Okuduğunuz Yazı
Freelance Nedir? Freelancer Meslekler

Freelance Nedir? Freelancer Meslekler

Bir iş düşünün ki sabah 9 akşam 5 monotonluğundan uzak. Çalışma saatinizi, maaşınızı hatta kiminle çalışacağınızı bile sizin seçtiğiniz bir meslek… Eğer hayalinizdeki mesleği tarif ettiysem bu yazı tam size göre… Bu yazıda Freelance nedir ve Freelancer olarak yapabileceğiniz meslekler hakkında konuşacağız.

Amerikan iş pazarında çalışanların %36’sını ‘freelancer’ olduğunu hatta bu freelancer’ların geçtiğimiz yıl Amerika ekonomisine 1.4 trilyon dolar katkıda bulunduklarından haberiniz var mıydı? Fakat freelance yalnızca daha fazla kazanç elde etmek için başvurulan yöntemlerden biri gibi görünse de kişisel gelişime de önemli katkı sağlayan bir meslektir. 

Freelance Nedir?

Freelance : Herhangi bir kurumdan bağımsız çalışmak demektir. Freelance ingilizce de “bağımsız savaşçı” anlamına gelir. Freelancer ise işi yapan kişidir. Evinde çalışanların büyük bir kısmı freelancer çalışandır fakat evinde (home office) çalışan ile freelancer aynı anlama gelmez. Evde çeşitli el işleri üretenler, blog yazarları home office çalışan freelancerlara örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte bir firmanın kadrosunda yer alıp firmaya ait işleri evinden yürüten home office çalışanlar da vardır. 

Freelance Meslekler Nelerdir?

1-Yazılım

Yazılım mesleğini yapabilmek için iyi bir matematik, ingilizce ve uzun süre dikkatinizi toparlayarak çalışma kabiliyetine sahip olmanız gerekiyor.Eğer uzmanlaştığınız bir yazılım dili yoksa java hem kolay kullanımıyla hem de öğrenmesinin kolaylığıyla iyi bir başlangıç olabilir.Aynı zaman da uzmanlaştığınız yazılım alanlarında firma ve kişilere yazılım desteği verebilirsiniz. 

2- Grafikerlik

Grafikerlik son yıllarda popüler serbest zamanlı çalışan meslek gruplarının başında gelmektedir. Photoshop, Illustrator, Freehand, Corel Draw gibi grafik programlarını çok iyi düzeyde bilmeniz gerekiyor. Web arayüzü tasarımları, mobil arayüz tasarımları, kartvizitler, banner, kataloglar ve logolar tasarlayabilirsiniz 

3- Editörlük ve Yazarlık

Listemiz de hiç ölmeyecek bir meslekmiş gibi gözükse de yapay zekalar yapay olmayı bırakıp insanı geçtiğinde yazarlıkta tarihin tozlu sayfalarında yerini kuşkusuz alacaktır.Bu yetkinlik için ise internete bağlı olmak, bir e-posta adresinizin olması ve tabiki de yaratıcılığınız gerekmektedir. 

İlginizi Çekebilir
microsoft for startups

4- Fotoğrafçılık

Listemizdeki kuşkusuz en eğlenceli meslek olan fotoğrafçılık aynı zaman da dünyayı gezmek gibi bir amacınız varsa fotoğraflarınızı satabilme yeteneğine sahipseniz fotoğrafçılık sizin hayalinizdeki meslek olabilir. 

5- Online Öğretmenlik

Teknolojinin değiştirdiği alanların biri de eğitimdir. Bütün dünyada eğitim kurumları örgün eğitimlerine alternatif uzaktan eğitim programları sunabilmektedir. Dil yeterliliğiniz de bulunuyorsa mutlaka tercih edilebilecek bir meslektir. 6- Makale Yazarak Gelir Elde Etmek Eğer işini yapabileceğiniz kaliteli firma ve sahışlara ulaşırsanız makale yazarak gelir elde edebilirsiniz.

Yorum Yok

Leave a Reply

Your email address will not be published.© 2020 Pazarlama Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.

Hosting Sponsoru: Turhost