Dünyanın En Büyük Markası Coca Cola’nın Başarısının Sırrı

damattween

Hemen hemen herkesin ailesinde en az bir tane Coca Cola aşığı bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinin başlarında gelen Coca Cola birçok ülkede milyonlarca insan tarafından çok sevilmekte ve tüketilmektedir. 2006 senesinde tam olarak 41 Milyar dolar marka değeri ile dünya çapında en büyük üçüncü marka haline gelen Coca Cola, yıllardır başarısını koruyabilmiş ve dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini almıştır. Herkes tarafından merak edilen Coca Cola ürünleri başarının sırrının birkaç temel unsuru vardır.

Başarının Anahtarı

İlk olarak belirtilmesi gereken ilk unsur çok kaliteli ve lezzetli içecekler üretmesidir. Yılların getirdiği tecrübe ile ürünleri birçok ülkede ve binlerce kişi tarafından çok beğenilmiş durumdadır. Bu da girdiği her ülkede kalıcı olmasını sağlamıştır. Coca Cola firmasının ülkelerde bu kadar çok sevilmesinin diğer bir unsuru ise çok başarılı bir reklam ve pazarlama stratejisi olmasıdır.

Bulunduğu ülkenin insanlarının kendilerinden bir şeyler bulmasını sağlayan marka bu şekilde gönüllerde yer etmesini bilmektedir. Örneğin ülkemizde ramazan aylarının ayrı bir değeri vardır ve insanlarımız bu konuda çok hassastırlar. Marka bu ayda ülkemize özel reklamlar hazırlamakta, iftar sofralarına yönelik pazarlama teknikleri kullanmaktadır. Bu şekilde her girdiği ülkede insanların hassas olduğu konulara ayrı bir önem vererek kendisini sevdirmeyi başarmaktadır.

Geniş Ürün Yelpazesi

Coca Cola firmasının en önemli bir özelliği de çok geniş ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Kola başta olma üzere, meyve suları, filtrelenmiş sular, konsantre ürünler, tatlandırıcılar ürünleri arasındadır. Bu şekilde birçok kesime birden hitap etmekte ve daha fazla kişiye ulaşmaktadır. 1886 senesinde kurulan şirket ismini Kola fındığı, koka yaprakları ve kafein isimlerinin birleşmesinden almıştır. Kullanılan ürünler her ne kadar yayımlanmış olsa da formülü ticari bir sır olarak saklanmaktadır. Dünya çapında 200’den fazla ülkede markanın ürünleri satılmaktadır. Coca Cola tarihi çok ilgi çekicidir. Coca Cola’nın mucidi kimyager ve eczacı olan John S. Pemberton’dur. Kendi geliştirdiği karışımlar ile 1885 senesinde icat ettiği ürün bu güne kadar varlığını devam ettirmeyi başarmıştır. Markanın logosunu ise ortağı Frank Robinson dizayn etti ve logo bu güne kadar değişmeden devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir