E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Enpara, Yapı Krediyi Garanti Bankası İle Tokuşturdu.

Enpara’nın reklamını ilk olarak instagram üzerinde paylaşmıştım. Her ne kadar çok önce inceleme fırsatı bulsam da reklamı yeni yazma fırsatı buluyorum.

Öncelikle reklamı izleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=nm7dHw04LXU

Garanti Bankası Şubat ayında “Göz tanıma teknolojisi” ile parola girmeden Garanti Cep‘e giriş yapma imkanı sunmuştu.  Hareket halindeyken telefon rahat kullanılamadığı için bu şekilde bir inovasyon yapmışlardı.

DenizBank’ın mobil bankacılık uygulaması fastPay 2013 yılında sesle para göndermeye başlamıştı. Yapı kredi ise geçtiğimiz aylarda Siri ile para gönderme özelliğini aktif etmişti. Öncelikle reklamdaki replikler harika !

Dijital olduğunu iddaa eden bankalar ringte

Çok dijital bankanın temsilcisi telefonuna sert bir bakış attı göz tanıma teknolojisi ile bankasının mobil şubesine girdi.

Aşırı dijital bankanın temsilcisi bu harekete nasıl karşılık verecek.

“Mehmet’e 100 tele gönder” sesle para transferi yapıyor inanılmaz bir teknoloji, inanılmaz bir şov !

Gelelim yorumlarıma 🙂

Daha öncesinde Panda, Algida için reklamında güzel bir gönderme yapmıştı ve çok ses getirmişti. Enpara da bu şekilde hem gönderme yapmayı hem de hedef kitlesinin genç olması itibari ile viral olabilmeyi amaçlamış.

İnovasyon yapmak elbette her sektörde her firma için gerekli. Fakat bazı firmalar kullanıcıların alışkanlıklarını bir kenara bırakıp kitlesinden uzak inovasyonlar yapıyor. Yani aslında yapmak için yapıyorlar. Son tüketicinin çok fazla haberi yok bu teknolojilerden, olsa dahi kullanmaktan haberleri yok. Hadi var diyelim 6 rakam yazmamak için gözleri açıp kameraya bakacak kadar henüz çıldırmadık ! Veya Siri ile o kadar henüz kafayı yemedik. Hala büyük markalarımızın yöneticileri nüfus olarak 3 büyük firmanın haricinde başka illerde müşterilerinin olduğunu bilmiyor sanırım.  🙁

Enpara’nın pazarlama stratejilerini Pegasus ile yakın buluyorum.

Nedeni ise müşterin seni tek bir nedenden dolayı kullanıyor. A noktasından B noktasına gideceğim. Diğer her şeyin ortalama standartta olması kafi. Çünkü müşteri bunun için para ödüyor.

Enpara da hedef kitlesini çok iyi tanıyor neler istediğini çok iyi biliyor. Zaten hedef kitlesi eft ve havale ücretlerini çok gereksiz ve mantıksız buluyor. Özellikle bu dönemde.

Ek olarak banka müşterisi bir borç ödeyecek. Veya para transferi yapacak. Yani bir para kaybı yaşayacak. Yaşayacağı para kaybını ses ile göndermesi onu daha mutlu etmez. Fakat eft havale herhangi bir para kaybı yaşamaması onu daha mutlu eder.

Kullanmayacağım veya kullanmadığım teknoloji için neden kesintilere maruz kalsın ki müşteri ? Veya saçma sapan ek masraflar ödesin. Sen ses ile para transferi yaptıracaksın diye ben neden o çalışanlarının parasını ödeyeyim ki ? Zaten hiç kullanmayacağım. :/

Enpara baba reklam da çok güzel almış Garanti Bankası’nı Yapıkredi ile horoz dövüşü yaptırmış.

Kazanan mı ? Enpara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir