E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Forbes’e Kapak Olan 12 Milyar Dolarlık Şirketin Sahibi Türk Osman Kibar

Şirketin değerine tam olarak 12 milyar dolar biçilen Osman Kibar’ı herhalde mayıs ayında Forbes dergisine kapak olmamış olmasaydı pek çoğumuz tanımayacaktık ve sahibi olduğu şirketi Samumed hakkında da bir bilgimiz olmayacaktı. Oysa Osman Kibar 45 yaşında, İzmir doğumlu genç bir beyin.

Osman Kibar Kimdir?

45 yaşında olan Osman Kibar İzmir doğumlu ve Robert Koleji mezunu. Daha sonraki yıllarda Pomona Koleji’nin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya’ya giderek Biofotonik dalında eğitim alan Osman Kibar, lisans üstü eğitimini de orada tamamlayı hedefliyordu ancak eğitim hayatını ‘fazla bürokratik’ bulması nedeniyle okuldan ayrıldı. Bu süre zarfında bir bio teknoloji ve bir elektronik firması kuran Kibar bu şirketleri de Novartis ve İntel’e satarak daha çok genç yaşta başarılı bir iş adamı olacağının sinyallerini verdi.

Havaalanında Değişen Bir Başarı Öyküsü

Novartis firmasına 470 milyon dolara şirketini satıp Peugeot Capital firmasında çalışmak için New York’a giden Osman Kibar hayalindeki hayatın bu olmadığına karar verip şirketten ayrılıyor ve tekrar San Diego’ya dönmeye karar veriyor. Dönüş yolculuğu sırasında Robert Kolej’den arkadaşı olan Cevdet Samikoğlu ile karşılaşan Kibar, havalimanında arkadaşına uçak biletinin arkasına yaptığı çizimlerle hayalindeki iş projelerini anlatıyor. Arkadaşının bu hevesi karşısında ikna olan Samikoğlu, Osman Kibar’a 3.5 milyon değerinde bir yatırımı karşılayacak kapitali sağlamaya söz veriyor. İntherix adında bir firmayı Pfizer bünyesinde büyütmeyi hedefleyen Osman Kibar firma ile aralarında çıkan hukuk mücadelesi neticesinde bir gece aniden şirketini Pfizer’dan taşıyor ve üzerinde çalıştığı tüm ilaçların patentini almayı da bu şekilde başarıyor. Hukuk mücadelesini kazandıktan sonra şirketinin adını Samumed olarak değiştiren Kibar şu an 12 milyar dolar değerinde bir şirketin sahibi.

Samumed Neden Bu Kadar Değerli?

Samumed halen test aşamasında olan ilaçları sayesinde bu değeri almıştır. Osman Kibar ve ekibinin en iddialı çalışmaları yaşlanmayı tersine çevirmek. Aynı zamanda geliştirdikleri ilaçlarla beyazlayan saçların tekrar eski haline dönmesi ve dökülen saçların herhangi bir işlem olmadan tekrar çıkması da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir