‘Dünyanın En Zengin İnsanı’ Listesini Yeniden Yazan İsim Amancio Ortega

damattween

28 Mart 1936’de  İspanya’da doğan Amancio Ortega, çocukluğunu León’da geçirdi. 14 yaşına gelince okulu bıraktı ve babasıyla birlikte İspanya’ da La Coruna’ya taşındı. Amancio Ortega’nın babası demir yolu işçisiydi. La Coruna’ya taşınan Amancio Ortega, tişört üretimi yapan yerel bir firmada işçi olarak çalışmaya başladı.

 Amancio Ortega’nın Çalışma Hayatına İlk Atılışı

Çalışma hayatına atılan Amancio Ortega terziliği öğrenmeye başladı. Daha sonra terzi dükkanı açarak küçük çapta ailesi ile birlikte değişik giysiler üretmeye başladı. Bu küçük dükkanda başlayan giysi üretiminin yıllar sonra İspanya’da hatta dünyada adı duyulacak bir giysi üretim firmasının temelleri olduğunu kimse bilmiyordu.

 Zara İsminin Belirlenmesi ve Zara’nın Kuruluşu

Amancio Ortega, 1975 yılında, eski eşi Rosalia ile  “Zara”yı kurdu. 1975 yılında ise İspanya’da ilk Zara mağazası açtı. Söylentilere göre marka ismi için  ilk olarak “Zorba” belirlenmişti. Fakat önceden bu isim başkası tarafından alındığı için “Zara” olarak değiştirilmişti.

 Zara’nın Hızla Yükselişi ve Bunun Nedenleri

Zara, güncel modayı takip eden giysiler sunmasına karşın fiyatlar orta düzeylerdeki insanlara da hitap ettiği için kısa bir süre içinde adını duyurmayı başarmıştı. Ayrıca Zara’daki satılan ürünlerin mevsimi geçtikçe indirime girmesi ve rafların hızlı bir şekilde yenilenmesi müşteriler için ayrı bir tercih nedeni olmuştur.

 Amancio Ortega’nın Dünyanın En Zengin İnsanı Olması

Tek başına Amancio Ortega, hazır giyim piyasasında  çoğunluğu elinde tutmaktadır. Dünyada 90’ı aşkın ülkede 6000 den fazla mağazaya sahiptir. Ortega, Bill Gates’i ardında bırakarak dünyanın en zengin kişisi sırasındadır. Ortega, 79,5 milyar dolar servet ile ilk sıraya yerleşerek dünyada en zengin kişi olmuş, 78,5 milyar dolar kişisel serveti ile Bill Gates’i geride bırakmıştır. Ayrıca Ortega önceden de Avrupa’da en zengin kişi ünvanını almıştır. Çabalarıyla dünyanın en zengin insanı olan Amancio Ortega, bununla birlikte oldukça mütevazi bir hayat tarzı tercih etmiştir. Fotoğraf çektirmek ve röportaj vermekten olabildiğince uzak durmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir