturdu. Örneğin Nasa’nın Plüton’a en yakın uçuşunu gerçekleştirmesinin ardından yayınlanan kalpli Plüton fotoğrafı popülerleşince tüm markalar harekete geçerek en eğlenceli Plüton içeriğini oluşturmak için adeta birbirleriyle yarışmışlardı. Aynı şekilde tüm Türkiye’de krize sebep olan elektriklerin kesilmesinin büyük yankı yaratmasıyla durumu fırsata çevirmek isteyen birçok marka konuyla ilgili esprili içerikler üreterek güzel tepkiler de almışlardı. Tabii kervana sırf geri kalmamak için içi boş içerik üreterek katılanlar ise alay konusu olarak sınıfta kalmışlardı. Markaların yerli yersiz her konu için gerçek zamanlı pazarlamaya başvurması işin sihrini de alıp götürmüyor değil tabii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir