facebook

Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın Koronavirüs Önlemleri

ds-damat

Facebook, Koronavirüs önlemleri kapsamında 4 temel amaca odaklanmaktadır.

 • Herkesin doğru bilgiye sahip olduğundan emin olmak
 • Yanlış bilgi ve zararlı içeriğin durdurulması
 • Küresel sağlık uzmanlarının desteklenmesi ve yardım çabaları
 • Yerel yönetimleri, toplulukları ve işletmeleri desteklemek

Facebook,  bunları madde halinde açıklamış biz ise Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta yapılan önlemleri ayrı maddelerde inceleyeceğiz.

FACEBOOK’ın Koronavirüs Önlemleri

 • Küçük işletmelere 100 Milyon Dolarlık Hibe Desteği

Covid-19’un kobilere olan zararını minimize etmek için Facebook, 30 ülkede 30.000 KOBİ’ye yardım etmek için Facebook ve ekiplerinin faaliyet gösterdiği toplulukları destekleyen yeni bir 100 milyon dolarlık hibe programı açıkladı. Burada, İşletme Kaynak Merkezi olarak geçen platformda, zor zamanlar için markanızı güçlendirebileceğiniz kılavuzlar da yer alıyor. Hangi ülkelerde ve hangi işletmelere hibe verileceği hala net değil.

facebook

 

 • Gecikmeli Onaylar

Creatorler, reklamverenler için yaşanan gecikmelerin nedenini evden çalışan ekibin, manuel olarak değerlendirmesi ve özel onayla karar verdiklerini iletti. Bu da yanlış bilgilerin önüne geçme konusunda verdikleri mücadelenin bir kanıtı aslında.

Bu gecikmeler;

 • Reklamlar ve ticaret listeleri için gecikmeli inceleme
 • Yanlış onaylanan reklamlardaki artış
 • Spark Ar onayları (creatorler için)
 • Facebook yayın içi reklamlarının daha sınırlı kullanılabilirliği ve daha düşük yayınlanma

facebook

 

 • Facebook Feed’de Korona Bilgi Merkezinin Kurulması

Facebook’taki Haber Beslemesi’nin üstündeki iletiler aracılığıyla kullanıcıların iş ortaklarından alakalı ve güncel bilgiler edinmesine yardımcı olmaya yönelik olacaktır.  Dünya Sağlık Örgütü’nün rehberliğine dayanarak konumlandırılacaktır. İnsanlar Facebook’ta virüsle ilgili bilgileri aradığında veya Instagram’da ilgili bir hashtage dokunduğunda , güvenilir bilgiler içeren bir eğitim pop-up’ı gelecektir. Bu güvenilir bilgi sağlama ve sağlık yetkililerini destekleyici bir yenilikti.

 

facebook

 

 • Mark Zuckerberg ve bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Fauci’nin Facebook üzerinden ortak canlı yayın yapması

Mark Zuckerberg, ABD hükümetinin COVID-19’a verdiği yanıta liderlik eden bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony Fauci ile canlı yayın yaptı. Hepimiz koronavirüsün yayılmasına karşı nasıl yardımcı olabileceğimizi ve hükümetlerin pandemiye cevap vermek için neler yaptığını tartıştılar.

 

Videonun tamamı:

Live with Dr. Anthony Fauci, the US’s top infectious disease expert, to learn about what we can all do to fight the spread of the coronavirus (COVID-19).

Mark Zuckerberg paylaştı: 19 Mart 2020 Perşembe

 

 • Marketplace’de satışı ve reklamı yasaklanan yeni ürünler

Tıbbi yüz maskeleri satan Marketplace gibi reklam ve ticaret listelerini geçici olarak yasaklandı. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu değişikliği uygulanmaya başlayacak. Maskelere ek olarak, el dezenfektanı, yüzey dezenfekte edici mendil ve COVID-19 test kitleri için reklamları ve ticaret listelerini de yasaklı ürünler arasında. Ve bu ürünleri Facebook veya Instagram’daki organik yayınlarda satan insanları görürlerse, bunlar kaldırılacaktır.

 • Sömürü içeren reklamların yasaklanması

İnsanları bu acil durumdan mali kazanç elde etmek amacıyla sömürmeye çalışan insanlardan korumak amacıyla yeni bir politika yürürlüğe koyuldu. Bu, şu anda korona virüse panik oluşturmayı amaçlayan veya ürünlerinin bir tedaviyi garanti ettiğini ima eden ve çeşitli yollarla atıfta bulunan ürünlerin reklamlarını yasakladıklarını söylediler.

 • Facebook Covid-19 Dayanışma Fonu’nun kurulması ve 10 milyon dolar bağış yapılması

Facebook yaptığı açıklamada “Bir çok insan bize koronavirüs ile savaşmaya yardımcı olmak istediklerini söyledi, ancak nasıl olduğundan emin değilim, bu yüzden Birleşmiş Milletler Vakfı ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışarak herkesin gidebileceği bir COVID-19 Dayanışma Fonu başlattık.”

 

facebook

 

 • Uzaktan çalışanlar için ipuçları

Uzaktan çalışma, uzaktan bir ekibe liderlik etme veya yeni bir rutine, yeni sorumluluklara uyum sağlamak zor olabilir. Facebook yayımladığı evden çalışma kılavuzunda “Global ekibimizin bağlı kalmasına, üretken olmasına ve nerede çalışıyorlarsa, işlerini en iyi şekilde yapmalarına yardımcı olacak ipuçlarıyla çevrimiçi bir kaynak oluşturduk. Birçoğunun bu zorlu süre boyunca uzaktan çalışmaya uyum sağlaması yararlı olsa da, bugün herkese açık olarak paylaşıyoruz. “ şeklinde açıklamayla duyurmuştur.

facebook

 

 • Gençlerin internette güvenli gezinebilmesi için kurulan Get Digital Platformu

Dijitali Al, gençlerin aşağıdakileri nasıl yapabileceklerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır:

 • Çevrimiçi ortamda güvende kalın ve kişisel bilgilerini koruyun
 • İçerik ve bilgiler arasında gezinme ve bir kaynağın güvenilirliğini değerlendirme
 • Nazik ve başkalarına saygı göstererek çevrimiçi pozitif ve kapsayıcı topluluklar oluşturun
 • Duyguları nasıl izleyeceğinizi ve teknolojiyi ne zaman kullanacağınız için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeyi öğrenerek sağlıklarını ve refahlarını yönetin.

 

facebook

 

 • Messenger Koronavirüs Bilgi Merkezinin kurulması

COVID-19 salgınıyla mücadelede ilgili makamlara yardımcı olma çabalarının bir parçası olarak Facebook, hızla gelişen krize karşı tepkilerini ölçeklendirmek için Messenger’ı kullanmaları için sağlık kuruluşlarına ücretsiz geliştirme hizmetleri vereceğini duyurdu.

 • Instagram ve Facebook’da geçerli reklamlar için; Covid-19 ile ilgili eğitim kampanyaları için ücretsiz reklam alternatifi

Facebook ve Instagram’da koronavirüs eğitim kampanyaları yürütmelerine olanak sağlamak için ücretsiz reklam kredileri  ve sağlık yetkililerine ek yardım ve destek sağlamanın yollarını da araştırdıklarını duyurmuştu.

 

INSTAGRAM’ın Koronavirüs Önlemleri

 • Görüntülü Sohbette ortak izleme Özelliği

Evde kalma oranlarının artması ile insanların görüntülü konuşma trendleri artmaya başladı. Bu özellikle toplu olarak Instagram üzerinden görüntülü konuşabileceğiz.  Doğrudan gelen kutusunda ya da mesajlardaki görüntülü konuşma butonunu kullanarak başlayabilirsiniz.

 

instagram

 

 • Instagram Bağış Etiketi

Daha fazla ülkede bağış etiketini kullanıma sunmak ve insanların destekleyecek ilgili kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bulmalarına yardımcı olmak. Bu Covid-19 mücadelesi ve insanların ne yapması gerektiği konusunda farkındalık yaratan gelişmelerden de bir tanesi. İnsanların bu fon yaratma çabalarına katkıda bulunmaları gerçekten güzel haberlerden de bir tanesiydi.

 • Evde Kal Etiketi

Sosyal Uzaklaşma uygulayanların “Evde Kal” etiketi kullanarak başkalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olmak için paylaşılan hikayelere “stay at home” etiketleriyle destek verdi.

 

instagram

 

 • Covid-19 içeriklerini önerilerden kaldırma

     Güvenilir bir sağlık kuruluşu tarafından yayınlanmadığı sürece COVID-19 içeriğini ve hesaplarını önerilerden    kaldırma yine yanlış bilgiyle mücadele noktasında etkili olacaktır.

 

WHATSAPP’ın Koronavirüs Önlemleri

 • Whatsapp Bilgi Merkezi

WhatApp’ın COVID-19 salgını etrafında yanlış bilgi yaymak için kullanıldığı endişeleri arasında , Facebook’a ait mesajlaşma devi, kullanıcıların pandemiyle ilgili zamanında ve doğru bilgilere erişebilecekleri yeni bir COVID-19 bilgi merkezi başlattı .

 • Whatsapp Bot Aracı

Dünya Sağlık Örgütü’nün WhatsApp’ta Sağlık Uyarısını başlattık. DSÖ Sağlık Uyarısı kullanımı ücretsizdir ve COVID-19 hakkında sık sorulan soruları yanıtlayacak. Başlamak için bir WhatsApp mesajında kelime ‘Merhaba’ mesaj at. Hizmet başlangıçta İngilizce olarak başlatılıyor, ancak önümüzdeki haftalarda altı Birleşmiş Millet dilinin tümünde (İngilizce, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça ve İspanyolca) sunulacak.

Herkes DSÖ’yü aramayacaktır, bu nedenle kendi yanıt araçlarını oluşturmak için daha fazla gruba kaynak sağlamak önemli faydalar sağlayabilir.

 

whatsapp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir