E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
online marketing

Facebook Business ve Google Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Business, Facebook yapısına oranla işletmelere yönelik çalışan platformdur.

Bu alan markaların reklam tanıtım faaliyetlerine yönelik kullanılır. Facebook Business aracılığıyla sosyal medya hesaplarınızı daha aktif bir şekilde yönetebilir ve daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanmak için gerekli olan sebepler şu şekilde;

  • Doğru hedefleme imkanı
  • Hızlı destek sunması

Doğru Hedefleme İmkanı: Facebook Pixel kurulumunun ardından sitenize gelen kişilere, tekrar reklam yapabilme, sepete ekleyenlere indirim olan reklamları gösterebilme gibi farklı farklı kurgularda reklamlar yapabilmenize imkan sağlar.

Facebook Business Manager’ın Avantajları

Facebook Business Manager paneli üzerinde bütün reklam istatistiklerine kolay, hızlı ve detaylı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Bu sayede de vaktinizi verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kampanyaları kıyaslayarak daha detaylı ölçümlemeler yapabilirsiniz.

Ayrıca bu panel hem Facebook içerisinde hem de Instagram üzerinde bir hareket alanı sunmaktadır. Whatsapp Bussines ile de desteklenmektedir.

Business Manager üzerinden hem Facebook hem de Instagram reklamı verebilirsiniz. Dijitalde yer almak isteyen işletme sahiplerinin ve sosyal medya reklamı veren kişilerin Business Manager kullanmasını gerekir.

online marketing
online marketing

Facebook Business Manager İle Neler Yapılabilir?

  • Tek bir panel üzerinde hedef kitle, ürün kataloğu, reklam yönetimi gibi çalışmaları ve ayrıca Facebook, Instagram gibi 2 farklı platformu yönetebilirsiniz.
  • Çalışmalarınızı ölçümleyerek analiz edebilirsiniz.
  • Facebook ve Instagram üzerinde yaptığınız reklam harcamalarınızı, gösterim

oranlarınızı, tıklama başı maliyetlerinizi vb. detayları takip edebilirsiniz.

Business hesabı üzerinden Facebook sayfanız haricinde Facebook reklam hesabınızı, uygulamalarınızı, kişisel hesabınızı, projelerinizi, ödemelerinizi, hedef kitlelerinizi yönetebiliyorsunuz.

Facebook sayfanız ile Instagram hesabınızı birbirine entegre edebiliyor ve aynı platform üzerinde reklam hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde, ,Gmail ve Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir dijital pazarlama platformudur.  

Bir işletmenin ürün veya hizmetleri ile ilgili daha çok satış, telefon araması ya da  görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmasına yardımcı olur. Üstelik tüm bu süreci ölçümlenebilir. Reklamlara ayırdığınız bütçe net bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Google Ads ile reklamlarınızın kaç kez görüntülendiği, tıklandığı, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bilgileri sunar.

Google Ads ile reklam verenlerin müşterilerine en etkin şekilde ulaşabilmeleri için pek çok farklı mecrada reklam yayınlayabilirsiniz.  Bu mecralar için farklı reklam modelleri kullanabilirsiniz.

Reklam Modelleri

  • Arama ağı reklamları
  • Görüntülü reklamlar
  • Video reklamlar
  • Uygulama reklamları
  • Alışveriş Reklamları

GBM: Görüntüleme başına maliyet. Video reklamların kullanıcılar tarafından 30 saniye ve üzeri izlenmesi karşılığı ödenen ücrettir.

TBM: Tıklama başına maliyet

BGBM: Bin gösterim başına maliyet. Reklamın bininci kez gösterilmesi durumunda ödenen tutardır.

EBM: Edinme başına maliyet. Reklam aracılığı ile web sitesinde satın alma veya form doldurma gibi değerli bir eylemin yapılması karşılığı ödenen ücrettir.

Facebook ve Google reklam ilkelerine sadık bir şekilde reklam çıkışları sağlamak işletme profiliniz için çok önemli olacağından kesinlikle işletmeler bu konuda profesyonel destek almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir