Geçmişin İzleri: Retro Pazarlama Nedir?

ds-damat

Yaşımız ilerledikçe hepimiz daha genç günlerimizin; yediklerimizden, oynadığımız oyunlara ve hatta dinlediğimiz müziklere kadar eski anılarımızı sıklıkla yâd etmişizdir. Ne de olsa, geçmişle ilgili deneyimlerimiz, kişiliğimizin ve günümüzde büründüğümüz farklı farklı kimliklerimizin oluşmasında yardımcı olan şeylerdir. Bu sebeple, aslında güçlü hatıralara dokunmak, duygularımızı ortaya çıkarmak da pazarlama açısından da en güçlü yollarından birisi olabilir. Peki bu yönetimin adı olan “retro pazarlama” nedir?

Pazarlamanın amacı, müşteri davranışını etkilemektir ve daha iyi bir psikoloji anlayışı bizi daha iyi pazarlamacılar haline getirebilir, bu yüzden nostaljinin gerçekte ne olduğunu anlamak için biraz daha derine dalalım. “Nostalji” terimi, 1688’de İsviçreli tıp öğrencisi Johannes Hofer tarafından ilk kez Yunanca nostos (eve dönmek) ve algia (“özlem” ) terimlerinin birleştirilmesiyle kullanıldı. Nostalji terimi aslında askerlerin evlerini özlemlerinden dolayı zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkları tanımlamak ve bu terimi tıp literatürüne kazandırmak için kullanıldı. Bugün, nostalji artık zihinsel bir hastalık olarak değil, doğal, yaygın ve hatta olumlu bir duygu olarak görülüyor. Nostaljiyi bir cümle ile açıklamak gerekirse, zamanın ve mekanın zorlu sınırlarının ötesine seyahat etmek için bir araç diyebiliriz. Southampton Üniversitesi’nde sosyal ve kişilik psikolojisi profesörü olan Constantine Sedikides liderliğindeki araştırmacılar, nostaljinin “yalnızlık, can sıkıntısı ve endişe ile mücadele edebileceğini” buldular. Ayrıca aynı araştırma, bireylerin nostaljik anılarını birbirleriyle paylaşırken daha cömert, daha hoşgörülü olduklarını ve birbirlerine karşı daha yakın hissettiklerini de ortaya çıkarmış oldu. Buradan yola çıkarsak; pazarlamada nostalji kavramı müşterilerde olumlu duygusal bir his yaratmak amacıyla, mevcut pazarlama stratejisinde “eski güzel günlerin” düşkün hatıralarına dokunmak anlamına gelmektedir. 

Retro Pazarlama Nedir? Retro Pazarlama Kampanyaları

  • Nokia

Nokia çok satan modeli 3310’u piyasaya sürmüştü. Kampanyanın ne kadar başarılı olduğu tartışmalı olsa da pazarlama dünyasında bir etki bıraktığını biliyoruz.

  • Nintendo / Pokemon Go

Pokemon, 80’lerin ikinci yarısı ve 90’larda dünyaya gelen kuşağa çok şey ifade etmektedir. Pokemon Go’da, bu kuşaktan olan ve şu anda 20’li yaşlar ve 30’ların başında olanlar için çok tanıdık simalar yer alıyordu. Oyun çıktıktan sonra bir anda popülerleşti ve fenomen haline geldi.

  • Sony / Playstation Classic

Playstation One, ilk çıktığında Türkiye’de sansasyonel bir etki yaratmıştı. 90’lı yıllarda çocuk olanlar Tekken 4, Grand Turismo 2, Winning Eleven 3 dediğimde çok şey anımsayacaklardır. Sony, Playstation One konsolunu eski günlerini yad etmek isteyenler için Playstation Classic adıyla yeniden piyasaya sürmüştü.

  • Migros

Türkiye’de perakendecilik deyince akla gelen ilk markalardan olan Migros’ta nostalji pazarlamasını en iyi uygulayan markalardan. Birçok ürün, üzerinden çok çok seneler geçen ambalajları ve pek de uygun fiyatları ile Migroslar’da satışa sunulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir