satinalma yolcugu 1

E-Ticarette Satın Alma Yolculuğunu Çözümleyen 5 Adım

ds-damat

Pandemi sebebiyle dünya genelinde e-ticaret bir önceki yıla oranla  %28 artış

gösterdi. E-ticareti online dünyanın en popüler aktivitesi haline gelirken, e-ticaret trendleri ve müşterilerin satın alma davranışları her geçen gün farklılık gösteriyor.

Günümüz şartları itibariyle müşterilerin satın alma fikrini tetikleyerek değiştirebilecek birden fazla seçenek var; sosyal mecralar, arama ağları, fiyat karşılaştırma siteleri, müşteri deneyimlerini anlatan blog siteleri, ürün yorumlama videoları ve çok daha fazlası..

İş böyle olunca müşterinin satın alma yolculuğundaki dinamikler sürekli olarak değişiklik gösteriyor. Bu değişimleri etkileyen faktörleri en hızlı şekilde takip etmek ve yorumlamak önemli bir hal aldı. 

Bu süreçleri takip etmek ve yorumlamak için 5 Adım

Müşterinizin Satın Alma Yolculuğunun Haritasını Çıkartın

Müşterinizin ürününüz veya hizmetine ihtiyacı olduğunu fark etmesini sağlayan soruyu tespit edin. Bu sorunun en iyi cevabı olarak, müşteriniz arama yaparken arama ağı reklamları ile karşısına çıkmaya çalışın. En iyi sonuç olarak karşısına çıkmak ve en doğru mesajı iletmek bu yolculuğun ilk adımı.

Trend Arama Kelimelerini Takip Edin

Ürün veya hizmetinizin yer aldığı kategorinin arama trendleri tüketicinin ne istediğini ele veriyor. Trendleri takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bir Problem İçin Basit Bir Yanıt Olun

Müşterinizin aradığı sorunun cevabı olarak karşısına çıkarsanız, onu kazanma olasılığınız %65’e yakın. Bu olasılığı en iyi şekilde değerlendirmenin yolu; sorunun en basit cevabı olmak. Cevabınız ne kadar basit olursa müşterinin sizi anlama ve içselleştirme ihtimali o kadar fazla olacaktır. Karmaşık olmaktan uzak durun.

Pazarlama Otomasyonları Kullanmaktan Korkmayın.

Her pazarlama yöneticisi geçmişte otomatik çözümlerle ilgili kötü deneyimler yaşamıştır. Bu deneyimler her ne kadar sizi yorsa da sonuçlar her zaman aynı olmuyor. Mutlaka belli pazarlama otomasyonlarından destek almak şart. Web sitenizin ısı haritalarını çıkartarak müşterilerinizin en fazla hangi alanları kullandığını, bu alanları dönüşüm olarak nasıl değerlendireceğinizi analiz edeceğiniz otomasyonlara ihtiyacınız var. Zamandan tasarruf edeceğiniz için stratejinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

Kendini Yenileyen İçerikler Oluşturun.

Değişen yaşam koşullarına bakıldığında dinamizm artık en önemli unsur. İçerik üretimi konusunda da dinamik olmanız şart. Bir hafta önce oluşturulan içerikler bazı durumlarda etkileyiciliğini hemen kaybedebiliyor. İçerik üretimi konusunda trendleri takip ederken mutlaka hızlı olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir