E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Fütürizm Akımı Nedir? Türkiye’deki Temsilcileri Kimlerdir?

Aslında uzun yıllardır hayatımızda olan bir kavram olsa da günümüzde fütürizm kavramı daha fazla önem kazanmaktadır.

Fütürizm Nedir?

Kelime kökeni olarak gelecek anlamına gelen ‘future’ kelimesinden türemiştir. Sözlük anlamına baktığımızda ‘gelecekcilik’ olarak tanımlanır. Tabi bu kadar basit değil. Fütürizm,  geleceğe değer katmaktır. Geleceğe bu bakış açısıyla bakan kişiler de fütürist olarak tanımlanıyor.

Ülkemiz insanı yapısı gereği bulunduğu durumdan şikayet etmeyi, başarısızlığı için kendi hariç tüm etmenleri suçlamayı sever, durum bu olunca geleceğe de umutla baktıkları söylenemez. Özellikle genç nesilde gelecek kaygısı had sahftada. Fütürizm işte tam da bu kaygıları, ümitsizlikleri, hareketsizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor. 2005 yılında kurulan Türkiye Fütüristler Derneği yayınladığı Fütürizm Manifestosu’nda 21. Yüzyıl fütüristini şöyle tanımlıyor:

  • Farklı olma cesaretine sahiplerdir.
  • Kendisi ve tüm insanlık için olumlu, ilerici, yenilikçi vizyon geliştirir.
  • Kişi, kurum ve toplumların yararlı, etkin yol haritası oluşturmalarına yardımcı olur.
  • İnsanlıktan sorumlu olduğunu bilir.
  • Geleceğin seyircisi değil, tasarımcısı olması gerektiğinin farkındadır.
  • Çağdaşlık sözcüğünün günü yaşamakla sınırlı olmadığını bilir ve davranışlarıyla bunu yansıtır.
  • Geleceği uzgörür.
  • Dünyayı kendine, kendini dünyaya ait hisseder.
  • Dünyanın örgütlenmesinde yer almak ister.
  • Fütürist yaklaşımları kullanarak, kitlelerin fütürist bilinç geliştirmesine önderlik eder.

Peki Türkiye’de bu akımın öncüsü kimler? Kimleri takip edebiliriz derseniz sizlere naçizane birkaç önerim olacak.

Ufuk Tarhan

Şüphesiz fütürizm denilince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden biridir. Kendisi M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusudur. Kurduğu bu şirket ile Türkiye’de fütürizmi, gelecek planlamayı, dijitalleşmeyi ön plana çıkarmıştır.

Ufuk Tarhan yazılarında özellikle T-İnsan olmanın önemini vurguluyor. Gelecek için çok yönlü olmanın, tekdüzelikten kurtulmanın, zamana ayak uydurmanın gerekliliklerini anlatır.  Kendisini sosyal medya hesaplarından takip edebileceğiniz gibi T-İnsan kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

Halil Aksu

Fütürizmin Türkiye’deki diğer temsilcilerinden Halil Aksu, GelecekHane’nin kurucusudur. Türkiye’ye Maker Hareketi’ni getirmiştir; Kalıp Kıran Hareketi, Gen Hareketi’nden sonra, Mayıs 2017’den bu yana Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifini başlatmış ve yürütmektedir. Halil Aksu her fırsatta gelecek için teknolojinin, bilimin, inovasyonun önemini vurguluyor. Her şeyin başlangıcının da insanın içindeki merak duygusu olduğunu ekliyor. İnsan içindeki merak duygusunu takip ederse gelişim kaçınılmazdır.

Halil Aksu, bugüne kadar birçok projeye danışmanlık yapmış, dört kitap yayınlamış ve birçok platformda konuşmacı olarak yer almıştır. Ayrıca, 2015 yılında Dünya Fütüristler Kongresi’ne (World Future Society Conference) Türkiye’den davet edilen tek fütürist olmuştur.

Alphan Manas

Türkiye Fütüristler Derneği kurucusu Alphan Manas’dan bahsetmesek olmazdı. Kendisi Prof. Oğuz Manas’ın oğlu, yani fütüristlik Manas ailesinde bir gelenek diyebiliriz.

Oğuz Manas 1991 yılında “2000’li yıllarda evlerimizden bilgisayarla alışveriş yapacağız.” yorumuyla akıllarda yer etmiş, çok değerli ve yenilikçi bir profesörümüzdür.

Alphan Manas çok yönlü, inovatif ve yenilikçi bir işadamı. Bugüne kadar birçok projede bulunmuş. Önemli kuruluşlarda yazılarıyla yer almış. Türkiye’de fütürizmin gelişmesi için birçok dernek ve kuruluşta görev almış. Aynı zamanda 2007-2008 yıllarında Göztepe Spor Kulübü’nün Yönetim Kuruluğu üyeliğini gerçekleşmiş. Bana sorarsanız gerçek bir T-İnsan kendisi, bloğunu incelediğinizde sizin de bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Türkiye’de fütürizm gün geçtikçe önem kazanmak da konuyla ilginiz varsa takip edebileceğiniz birçok değerli fütüristimiz var. Hepsinin vurguladığı nokta: teknoloji. Geleceğe şekil vermek, zamanın gerisinde kalmak istemiyorsanız trendleri takip etmeli, teknolojiye ayak uydurmalı, kendinizi sürekli güncel tutmalısınız.

Bonus:

Çocuklar Duymasın dizisiyle hayatımızda yer eden Birol Güven de fütürizm akımıyla ilgilenmeye başlamış ve bir programa başlamış: Birol Güven ile Gelecek Geliyor. Fütürizmle ilgili farklı bakış açılarına da bir göz gezdireyim derseniz takip edebilirsiniz.

Devir günceli yakalama, geride kalmama devri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir