E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Freemium Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Freemium nedir ? Freemium günümüzde internet sitelerinde ve mobil uygulamalarda çok yaygın bir biçimde kullanılan bir iş ve üyelik modelidir. Özellikle startuplar tarafından kullanıcıyı içeri çekme amacıyla bolca kullanılır. Freemium iş modeli hakkında çokça yanlış bilgi bulunmaktadır. Gelin biraz inceleyelim Freemium neymiş ve ne değilmiş.

Freemium Nedir ?

Freemium, bir iş modelidir. Bu iş modelinde kullanıcıya süre sınırı olmadan ürünün belli özelliklerini kullanma şansı sunarsınız. Kullanıcı daha üst seviye yani “Premium” özellikler istediğinde ise belli bir ücret karşılığında bu özellikleri satın almalıdır.

** 1 milyon kullanıcının ödeme yapmasını istiyorsanız öncelikle 1 milyon kullanıcıya ulaşmalısınız.

                                                                           Phil Libin
Evernote CEO’su

Freemium İş Modelinin Faydaları Nelerdir?

Pazarlama: Bir ürünü ücretsiz sunuyor olmak uzun vadede size yeni kullanıcıyı çok daha uygun maliyetlere elde etmeyi sağlar. Burada satın alan kullanıcılar bizim için asıl gelir kaynağı olsa dahi ücretsiz kullanıcıların faydası da göz ardı edilmemelidir.

Kullanıcıyı Elde Tutma: Freemium modelde kullanıcı ücretsiz versiyonu bir süre kullanmış ve karar aşamasında bu ürünün paralı versiyonunun kendisi için doğru olduğuna karar vermiş oluyor. Yani uygulamanın veya hizmetin iç dinamikleri doğrultusunda yönlendiriliyor. Bu doğrultuda kullanıcının ihtiyaçları karşılandığı sürece de kullanıcı uygulamanın içinde kalmaya devam ediyor ve kullanıcı ile uygulama arasında daha uzun süreli bir birliktelik oluşuyor.

Popülerlik: Bir ürünü ücretsiz sunduğunuzda o ürün gerçekten kullanıcı için faydalıysa bir anda ağızdan ağıza yayılarak binlerce hatta yüz binlerce kullanıcı elde edebilir ve daha geniş kitlelere yayılabilir.

Ücretsiz Deneme vs Freemium

              Ücretsiz deneme ile freemium şu an yaygın olan ve uygulamalarda ağırlıklı olarak kullanılan 2 iş modelidir.

              Ücretsiz denemede kullanıcı belli bir süre ürünün tüm özelliiklerine ücretsiz bir biçimde erişir. Bu süre içerisinde satın alıp almayacağına dair kararını verir.

              Freemium modelde ise kullanıcı temel özelliklere sahip uygulamayı süresiz bir şekilde kullanır ve ihtiyacı olduğu noktada satın almayı gerçekleştirir.

              Bu iki uygulama arasında karar verme aşamsında kitle önemli bir etkendir. Niş bir kitleye erişecek bir uygulamada ücretsiz deneme modeli daha iyi çalışırken kalabalık kitlelere erişecek bir uygulamada Freemium iş modeli çok daha iyi çalışabilir.

Freemium Nedir ve Uygulama Örnekleri

freemium-nedir-ve-faydalari-nelerdir

Evernote

Evernote bir not alma programıdır. Hem mobil hem de pc tarafında entegre olarak çalışan bu uygulamayı ücretsiz olarak edinebilir ve hemen notlarınızı düzenlemeye başlayabilirsiniz. Entegrasyon, destek ve depolama alanı konusunda ihtiyacınız olduğunda ise Premium versiyona istediğiniz zaman geçebilirsiniz. Üstelik Premium versiyona geçerken ücretsiz deneme sürümünden de yararlanabiliyorsunuz.

Tinder

freemium-nedir-ve-faydalari-nelerdir

Gelelim herkesin kenarda gizli tuttuğu ancak ortamlarda ne Tinder’ı yaa diye söylendiği dating uygulamamıza. O da Freemium iş modeli ile kurulmuş bir uygulama. Günlük limitiniz doğrultusunda eşleşebilirsiniz ancak limitiniz dolduğunda veya sizi beğenen kullanıcıları görmek istediğinizde Premium versiyonuna ihtiyacınız olacak.

Linkedin

freemium-nedir-ve-faydalari-nelerdir

Şimdi de sırada sosyal medyaların en beyaz yakalısı var. Evet, Linkedin’de Freemium iş modelini tercih etmiş. Kullanıcılara neredeyse sınırsıza yakın kullanım sunmakla birlikte profilinize girenleri görmek veya iş ilanlarında bir tık daha öne çıkmak için Linkedin Premium’u tercih edebilirsiniz.

Freemium iş modelini ve örneklerini inceledik. Siz hangi iş modelini tercih ediyorsunuz? Hangi iş modelindeki ürünlerde daha fazla satın alma gerçekleştiriyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir