Facebook F8 Etkinliğinde Tanıtılan Yenilikler

damattween

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Facebook’un F8 etkinliğin bu yılda 18-19 Nisan tarihleri arasında 4.000 kişinin ve Facebook live üzerinden milyonlarca insanın katılımıyla yeniliklerini duyurdu.

Geliştiriciler ile şirketleri bir araya getirip geleceğin teknolojisini tartışıp araştırarak geliştirmeyi amaçlayan Facebook F8 etkinliğinde neler olduğunu aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Facebook Spaces

Geleceğin platformunda bireyler kendileri için dijital avatarlar üretebiliyor ve sonrasında sanal gerçeklik üzerinden birbirleriyle etkileşim kurup sohbet edebiliyorlar. Bununla birlikte Spaces sayesinde gerçek hayattaki birisini Messenger üzerinden görüntülü arayabiliyorsunuz.

Develop Circle

Her bir Developer Circle hem gerçek hayatta, hem de sanal dünyada web geliştiricileri tarafından yönetilecek. Ayrıca developer Circle’lar bilgi paylaşmak, iş birliği yapmak, yeni fikirler bulmak ve diğer endüstri liderlerinden yeni teknolojiler hakkında bilgi almak için bu uygulamayı kullanabilecek.

Identity

Facebook kimliğini ve Messenger kimliğini bir araya getirip kullanıcılarına iki platformda da kolay ulaşılabilme sağlıyor.

PlacesGraph

Dünyada 140 milyondan fazla yer hakkında ücretsiz bilginin yer aldığı Places Graph’i de F8’de duyurdu. Restoranlardan parklara, mağazalardan işletmelere kadar pek çok farklı yerden Facebook kullanıcı puanlarına, adres, isim ve fotoğraflara ulaşım sağlanacak. Uygulamalar bu bilgileri kullanarak insanlara oldukları yer ve nereye gitmek istedikleri konusunda bilgi aktarıyor.

Yeni Facebook Messenger Özellikleri

Discover (Keşfet) sekmesi ile insanlar aradıkları messenger bot’unu daha rahat bir biçimde bulabilecek. Aynı zamanda yeni messenger kodları ile fiziksel dünyada keşfe de izin verilecek.

Chat Extentions (Sohbet Uzantıları) bir çok insanın aynı anda aynı işletmeyle konuşmasını sağlayacak. İnsanlar artık botları grup konuşmasına dahil edip deneyimlerini paylaşabilecek.

Messenger’ın yapay zekası M, delivery.com ile Messenger’dan yemek siparişini mümkün hale getiriyor. Arkadaşlarınızla, ailenizle ne yiyeceğinizi konuşurken M yemek sipariş etmeyi önerebilecek. Siparişte ödeme dahil Messenger üzerinden halledilebilecek.

Oyun botlarıyla beraber daha zengin bir oyun deneyimi

Smart Replies (Akıllı Yanıtlar) ile küçük işletmelerin adresleri iletişim bilgileri ve çalışma saatları gibi her türlü sorularda yardımcı olacak bir uygulama

Hand-Over Protoco (Teslim Protokolü) Messenger’da farklı deneyimler için işletmelerin birden fazla geliştiriciyle çalışmasına yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir