E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
3

E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret sektörü günümüzde büyüyen sektörler arasında yer almaktadır. E-ticaret’in büyümesi internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının artmasını sağlamaktadır. E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin büyük bölümü e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparken bir bölümü de e-ticaret pazaryerleri aracılığı ile satışlarını gerçekleştirmektedir. Fakat kişiler kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yaparken daha fazla kar edebildiği için genellikle e-ticaret sitesi kurarak satış yapmaktadır.

E-ticaret sitesi kurarak internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticarette doğru adımlar atması için bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar bir e-ticaret alt yapısı seçiminden müşteri ilişkileri yönetimine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi kapsamaktadır.

E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda sizlerin e-ticaret sitesi kurarken neleri göz önünde bulundurması gerektiğinden bahsedeceğiz. Sizler de bu yazımızdan e-ticaret ve e-ticaret siteleri hakkında önemli bilgileri öğrenebilir ve e-ticaret sitenizi daha doğru bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Şirket Kuruluşu

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişilerin e-ticaret sitesi kurmadan önce bilmesi gerekenler arasında yer alan en önemli unsur şirket kuruluşudur.

Kişi ve işletmeler internetten sattıkları her ürün için fatura kesmeli ve vergi ödemelidir. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken şey bir şirket kurmak olmalıdır. E-ticaret için şirket kurarken hizmet alanlarınız, gelecekteki hedefleriniz ve sermayeniz gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak kuracağınız şirket türüne karar verebilirsiniz ya da e-ticaret için kolayca şahıs şirketi kurabilir ve satışlara başlayabilirsiniz.

E-ticaret Alt Yapısı Seçimi

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler e-ticaret sitesi kurarken bir e-ticaret alt yapısı ile sitelerini kurmaya özen göstermelidir. Çünkü e-ticaret alt yapıları içerisinde firmaların e-ticaret süreçlerini yönetebileceği birçok modül bulunmaktadır. Genellikle e-ticaret sitesi kurarken iki farklı e-ticaret alt yapısı kullanılmaktadır.

 • Açık Kaynak Kodlu E-ticaret Alt Yapıları; E-ticaret sitesi kurarken kullanılabilen e-ticaret alt yapılarından birisi olan açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ücretsiz olarak kullanılabileceğiniz alt yapılardır. Fakat kurulum, tasarım ve geliştirme aşamalarında bir yazılımcı ile çalışmanız gerektiği için ve güvenlik açıkları bulunabileceği için e-ticaret siteniz için açık kaynak kodlu alt yapıları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.
 • Hazır E-ticaret Alt Yapıları; Ticimax gibi bilişim firmaları tarafından hayata geçirilen ve bir e-ticaret firmasının e-ticaret süreçlerini yönetebileceği tüm özellikler ve modülleri bulunduran e-ticaret alt yapılarına verilen isimdir. Genellikle hazır e-ticaret alt yapılarını tercih eden firmalar yapacakları küçük özelleştirmeler ile anında satış yapmaya başlayabilmektedir. Sizler de yazılım ile ilgilenmek yerine e-ticaret yapmak istiyorsanız hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz.

Bunlarla beraber firmalar tarafından az da olsa tercih edilen bir diğer e-ticaret sitesi kurma yöntemi de e-ticaret sitesi yazdırmaktır. Genellikle firmalar yazılımcı maliyetleri fazla olduğu için bu yöntemi fazla tercih etmemektedir. Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken alt yapı seçimine önem vermeli ve güvenilir e-ticaret alt yapıları ile çalışmaya özen göstermelisiniz.

Alan Adı Seçimi

E-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler arasında yer alan başka bir önemli unsur ise alan adı seçimidir. Alan adları, e-ticaret firmalarının internetteki adları olduğu için bir alan adı seçerken firmaların dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır;

 • Alan adınız marka kimliğiniz ve markanızla örtüşmelidir.
 • E-ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların .com uzantılı alan adlarını seçmesi oldukça önemlidir.
 • Firmalar alan adlarını seçerken 5-13 karakter arasında karakter kullanmalıdır.
 • Alan adınızın kolay hatırlanabilir olması ve benzerinin bulunmaması oldukça önemlidir.

Sizler de alan adı seçerken bunları göz önünde bulundurabilir ve böylese müşterilerinizin kolay bulacağı akılda kalıcı alan adları alabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

E-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt arayan firmaların başarılı olmasını sağlayan unsurlardan birisi de e-ticaret sitesi tasarımıdır. E-ticaret sitesi kurmak isteyenler tasarım konusunda şunları göz önünde bulundurmalıdır;

 • E-ticaret sitesi tasarımında ilk dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi kurumsal kimliktir. Bir e-ticaret firmasının site tasarımında kurumsal kimliğini yansıtması oldukça önemlidir.
 • E-ticaret sitesi kurarken firmaların responsive yani mobil duyarlılığı olan e-ticaret siteleri kurmaya özen göstermesi gerekmektedir. Responsive e-ticaret siteleri sayesinde, siteniz mobil platformlarda daha kolay çalışacağı için mobil satışlarınızı arttırmanız kolaylaşacaktır. Bununla beraber mobil duyarlılık SEO’yu da etkilediği için e-ticaret siteniz Google’da üst sıralarda çıkabilecektir.
 • E-ticaret sitesi tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürün, hizmet ve kampanya sayfalarının tasarımıdır. Bu sayfalarda kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tasarım yapan e-ticaret firmaları kolay bir şekilde satışlarını arttırabilmektedir.
 • E-ticaret sitesi kurulumunda tasarım ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ödeme sayfası tasarımıdır. Ödeme sayfasının müşterilerinize güven vermesi oldukça önemlidir.

Sizler de e-ticaret sitesi kurulumunda bunları göz önünde bulundurabilir ve başarılı e-ticaret siteleri tasarlayabilirsiniz.

Güvenliğe Önem Verin

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticarette güvenliği göz önünde bulundurması oldukça önemlidir. E-ticaret sitelerinin güvenliğini sağlayan firmalar müşteri bilgilerinin dışarıya sızdırılmasını ve kart bilgilerinin çalınmasını engelleyebilmektedir. Böylece hem müşterilerinin güvenli bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamakta hem de marka itibarını korumaktadır. Genellikle firmalar e-ticarette güvenliği sağlamak için;

 • SSL Sertifikaları
 • 3D Secure
 • Güven Damgası
 • Sanal Pos Entegrasyonu

Gibi uygulamalardan yararlanmaktadır. Sizler de e-ticaret sitesi kurarken bunları göz önünde bulundurabilir ve e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz.

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Hızlı Bir Şekilde Kurun

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin en çok tercih ettiği e-ticaret altyapısı olan Ticimax e ticaret altyapıları ile sizler de hızlı bir şekilde e-ticaret sitenizi hayata geçirebilirsiniz.

Ticimax ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve

Twitter gibi sosyal medya platformlarından takip edebilir e-ticaret ve ücretsiz e-ticaret

eğitimleri hakkında bilgi edinerek e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir