23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Esnek, Dinamik ve Uzman İş Ortakları Aranıyor !

En kutsal, en anlamlı ve en değerli kelimelerden bir demet yapılsa ‘Üretmek’ kelimesi kesinlikle bu demette yer alacak bir kavram olurdu. Üretmek değer katmak demek, üretmek fark yaratmak demek…

Toplumsal geçmişte üretmek kelimesi ağırlıklı olarak fiziki bir kavramı var etmek olarak algılansa da günümüzde tahmin edilebileceğinden çok daha geniş bir çerçeveye ve büyük bir yelpazeye erişmiş bir kavramdır. Öyle ki teknolojinin ilerlemesi ve sosyalleşmenin boyut değiştirmesi ile beraber üretim kavramı da bilgi üretmek ve hizmet üretmek noktasında kendine anlam katmış oldu.

Üretim kavramının varlığından mütevellit bir kavram da fason kavramı olmuştur. Kurumlar kapasitelerini verimli kullanabilmek için veyahut bir noktada uzmanlaşmak için kendilerine üretim desteği için dış bir kaynak bulurlar. Bu kavram geçmişte imalat sektöründe daha fazla kullanılırken günümüzde artık hizmetin ve bilginin de fason üretim merkezleri ile üretildiğini görür olduk.

Hem bilgi sistemlerinin bize daha kolay ve çabuk erişmesi hem de bizim bilgi sistemlerine daha çabuk erişmemizin ardından uzmanlaşmış bireysel fason hizmet sağlayıcıları (namıdiğer ‘FreeLance Firmalar’) ve küçük ama uzmanlaşmış ve ayrıca dinamikleşmiş firmalar da giderek artar hale geldi. Büyük firmaların hizmet sektöründe fason hizmet sağlayıcısı olması şaşırılmayan bir olgu olsa da son zamanlardaki bu büyüyen küçük ya da bireysel fason üretim şirketleri bir hayli göze batar oldu.

İşletmelerin fasona devrettiği hizmetlerin başında servis, yemek vb kavramlar gelse de, artık ana departmanlar da bu kavramın içinde yerini yavaş yavaş almaya başladı. Muhasebe kavramında da dış hizmet sağlayıcısı izlerinin yaygın olarak görülmeye başlamasının ardından sıra şaşırtıcı bir şekilde ‘Pazarlamaya’ geldi.

 

Günümüzde birçok küçük ölçekli firma, işletmesinin pazarlama hizmetlerini artık başka bir firmadan satın alıyor. Bu olgunun reklam veya halkla ilişkiler ile karıştırılmaması lazım. Bu kavram aslında tamamıyla bir satış ortaklığı çatısı altında kendine yer buluyor. Özellikle büyüme noktasında esas faaliyet konusuna odaklanmak isteyen küçük imalat işletmeleri, inşaat ya da perakende işletmeleri bu tip esnek, uzman ve dinamik iş ortaklarıyla yollarına devam etmenin kendileri için çok daha verimli olduğunu düşünüyor.

 

Uzmanlaşmanın kaliteyi artırdığı ve rekabeti olumlu yönde etkilediği aşikâr. Peki ya sizler işletmenin bel kemiği denilebilecek satış, pazarlama, muhasebe ya da insan kaynakları gibi fonksiyonların ne kadarının hangi oranda dış hizmet sağlayıcılara verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir