E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
instagram m

En İyi 13 Instagram Aracı

Sosyal medya hayatımızın her alanında demek yerine hayatımızın bir parçası demenin daha kabul edilebilir olduğu ortada. Gün içerisinde kaç saatinizi Instagram, Linkedln, Youtube ya da Twitter’a ayırdığınızı hesaplayabiliyor musunuz ?

 Bu hesaplamayı yapmak oldukça zor olacaktır çünkü sosyal medyada zamanınızı harcamanız ve sosyal medya için zaman ayırmanız aslında çok farklı iki durumdur. Sosyal medyaya yardımcı programlar veya diğer bir anlamıyla destekleyici uygulamalar da bu zaman ayırmanın ana noktasını oluşturuyor.

 Bu hesaplamayı yapmak oldukça zor olacaktır çünkü sosyal medyada zamanınızı harcamanız ve sosyal medya için zaman ayırmanız aslında çok farklı iki durumdur. Sosyal medyaya yardımcı programlar veya diğer bir anlamıyla destekleyici uygulamalar da bu zaman ayırmanın ana noktasını oluşturuyor.

Video Editlemek Üzerine Olan Toollar

1- IG Tv

Videoların uzun versiyonlarının instagramda olması sayesinde aslında etkileşimlerin artmasına büyük oranda imkan sağlanmış oldu. Bu özellik akıllara Youtube’u getirmiş olmalı ki ilk başlarda IG TV özelliğinin kullanımı üst seviyelere çıkamadı. Ancak süreç  içerisinde videoların sayısının akışta artmasıyla etkileşimlerde artmış oldu.

Bu noktada IGTV tool olarak kabul edilebiliyorsa instagramın kendi özelliği olan boomerang da tool niteliği taşıyabilmektedir. Boomerang oluşturmak üzere farklı appler mevcutken, instagram bunu kendi bünyesinde bulundurarak aslında bir tool’u bünyesinde barındırmaya başladı.

2- Caption

instagram
Caption

Instagram videolarını yani IGTV videolarının düzenlenmesi gerekebilmektedir. Bazen anlaşılmayan konuşmaların olduğu videolarda altyazı elzem bir hale gelebilmektedir. Bu noktada Caption uygulamasını İnstagram hesabınızla entegre kullanabilirsiniz. Videolarınızın altına altyazı ekleyerek izleyenlerin sessiz izlediklerinde bile videonuzu anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra işitme engelli olan takipçiniz için de bu özelliği kullanarak, onun önemli olduğunu gösterebilirsiniz.

Video editlemek bu anlamda oldukça önemli. Videoda kesilmesi gereken yerler olabiliyorken, videoya altyazı ekleyerek de instagrama yükleyebilirsiniz. Bunun için iki ayrı program önerebiliriz.

3- InShot

instagram 1
InShot

Sosyal medyada videolarınızı editlemeden paylaşmak, markanızı özensiz gösterecektir. En fazla etkileşim alan gönderiler videolar (instagram için reels ve IGTV) olduğu için fazladan özen göstermek doğru olan olacaktır. Peki ama videoları editlemek için hangi tool kullanılmalı ? Bu sorunun cevabı olarak sizi Inshot ile tanıştırabiliriz. Videoları kesmek veya aradan kesip diğer parçayla birleştirmek için kullanabileceğiniz bir uygulama. Bunun haricinde renk tonuyla oynamak adına efektleri de uygulayabilir ve müzik ekleyebilirsiniz. Videonun hızını yavaşlatabilir veya hızlandırabilirsiniz. Müzik eklemek yerine ses efekti kullanabilir veya kendi seslendirmenizi ekleyebilirsiniz. Bu özelliklerin haricinde tasarımınıza çıkartmalar ekleyerek üzerine metin yazabilirsiniz.

Hastag Oluşturmak İçin Olan Toollar

4- Gravtag

instagram 3
GravTag

Oluşturduğunuz içerik ne kadar kaliteli olursa olsun eğer yeterince etkileşim almıyorsa, sizi yeni gönderiler ve yeni fikirler için heyecanlandırmayacaktır. Dolayısıyla etkileşim sosyal medyanın kilit noktası dememiz de mümkün. Bu noktada hastaglar önemli bir yerde. Ancak sürekli tekrar eden hastaglar marka kimliğinize zarar verir. Bu zararın yanı sıra spama düşmeniz de mümkün. Etkileşim almaya çalışırken bu etkileşimin tamamen kopmasına neden olacak duruma yani spama yol açmak istemezsiniz. 30’dan fazla hastag çıkmak doğru değil. Ve bu çıktığınız hastaglar de farklı olmak mecburiyetinde.

O halde GravTag bu noktada imdadınıza yetişebilir. Öneri hastaglar sayesinde markanıza en uygun hastagi bulabilir ve farklı farklı kullanma imkanına sahip olabilirsiniz.

5- Keyword Tool

instagram 4
Keyword Tool

Gönderiniz için hastag oluşturmanın en kolay yollarından biri uygulama kullanmaktır. Markanız için paylaşımda bulunduğunuz sırada, gönderinizle alakalı hastag çıkmanız gereklidir.Markanızla ve paylaşımınızla alakası olmayan hastaglar kalitenizi aşağı çekebilir.

Keyword Tool uygulamasına girdiğinizde arama motoru sayfasına benzer bir ana sayfa sizi karşılayacaktır. Google, Youtube, Bing, Instagram,Twitter için de hastag aratabilmeniz mümkün. Arama çubuğuna hastag paylaşmak istediğiniz konunun başlığını girebilirsiniz. Google için arattığınızda kelimenin trend olma yüzdelerini de bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Planlayıcı Toollar

6- Plannthat

instagram 5
PlannThat

Planlayıcılar işlerin aksamaması açısından önemli. İşleriniz yoğunlaştığı sırada içerik üretmekte zorlanabilirsiniz ve dolayısıyla görsel hazırlamak için ayrı bir zaman da bulmanız gerekecektir. Bu yüzden planlayıcı kullanmak işinizi ve sizi dinamik tutar. Unuttuğunuz veya yetiştiremediğiniz görseller yerine oluşturduğunuz plana göre; tarih ve saat ayarlayarak kendinize ve işinize en uygun programı oluşturabilirsiniz. Bu noktada PLANN ve HOPPERHQ toolları yardımcınız olabilir.

Plann’da yapabileceklerinize değinecek olursak; sisteme üye olduktan sonra  ve instagram veya facebook ile entegre ettikten sonra paylaşmak istediğiniz postu yükleyebilirsiniz ve bu postun üzerinde efektler uygulayabilirsiniz. Sadece postu paylaşmak yerine hastag ekleyerek emojiler de kullanmanıza imkan sağlayan bir uygulamadır. Postunuzu düzenledikten sonra ise tek yapmanız gereken paylaşacağınız günü takvimden seçmek isterseniz aynı gün içerisinde hatta 1 dakika sonra bile takvime ekleyerek paylaşabilirsiniz

7- Later

instagram 6
Later

Later, sosyal medyalarınızda paylaşacağınız postların planlanmasına yardımcı olan bir diğer araçtır. Instagram planlayıcılar arasında oldukça popüler olan Later’a Facebook, Pinterest,Linkedln ve TikTok uygulamalarını entegre etme imkanınız bulunmaktadır. PlannThat’e benzer özelliklere sahip. Gönderiyi hazırladıktan sonra açıklama ve hastag yazarak paylaşacağınız saate göre ayarlamanız mümkün. Later’de profilinize link bırakabilir ya da hesap üzerindeki konuşmaları bu tool üzerinden yürütebilirsiniz.

Analizler İçin Olan Toollar

8- Agore Pulse

instagram 7
instagram 7

Sosyal medyanızı yönetirken içerikler kadar, sayfaya genel bakış da önemlidir. Yönettiğiniz markanıza karşı tarafsız bakabilmek uzun süreli deneyim ister. Ancak markanızın olumsuzluklarını görmek adına dışarıdan bir gözle ve profesyonel bir şekilde incelemek için uzun yıllar tecrübe kazanmayı beklemenize gerek yok. Agore Pulse sayesinde sosyal medyanızda analiz yapmanız daha kolay olacaktır.

Konuşmayı yönet,Sosyal performans hakkında raporlama,İçeriği yayınla/planla,Sosyal medyanızı izleyin seçenekleri sayesinde pek çok özellik tek bir uygulamada bulunuyor. Yönetmekte olduğunuz markanın performansı hakkında raporlara ulaşırken; ziyaretçiler ve dolayısıyla etkileşimler hakkında doğru bilgiyi edinmiş olacaksınız.

9- Social Insider

instagram 8
Social Insider

Sayfanızın yönetiminin doğru ilerlemesi için rakiplerinizi tanımanız şart. Bu tanıma sürecini elbetteki rakip analizi ile yapmalısınız. Karşılaştırmalar için oldukça verimli bir program olan Social Insider, sizin profilinizle rakip markanın profilini karşılaştırır. Bunu yaparken rakibinizin belli bir süre içerisinde kazandığı organik takipçileri gösterecektir. Oldukça önemli bir noktaya değinildiğinin fakındasınızdır. Organik takipçilerle dolu bir sayfa mı yoksa bot hesapların takipçi olarak bulunduğu bir sayfa mı rakip olarak karşınızda olduğunu bilmek analizleriniz ve değerlendirmeleriniz açısından önemlidir.

Social Insider tool’u bize şunu gösterir; rakibiniz hangi tarihlerde kaç gönderi attı ve sayfanın belli tarihler arasındaki etkileşimleri ve gönderileri genel olarak haftanın hangi günü hangi saatlerde paylaşılmış. Rakibinizin en iyi 3 gönderisi ve en iyi hastaglari neler bunları görmeniz de mümkün.

Instagram Toolları arasında analiz aracı açısından belki de en çok önerilmesi ve tanıtılması gereken tool olduğunu söylemek mümkündür.

10- Social Pilot

instagram 9
Social Pilot

Sosyal medyanızı yönetmek, düzenlemek ve analiz etmek adına kullanabileceğiniz kaliteli bir uygulamadır. Sadece instagram değil; Twitter, Facebook, Linkedin, Pinterest, Tumblr ve hatta Google My Bussines hesapalrınızı da bu tool üzerinden yönetebilirsiniz.

Gönderileri zamanlayıcıya koyduğunuzda paylaşma özelliği elbetteki mecvut ancak Social Pilot’ı diğerlerinden bu konuda ayıran nokta; 500 gönderiyi planlayıcıya aynı anda yerleştirebilmenizdir. Bu paylaşımları en doğru zamanda yapmak için ise size en doğru zamanı göstermesine izin verin. Tasarım yapmanıza yardımcı olan Canva ile Social Pilot toolunu bağlayabilirsiniz. Entegre ettiğiniz takdirde tasarımlarınızı da kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Instagram Otomasyon Tooları

1- Ingramer

instagram 10
Ingramer

Yönettiğiniz marka ister e- ticarete dayalı isterse içerik temelli olsun, her iki şekilde de müşterilerinizle ya da diğer bir ifadeyle takipçilerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmeniz gerekmektedir. Ingramer bu noktada yardımcı olacak bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

‘’Instagram için pazarlama araç seti’’ olduklarını vurgulamaktadırlar. Bunu; izleyici, müşteri ve takipçi kategorilerini ayrı ayrı kendi içinde sıralandırmış olmalarından da anlayabiliriz. İzleyiciden kasıt aslında analiz toollarının yapmak istedikleridir. Sayfanız ve sayfanızı ziyaret edenlerin analizini sunar. Bunun yanı sıra toplu mesajlar oluşturmanıza ve toplu cevaplar göndermenize yardımcı olur.

2-Kicksta

instagram 11
Kicksta

Bu otomasyon aracı takipçi kazanmanıza yardımcı olur. Ama size takipçi sayısı için kesin bir sayı belirtmez çünkü sahte hesapları değil organik takipçileri sayfanıza yönlendirmeyi hedefler.Canlı desteğin ve 7/24 hizmet desteğinin olması olumlu ve diğer otomasyon programlarından ayıran öezlliğidir. Olumsuz yanlarına değinecek olursak sistemin yavaş işlemesi hizmetin aksamasına da neden olabilmektedir.

3-Instazood

instagram 12
Instazood

Otomatik olarak gönderileri beğenmenize ve otomatik olarak yorum yapmanıza yardım eder. Takip ettiklerinizi bu uygulama üzerinden takipten de çıkartabilmenizin dışında, profillerde yer alan hikayeleri de izleyebilirsiniz. Yaptığı analizler sayesinde hedef kitlenizi belirler ve bu hedef kitleye mesaj gönderimleri de yapmanıza olanak sağlar. Böylece mesaj gönderecek profillerin sizin markanızla uyuştuğunu analiz ederek size daha fazla müşteri ya da takipçi sağlayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir