Facebook Reklam Verenlerini Darlayan Eklenti; Fuzzify.me

damattween
Geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni tarayıcı fuzzify.me, Facebook reklamlarının kullanıcıları nasıl hedeflediğini gösteriyor. Chrome ve Firefox tarayıcılarıyla çalışan fuzzify.me, elbette ki Facebook reklam verenlerinin endişesi haline geldi. Becca Ricks, Joana Varon, Hang Do Thi Duc’ ın projesi olan fuzzify.me kullanımı da oldukça basit. Facebook’ta reklamların kullanıcıları nasıl hedeflediğinden, reklamları neden gördüğünüze dair bütün açıklamalar yer alıyor. Facebook’ta da yer alan “Bu reklamı neden görüyorum” butonundan aynı verilere ulaşılabiliyor ancak fuzzify.me ile bu işlem daha kolay hale gelmiş durumda. Ayrıca basit anlatımıyla Facebook’a karşı daha anlaşılabilir bir tutum sergiliyor. Tabii ki bu durum kullanıcılar için geçerli.
Fuzzify.me’ nin aslında bir araştırma projesi olarak başladığını söyleyen Joana Varon, reklam hedeflemeleriyle ilgili olan bir başka proje “Who Targets Me” ile birlikte yaptığı çalışmaları şöyle anlatıyor. Cinsiyetçi reklam hedeflemelerini araştıran Joana Varon, anne olmamış kadınlarda bile bebek ürünleri reklamı yapıldığını gözlemliyor. Bu hatalı reklam hedeflemelerinin karşısında Varon, “Who Targets Me” kullanan kadınlar iletişime geçtiğini ve kadınların söylemine göre bu hedeflemelerden kaçınmak için Facebook’ta cinsiyetlerini değiştirdiğini söylüyor.

Fuzzify.me’nin kullanıcılar için sağladığı faydalar şöyle; tüm reklam tercihleriniz için tek seferde silme kolaylığı sağlanmış durumda. Ayrıca reklam verenlerin sizin hakkınızda sahip olduğu bilgileri bile kısıtlamanız mümkün.
Ancak dediğim gibi bunu Facebook’tan da yapmanız mümkün ama fuzzify.me ile bu daha kolay, basit ve bilgilendirici halde. Varon’un da belirttiği gibi fuzzify.me kullanıcılar için reklam kısıtlamalarının daha basitçe ve şeffafça yapılması için tasarlandığını söylüyor. Zira reklam verenleri şimdiden darlamış durumda.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir