Evden Çalışanlara Üretken Kalma İpuçları

İşimiz gereği takım arkadaşlarımızla ofislerde, plazalarda, kurumlarda danışmanlık ve eğitim çalışmalarını yaptığımızdan, geri kalan süreci evden çalışarak da sürdürdüğümüz oluyor. Bu süreç içerisinde yaşadığımız en büyük zorluklar hep dikkat dağıtıcı unsurlardan dolayı üretken olamamaktan kaynaklıydı. Tecrübe elde ede ede sonunda bir sistem oluşturdum ve bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabii ki bu sistemi araştırarak da elde ettim aynı zamanda;

●    Çalışmak için kendinize özel bir alan oluşturun…

Plazadan kurtulmuş olsanız da,ajans köşelerinde değil de evde sürüneyim demiş olsanız da işinizi sürdüreceğiniz size özel bir çalışma alanı olmalı. Yatağın üzerinde işi çok rahat bir şekilde yaparsınız. Ama tamamlayamazsınız. Uykuya geçiş yakındır.Dolayısıyla zihnen de kendinizi ayırt etmek adına işinizi ve masanızı, çalışma alanınızı da ayırın. Beraber çalıştığımız arkadaşlar bunu aynı zamanda bebeklerinden/çocuklarından uzakta çalışabilmek adına yaptıklarına şahit oldum.

Ama en azından gün ışığı alabileceğiniz bir çalışma ortamı oluşturup kendinizi evin hengamesinden uzaklaştırın.

●    İş arkadaşlarıyla eş zamanlı çalışın…

Benim en sevdiğim ve beni de en çok teşvik eden yöntem bu. Ama hatalı kullanırsanız gününüz gider.

İletişim araçları veya proje yönetim araçlarıyla ekiple temas halinde olup işler üzerine az ve öz konuşup iş sürecini daha verimli hale getirebilirsiniz.

●    Sürekli değil düzenli ve molalı çalışın

Hatalarımdan biri. Çalışmaya başladım mı durmadan ilerliyorum, ilerliyorum, ilerliyorum. Ama bir mola verdiğimde iki gün uyuyorum. Sonra çalışma düzenim bozuluyor tabii.

İşin doğrusu nefret ettiğimiz 9-5 yerine 10-12, 14-16, 17-19 gibi bir çalışma süreci ve döngüsü belirleyip, bu zamanda dışında çalışmayı da kesmemiz gerek. Kafamızın, bedenimizin başka şeylerle de uğraşması gerekli.

Molasız ve düzensiz bir beden daha az üretken olur. Bazen sabah kalkıp 3 saatte, 1 haftalık planı bitirdiğim oluyor.

Molasız ve sürekli iş stres ve tükenmişlik sendromuna da neden olacaktır.

●    Sağlıklı ve düzenli bir diyet

Sürekli yoğun ofis iş temposu insanı insanlıktan çıkarıyor. Düzgünce yemek yemek yok, uyku yok, eğlence yok.Akşam vakti yemek yeme zorunluluğu, belki fast food gibi sokak yemekleri bedenimizin düzenini bozmakta. Bunu evde çalışırken sürdürmemek gerek. Yemeksepeti’nde mahallenin muhtarı olacağım derken mezarlığın gençlerine katılmamak gerek.

Sabah, öğle, akşam ki ben sabah ve akşam şeklinde bir besin düzenini takip ediyorum. En son doktora da gittim tabii. Yağlı, asitli, çikolata gibi tatlılar, ekmek gibi unlu maddeler de yasaklandı mesela. Bunlar olmadan; etle beraber uygun sebzeleri/yeşillikleri de tüketerek, bol bol su içerek, düzenli nefes, kendini dinleme egzersizlerini belki spora da gidebilirsiniz, yaparak sağlığımıza kavuşma ve sürdürme taraftarı olmamız gerek.

Kesemize de katkı sağlayacak bir tercih yapmamız gerekiyor. Kahveyi, çayı azaltmak gerek. Dışarıdan içmek değil, termosunuza hazırladığınız 1-2 tl’nin de altına mal olan çözümleri de kullanabilirsiniz aynı zamanda.

Düzenli gün ışığı almak adına,sıkıldığınızda üstünüzü giyip 5-10 dakikalık yürüyüş yapıp işinize çok daha iyi ve üretken bir şekilde dönebilirsiniz.

Ben arada mola verdiğimde 3-7 adet arasında değişen kuruyemiş, belki 1-2 adet meyve, belki de yanına çay alarak mini bir netflix / youtube / tedx video molası veriyorum. Sonra çalışmaya devam.

●    İş için giyinin

Son zamanlarda kafayı taktığım bir diğer şey de bu. Kalkar kalkmaz bir asker gibi odayı havalandırıp, güne hazırlanıp, yatağı toplayıp, giyinip egzersiz yapıp, sonra iş için giyinmek.

İş için giyinince zihin artık diyor ki modum bu. İş yapacağım, çünkü iş amacıyla giyindim. Üzerimde bu yük ve amaç var.

●    Dikkat dağıtanlardan kaçının

Dikkatimizi dağıtan çok unsur var. Başımızı döndürüyor hatta bu dikkat dağıtıcılar. Facebook, Twitter,Instagram, Linkedin ve başka hangi mecrayı kullanıyorsanız, SMS, Eposta,telefon, tarayıcı bildirimleri, uygulama bildirimleri….

Telefonuma bir gün bakmadığımda 2000’den fazla bildirim geliyor ve artık buna dayanamadığımı fark ettim.Telefonumun WI-FI’ını, Bluetooth’unu, hücresel internetini kapatıyorum, sessize alıyorum, tarayıcı bildirimleri kapalı, tarayıcıda reklam ve script engelleyiciler var. İşim dijital olduğu halde iş adına kullanıp sosyal medyayı kapatıyorum hemen. 4-5 günlük işi 2-3 günde bitirmemi ve daha zinde bir kafayla çalışmamı sağlıyor. Yorgunluk da azalıyor.

Amacınız aynı zamanda büyük şeyler yapmaksa yine dikkat etmeniz gereken bir durum bu. Sabah kalkınca, gece yatmadan önce 1-2 saat belki de 3 saat telefonla temas kurmamak gerek. Verimi emin olun çok ciddi şekilde artıracaktır.

Benden bu kadar. Ekleyeceğiniz şeyler varsa Pazarlama Türkiye’yi, beni (@hyturkyilmaz) Twitter’da etiketleyip bahsederek sohbet başlatabilirsiniz, yorumlara bir not düşebilirsiniz.Okuduğunuz için teşekkürler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir