Facebook Bağış Kampanyası Özelliğini Genişletiyor.

ds-damat

Facebook çevrimiçi bağışta bulunma araçlarını genişlettiğini açıkladı. GoFundMe’den izler taşıyan servis sayesinde Facebook kullanıcılarına eğitim,sağlık ,doğal afet, hayvanlara tıbbi bakım,kişisel acil durumlar,cenazeler ya da sivil toplum organizasyonları için bağış kampanyası başlatma imkanı sunmuştu.Şimdi Facebook kullanıcıları, kişisel bağış toplama aracının kapsamının genişletilmesi sayesinde mahallelerinin güzelleştirilmesi için de bağış toplayabilecek ve bu yardımlardan mahalle spor takımları da yararlanabilecek.Spor takımları, Facebook sayesinde ekipman masrafları veya müsabaka  ücretleri için para toplayabilecek.Beta sürecini tamamlayan servisten 18 yaşını doldurmuş ABD’de yaşayan tüm facebook kullanıcıları yararlanabilecek.

Tüm bağış sayfaları açılmadan önce 24 saatlik bir inceleme işlemine tabi tutuluyor.Bağış sayfası açıldıktan sonra kullanıcılar, arkadaşlarını katılmaya ve bağışta bulunmaya davet ederek veya kampanyayı Facebook’a göndererek bağış toplama kampanyalarını destekleyebilirler.

Facebook Kişisel Bağış Toplama Aracına Düşük Komisyonla Avantaj Sağlamaya Çalışıyor.

Facebook’un yeni bağış girişiminin hedefinde ise ABD merkezli bağış platformu GoFoundMe yer alıyor. GoFoundMe, bağış kampanyalarında toplam bağış miktarının %7.9’unu alıyor.Buna ek olarak,her bağışta da 0.30 dolar işlem ücreti uygulanıyor. Facebook işlem ücretini değişitirmese de, toplam kesinti oranını %6.9’a çekerek avantaj sağlamayı amaçlıyor.Sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, düşük komisyon politikasının sosyal ağın kullanıcılarını daha yardımsever olmaya cesaretlendirmek için uyguladığını belirtti.

Facebook uygulamasının şu an için sadece ABD’de yaşayan vatandaşlara açık olmasının sebebi altyapının daha çok yeni olması ve bu tür kampanyalarda kullanıcıların iyi niyetlerinin kullanılmasının önüne geçmek olduğunu dile getiriyorlar.Sistem sunuma koyulacak ve uygulamanın başarı oranı ve tehditlere karşı ne tür önlemler alınabileceğine bakıldıktan sonra diğer ülkelere de açılacağının beklendiğini söylemeden geçmeyelim.

Facebook’un bağış toplama aracına https://www.facebook.com/fundraisers adresi üzerinden erişilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir