Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Nasıl Yapılmalı?

damattween
Günümüzde dijitalleşmenin her alanda rol gösteriyor olması yadsınamaz bir gerçek. Bu durumda, gayrimenkul sektörü ile dijital pazarlamayı ayrı düşünmek mümkün müdür? Tabii ki de hayır…

Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir?

Eskiden, herhangi bir emlak satışı için gazetelere ilan verilirdi. Günümüzde bu ilanların etkisi oldukça düşük. Çünkü, gazeteye bir portföyünüzün satışı için ilan verdiğiniz zaman, o ilanı kimlerin okuduğu, kaç kişinin reklamınızı gördüğü ya da doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığınız gibi soruların cevaplarını almanız mümkün görülmemektedir. Bu da, dijital pazarlamanın neden bu kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Emlak Siteleri mi Sosyal Medya Platformlarında Reklam Vermek mi?

Gazetelerde ilan vermenin etkisinin azaldığı dönemlerde; Sahibinden.com, Hürriyetemlak.com gibi emlak siteleri hayatımıza girdi. Gazetelere oranla etkisi elbette çok daha büyük oldu. Ancak, sadece bu sitelerde ilan vererek başarılı bir pazarlama yapmış olur musunuz? Milyonlarca ilanlar arasında, vermiş olduğunuz ilanınız kaybolup gidiyor. Bu yüzden, emlak siteleri tek başına bir pazarlama yöntemi değildir. Sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde kullanmanız, kişisel marka olmanız, tanınırlığınızın artması ve doğru hedef kitleyi tanımlayıp reklamlar vererek geniş kitlelere ulaşabilir ve bu sayede başarıya ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Sektörü İçin Dijital Pazarlamada Yapmanız Gerekenler

1- Web Siteniz Olmalı

Web sitenizi kurarken, iş hedeflerini ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Bu iki faktöre dikkat etmeniz durumunda başarılı olursunuz. Web sitenizin ismini belirlerken; kendi adınız ve soyadınız ya da yaptığınız iş ve sektörünüz ile ilgili bir isim olmalı. Kendinizi tanıtan bir yazı olmalı. Web sitenizde haftalık olarak paylaşacağınız blog yazıları olmalı. Blog yazılarınız; sektörel bilgiler ya da dekorasyon önerileri, Türkiye’nin şehirlerinin tanıtmı gibi

yazılar olabilir. Portöylerinizin fotoğrafarının yer aldığı galeri ve portföyleriniz hakkında bilgilerin yer aldığı bölüm olmalı.

2- Sosyal Medya Platormlarında Yer Alın

Facebook, LinkedIn, Instagram, Twiter gibi sosyal medya platormlarında aktif olarak kullandığınız hesaplarınız olmalı. Bu platformların hepsinde yer almak zorunda değilsiniz elbette. Hangisinde ya da hangilerinde daha etkili ve aktif olacağınız önemlidir. Hepsinde yer alıp az etkili olmak yerine, birkaç platformda tüm gücünüzü kullanarak çok etkili olmak sizi başarıya ulaştıracaktr. Hangi platformları seçeceğinize; hedef kitlenizin ve networkünüz daha çok hangi platormlarda yer aldığını belirleyerek karar verebilirsiniz.

3- Haftalık İçerik Planı Oluşturun

Haftalık olarak hazırlayacağınız içerik planlarınız, sizin hem daha planlı olmanızı hem de üzerinde düşünerek daha özgün içerikler çıkarmanızı sağlayacaktır. İçerik planlarınızı hazırlarken; banner tasarımı, içerik metni, paylaşımın tarih ve saat gibi detaylara yer verebilirsiniz. Banner tasarımlarınız sosyal medya boyut ölçülerine uygun olarak, logonuz var ise alt bant, sağ alt köşe ya da sol alt köşede olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Paylaşacağınız
görsellerin çözünürlüğü en çok dikkat çeken detaylardandır. Yüksek çözünürlüğü olan fotoğrafları tercih etmelisiniz.

4- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Google, uçsuz bucaksız bir okyanus. Müşterilerinizin sizi bulabilmesi için arama motorları tarafından bulunuyor olmanız gerekiyor. Emlak arayışındaki kişilerin ilk yaptıkları adım, Google arama motorunda arama yapıp çıkan sonuçlarda ilerlemek. Google’da arama yapan kullanıcıların çoğu; sponsorlu, ücretli, reklam gibi ilk kısımda bulunan siteleri atlayarak sonraki sitelere bakmaktadır ve yine aynı kullanıcılar arama sonuçlarında ilk sayfadan sonraki sayfalara bakmayı tercih etmemektedirler. Bu durumda, yapmanız gereken SEO yöntemiyle ilk sayfada çıkmak. Peki, bu nasıl olacak? Öncelikle, “satılık daire, kiralık ev” gibi anahtar kelimeler ile üst sıralarda çıkmanız zordur. Çünkü, bu kelimeler ile üst sırada çıkmak için en popüler emlak siteleri yarış halindedir. Sizin yapmanız gereken, bölgeniz ile anahtar kelimeler oluşturmaktır. Kendinizi müşterileriniz yerine koyun ve düşünün. Bulunduğunuz il veya ilçede ev satın alacaksınız, hangi kelimeler ile arama yapardınız. Web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda bu anahtar kelimeleri kullanmanız, potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Web sitenize verilen bağlantılar ile Google size güvenilir ve sizin üst sıralarda çıkmanızı sağlar. Bu yüzden, yazdıklarınız ile başka sitelerin ilgisini çekiyor olmak, size güveniyor olmaları ve ziyaretçilerini sizin sitenize yolluyor olmaları çok önemlidir. Bu da özgün, faydalı, ilgi çekici içerikler üretmek ile mümkündür.

5- Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamlarının önemi oldukça büyük. Bu reklamlar ile doğru hedef kitlesine ulaşmanız mümkün. Yaş, cinsiyet, lokasyon, eğitm ve gelir seviyesi gibi daha birçok segmentler ile hedef kitlenize ulaşmanız çok kolay hale geldi. Ufak bütçeler ile düzenli olarak sayfanızı ve paylaşımlarınızı öne çıkararak, bölgenizde tanınmamanız gibi bir
durum söz konusu olmayacaktr. Sosyal medya reklamlarının en büyük avantajlarından biri ise, bütçenizi kontrol altında tutabilmeniz ve gerektğinde ufak iyileştirmeler ile reklam başarınızı yükseltebilmeniz.

Gayrimenkulde Başarılı Dijital Pazarlama İçin Neler Yapılmalı?

Rakiplerinizi takip edin. Olumlu ya da olumsuz olarak yaptıklarından dersler çıkararak ilerleyin. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp dünyadaki gayrimenkul danışmanları, brokerları ve şirketlerinin neler yaptklarını takip edin.
Müşterilerinizi iyi tanıyın. Demografik yapıları, istekleri ve ihtyaçlarının neler olduğunu belirleyin.
Sosyal medyada samimi olun. Resmi bir dil ile sürekli bilgi aktarımı yapan bir hesabın ne kadar sıkıcı olduğunu anlamak zor değil. Unutmayın, siz adınız ve soyadınız ile bir markasınız ve takipçilerinize güçlü, eğlenceli, bilgili ve güvenilir yapınızı yansıtmanız gerekmektedir.
Hedefinizi iyi belirleyin. Bir ayda şu kadar organik takipçiye ulaşacağım, sosyal medyadan şu kadar portöy alacağım ve satacağım gibi gerçekleşmesi mümkün hedefler ile yavaş yavaş ve düzenli olarak ilerlemek sizi başarıya ulaştıracaktır. En önemlisi ise, işinizi en iyi şekilde ve severek yaptığınız takdirde başarılı olmamanız için sebep yoktur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir