E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Geldi Gönlümün Efendisi: Black Friday!

Black Friday, ABD ve Kanada’da kutlanan Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma. Olağanüstü bir alışveriş karnavalına sahne olan bu günde, mağazalar çok erken açılıp çok geç kapanır, markalar ciddi indirimler yapar.

Black Friday denmesinin sebebi ise bu günde yaşanan mağaza önlerindeki uzun kuyruklar, ilerlemeyen trafik, kıyafet kapma savaşları yanında, 1961 yılına dayanıyor aslında. O yıllardaki  %90 varan indirimler, insanlar arasında izdihama yol açıp yaralanmalara hatta ölümlere neden olmuş.

Peki “Black Friday” e doğru hazırladınız mı? Pazarlama stratejiniz için yılın en yoğun zamanında sizlere yardımcı olabilecek 5 ipucunu derledik:

Dijitali bir öncelik haline getirin.

Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla kişi bu yıl tuğla ve harçtan daha çok dijital olarak alışveriş yapmayı düşünüyor. Bu, tüm kanallarda başarılı olmak için dijital stratejinizin oluşturulması anlamına gelir. Daha fazla alışverişçi, Black Friday denilen bu günde, uzun kuyruklarda sıra beklemek, oluşabilecek izdihamlarda ezilmek yerine, evinden çıkmadan dijital üzerinden alışverişini yapacak.

Ücretsiz nakliye/kargo teklif edin.

Müşterilerin % 94’ü ücretsiz nakliye/kargo hizmeti bekliyor. Bu, dönüşümleri artırmak ve e-ticaret deneyiminizin müşteri beklentilerini karşılamakta büyük bir faktördür.

Tüketicilerin daha çok satın alması ve daha fazla tasarruf etmesi için stratejik indirimler yapın.

Alışverişçiler, çevrimiçi kuponlar avlamak, web siteleri arasındaki fiyatları karşılaştırmak ve tasarrufları en üst düzeye çıkarmanın yollarını bulmak için her zamankinden daha çok heveslidir. İndirimler sunarak,  sipariş değerinizin artmasına yardımcı olur, müşterilerinizin daha fazla tasarruf etmesini sağlarsınız. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Gratis kuyrukları buna şahane bir örnektir.

En iyi ürünlerinizi üretin.

En çok satanlarınızı ve mevsimsel olarak alakalı ürünlerinizi müşterilerinizin önüne çıkarmak yalnızca aradıklarını sağlamaz, aynı zamanda dönüşümlerinizi artırmanıza ve daha mutlu müşterilere yol açmanıza yardımcı olur, birbirlerini tamamlayan çok sayıda ürünü satın almayı teşvik eder.

E-posta listenizi kullanın.

Listenizi büyütmek için bütün yıl çalıştıysanız, şimdi pazarlamanızı müşterilerinize en iyi hale getirmenin zamanı geldi. Adobe’ye göre, 2016’da, ücretli arama, çevrimiçi satışların yüzde 38,3’ünden ve e-postanın yüzde 17,8’inden sorumlu oldu. Müşterilerinizi sosyal ve büyük tepkilerle de hedefleyebilirsiniz.

İyi şanslar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir