Elektronik Ticaret Hayatımızın Neresinde?

damattween

Elektronik ticaret sektörü ülkemizde ilginç bir hal almaya başladı. Markafoni’ nin kapanmak üzereyken satılması ve yeniden faaliyet göstermeye başlaması, krizde olduğunu yönünde duyumlar oluşan başka birkaç markanın durumu sektörün geleceğine ilişkin merak uyandırmaya başladı.

İstatistik Atölyesi tarafından yapılan bu konuda yapılan “E-Ticaret Araştırmasında” ilginç sonuçlara ulaştı. İstatistik Atölyesi Araştırmaları Facebook sayfasında online olarak yapılan araştırmada aşağıdaki bilgiler elde edildi.

Araştırma, yaşları 20 ila 60 arasında değişen 252 kişi ile yapıldı katılımcıların %71’ini kadın, %29’unu ise erkekler oluşturmaktadır. Tüketiciler internetten en fazla sırasıyla giyim-tekstil, elektrik-elektronik ve kırtasiye-kitap ürünleri almaktadır. E-ticarette en çok tercih edilen marka hepsiburada olurken onu gittigidiyor, n11 ve trendyol takip etmektedir.

Araştırmaya katılan her 100 kişiden 48’i internetten ara sıra alışveriş yaparken 23’ü sık sık alışveriş yaptığını belirtmiştir. E-ticaret sitelerinin güvenilir olduğunu düşünenlerin oranı %50, ekonomik olduğunu düşünenlerin oranı %73’tür. Bu sonuçlara göre her iki kişiden biri e-ticaret sitelerinin güvenilirliği konusunda emin değildir. İletişim kanallarında ve arkadaş sohbetlerinde sürekli kulağımıza gelen dolandırıcılık haberleri e-ticaret sektörüne olan güvenin yerleşmesinin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.

Araştırma sonuçlarına göre her 100 kişiden 83’ü e-ticareti indirimlerden dolayı tercih ederken 54’ü mağaza dolaşmamak için tercih etmektedir. Bu sonuç, indirimler ve fiyat avantajının e-ticaret sektörü için hala en güçlü silah olduğun gözler önüne sermektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde veriler incelendiğinde ise ortaya ilginç sonuçlar çıkmıştır. Erkeklerin tamamı e-ticaret sitelerini indirimlerden dolayı tercih ederken bu oran kadınlarda %76’dır. Bununla birlikte erkeklerde e-ticarete güven %67 iken, kadınlarda güven %43 dolaylarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir