Dünya’nın En Uzun Reklamı Türkiye’nin En Uzun Reklamının 156 Katı

damattween

TV reklamlarının amacı nedir? Pazarlanacak ürünün en iyi şekilde lanse edilip satın alınmasını sağlamaktır. Her gün TV’de onlarca reklam görüyoruz ve çoğu, sanki birbirinin kopyasıymış gibi geldiği için artık zamanla ‘görünmez’ gelmeye başlıyorlar. Reklam filminin uzunluğu kısalığı ile ilgili birçok fikir kapıştırılabilir. Kimine göre reklam, izlenmesi için kısa ve öz olmalı, kimine göreyse açıklayıcı ve daha uzun.

Sektördekiler için kesin bilgidir: Reklamcılıkta süre bakımından altın standart, 30 saniyedir. Ama son zamanlarda çok fazla sayıda “kural ihlali”yle karşılaşıyoruz.

Bu akımın en iyi temsilcilerine gelin birlikte bakalım.

LİPTON

Lipton Türkiye 7 Ocak pazar akşamı yayına giren “Konuşalım Artık” kampanyasıyla Türk televizyonlarında çok ses getirdi. Yaklaşık 5 dakika süren Lipton’un reklam filminin ilk 48 saniyesinde izleyicilere artık televizyon ve telefonlardan uzaklaşıp birbirleriyle konuşma zamanının geldiği etkili bir dille aktarırken 48. saniyeden sonra görüntü sabitlendi ve arka fondan sohbet eden insan sesleri gelmeye başladı. 5 dakika süren ve uzunluğuyla da dikkat çeken reklam filmi sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.

Pazar akşamını televizyon karşısında geçirenler, Lipton’un bu upuzun reklamıyla karşı karşıya kalınca sosyal medyadan şaşkınlıklarını dile getirdiler. Reklam o kadar uzundu ki, kimisi televizyondan ya da kanaldan kaynaklanan bir sorun nedeniyle görüntünün takıldığını düşünürken birçok insan da bu reklama bir anlam veremedi. İşte o yorumlardan bir kaçı;

Göze çarpan bir diğer nokta ise; reklamla eş zamanlı yapılan işbirlikleriydi. İşte onlardan biri;

Bu uzun reklam, aslında hepimizin artık vakıf olduğu gibi Lipton Türkiye’nin zekice hazırlanmış yeni reklam kampanyasının bir parçasıydı. Lipton Türkiye reklam filmimini yayına aldığı ilk gece aynı anda 17 kanalda reklam kuşağını beş dakika boyunca sessize alarak herkesi birbiriyle konuşmaya davet etti. Lipton, bu reklam aracılığıyla insanların televizyon izlemek ya da akıllı telefonlarıyla uğraşmak gibi aktivitelerle vakit geçirmek yerine, birbirleriyle konuşması gerektiği mesajını vermek istedi. Bunu da insanların televizyon reklamlarını izlemeyi sevmediği düşüncesinden yola çıkarak, yayımladıkları reklam aracılığıyla televizyon kanallarının yayınlarına bir nevi zorunlu ara vermesini sağlayarak gerçekleştirdi.

Bazı haber sitelerinde ve kaynaklarda Türk televizyon tarihinin en uzun reklamı olarak lanse edilse de gerçeklik payı bulunmamaktadır 🙂

Eee peki Türk televizyon tarihinin en uzun reklamı ne?

NESCAFE

Türk televizyon tarihinin en uzun reklamı ise Nescafe 3ü1 Arada’nın yılın en uzun gecesi 21 Aralık’a ithafen çektiği film. Tam 5 dakika 15 saniye süren reklam filmiyle dış sesin (Zeki Kayahan Çoşkun) lafı uzatmak için yapmadığını bırakmaması ve animasyonlarla destekli gevezelikleri filmi eğlenceli kılıyor. Eski reklamlar, en uzun gecenin bilimi, ona buna şakalar üzerinden absürdlüğün sınırında gezen dinamik, tek kullanımlık ve farklı bir reklam filmiyle Nescafe bayrağı hala elinde tutuyor.

Global’de ise reklamların uzunlukları oldukça görkemli!

Ne kadar yüksek olabilir ki diyenler için bizim en uzun reklamımızın yaklaşık 156 katı kadar uzun olduğunu belirtip yoluma devam ediyorum. 🙂

LEİCA

Dünyanın en sıkıcı reklamı bu olabilir mi?

Efsanevi fotoğraf makinesi markası Leica, yeni cihazı Leica T için bir reklam filmi hazırladı. Yeni reklam filmi, beğeninin göreceli bir kavram olduğunu gösterircesine 45 dakika uzunluğunda. Reklamın açılışında, “Bu reklam filmi bu güne kadar yapılmış en sıkıcı reklam olabilir mi?” diyerek başlıyor. Reklam filminin geri kalan kısmında Leica T’nin alüminyum kasasının 45 dakika boyunca elle parlatılması gösteriliyor. Reklam filminin sonundaysa cilalanmış kasanın ham halinden farkı gözler önüne seriliyor.

Peki kameranın parlatma aşamasını izletmek için fazla uzun olduğu düşünülen bu reklamın asıl amacı ne?

Aslında sıkıcı diye değerlendirilen bu reklam filminin altında zekice bir plan yatıyor. Leica reklamını yaptığı T model yeni kamerasını 2.000 dolardan satışa çıkaracak. Fiyata baktığımızda lüks pazarlama içinde değerlendirilebilen bu ürün için öne çıkarılmak istenilense basit ve zekice; “El İşçiliği”. Reklamlarda 30 saniye boyunca tüketicinin dikkatini çekecek fikrin konu alınışı olması gereken gibi algılanır. Ancak kutunun dışından düşünen birisi için 45 dakika boyunca ilgi çekici olmayan bir konunun reklamını yapmak bazen daha etkili olabilir. Leica T model ürünü için ürün özellikli tanıtıcı bir reklam yerine, ürünün yapım aşamasındaki el işçiliğini öne çıkarmayı tercih etmiş ve 45 dakika süren bu işçiliğin her anını reklam filmi olarak yayınlamış.

Şimdi ise sırada Dünyanın en uzun reklam filmi var, şaşırmaya hazır olun 🙂

ABD’nin en büyük ikinci sandviç zinciri Arby’s, ürünlerde kullandığı 13 saatlik pişirme süreci konusunda şüphesi olanların aklındaki sorulara YouTube üzerinden yaptığı canlı yayınla cevap verdi.

Görebileceğiniz en uzun reklam olan bu reklam filmi için Arby’s Fallon reklam ajansıyla birlikte çalışmış. Amaçlanansa yeni sandviçi olan “Smokehouse Brisket Sandwich”in tanıtımı. Ünlü restoranın sandviçlerinde kullandığı etin saatlerce pişirildiğini göstermek için çektiği bu reklam filmi Minnesota – Duluth kentinde bir kanalda ve buradan izleyemeyenler için youtube üzerinden canlı olarak yayınlanmış.

Siz sıkıcı damgasını vurarak 13 saatlik reklam mı olur diye düşünebilirsiniz ama yine de bu reklam “Dünyanın En Uzun Reklamı” unvanıyla Guiness Rekorlar Kitabı’nda yerini alarak ses getirmeyi başardı. Üstelik 15 bine yakın kişi de etin pişirilme sürecine canlı yayınla tanık oldu.

Baştan sona sizi ekrana kitler mi bilemem ama merak edip izlemek isteyenler için buyrunuz o reklam:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir