E-Ticaret Piyasasını Elinde Tutan Komisyoncu Hediyelik Eşyacı Stratejileri

Merhabalar Sevgili Evlatlar,

Bu hafta size hediyelik eşyacıların dijitalde kendi piyasasını elinde tutma stratejilerinden bahsedeceğim. Piyasada en büyükleri haline gelen firmayı tahmin edebilirsiniz. Genelde her tüketici veya firma müşterilerine göndermek için Google’da “Kupa bardak, USB bellek” vb şeyleri araştırırlar. Dolu dolu janjanlı siteler çıkar ne hikmettir ki en büyük site Alibaba’dan getirttiği ürünleri sözde en kaliteli ürünleri uygun fiyata satar. Zaten bu alanda Türkiye’de bir üretim de kalmadı Çin sağ olsun.

 

Şimdi gelelim bu hediyelik eşyacılar dijitalde neler yapıyor.

Öncelikle her şeyin başı içerik. Bu yüzden bol bol blog yazıları satın alıyorlar veya kendi bünyelerinde çalışan seoculara en çok aratılan anahtar kelimeler için makale yazdırıyorlar. Daha sonra var olan sitelerini seoda güçlendiriyorlar. Zaten arama sonuçlarında çıkan tüm  siteler kendilerinin. Hepsini farklı şekilde idare edip tüm ürünlerinin fiyatları birbirinden bağımsız olarak belirliyorlar. Örnek vermek gerekirse X sitesinde 10TL, Y sitesinde 15 TL, Z sitesinde 20 TL aynı ürün. Haliyle en güvenilir, en büyük siteye üye olup oradan satın alıyorsunuz. Fakat zaten bu sitelerin hepsi aynı firmaya ait. X veya Y sitesinden de alışveriş yapsanız. Aynı depodan çıkacak ürün. Seonun katma değeri ile piyasayı çok güzel belirliyorlar. Üstelik bu sadece hediyelik eşyalarda geçerli değil. Daha bir çok sektörde durum böyle. Ne kadar çok siteyi arama sonuçlarında ilk sayfaya sokarsanız piyasayı kontrol etmiş oluyorsunuz. Kendi kendileri ile rekabet edip maksimum kazanç ve müşteri sadakati elde ediliyor. Pazarlama stratejilerinin yıllarca tüketiciyi yanılttığı belli başlı trickler ile tüketiciyi yönlendirdiği tartışılıyordu. Dijitale de sıçrayalı baya oldu. Siz siz olun bilinçli olun.

 

1 yorum
  1. Güzel bir tespitle, çarpıcı bir açıklama olmuş. Yazının genelinde bu stratejiyi eleştirdiğiniz izlemine kapıldım. Eğer yansıtmak istediğiniz bu stratejinin yanlış olduğuysa çok fazla aynı fikirde olduğumu söyleyemem. Burda önemli olan bir ürünü satmaksa bunu altetnatif yöntemlerle başarmaya çalışmak bence takdir edilmeli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir