E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dünyaca Ünlü Markaların Türkiye‘ye Geliş Hikayeleri ve İlk Reklamları

Gelişen teknolojinin beraberinde artık reklamlar dijital ortamlarda karşımıza çıkıyor. Eskilerde üretilen ürünler olsun bankalarda buna dahil olarak reklamlarını afişler üzerinden halka duyuruyorlardı. Geçmişten günümüze kadar gelen reklam afişleri ilgi çekici, tamamen ihtiyaçlarımıza yönelik şekilde düzenlenmiş. Bazı örnekler ;

Mc Donald’s

Dünyada hızlı servis restoran sektörünün lideri olan McDonald’s, Türkiye’de ilk
restoranını 24 Ekim 1986 tarihinde Taksim’de açtı. Bu yıl Türkiye’deki kuruluşunun
22. yılını kutlayan McDonald’s halen Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren
110’dan fazla restoranıyla ve 3000’den fazla çalışanı ile yılda 70 milyon kişiye hizmet veriyor.

Coca Cola ve Fanta

Coca-Cola’nın Türkiye ile tanışması ise Bakırköy, İstanbul’da Londra Asfaltı üzerinde Ocak 1963’de temeli atılan şirketin dünyadaki 1916’nci fabrikası ile gerçekleşir. Kısa sürede tamamlanan fabrika hemen üretime başlar ve 18 Eylül 1964’de İstanbul genelinde satış noktalarına dağıtım yapılır. Piyasaya girdikten bir süre sonra markanın konumlandırma kampanyası başlar. Bir yandan da satış promosyonu kampanyanları devam eder.

 

 

Migros

1954 yılında İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ve İstanbul Belediyesi’nin girişimleri ile kurulan Migros, gıda ve tüketim maddelerini belediye kontrolü altında üreticiden sağlamak ve bu ürünleri sağlığa uygun koşullarda ve ekonomik fiyatlarla İstanbullular’a ulaştırma amacıyla kurulmuştur. Migros, başta İstanbul’da tüketim maddelerini tüketicilere 20 satış arabası ile ulaştırmış, daha sonra ilki 1957’de balık pazarındaki Beyoğlu mağazası olmak üzere çeşitli semtlerde mağazalar açmıştır.

Volkswagen

İlk vosvos 1951 yılında Türkiye’ye geldi.(Türkiye’deki ilk vosvos sahibi Op.Dr. Ömer Faik Çelebi’dir. İstanbul’un Çamlıca semtinde yaşayan Dr. Çelebi, Almanya’dan getirttiği çift camlı ve “kara şanzımanlı” lacivert VW’sini tam 33 yıl aralıksız kullandı.)

Lipton

1986 yılında ülkemizde çay üretiminin özel sektöre açılmasıyla birlikte Lipton, Rize’nin Pazar ilçesinde faaliyete geçirdiği fabrikası ile Türk çay severleri “Dünya Kalitesi” ile buluşturdu.

Lipton, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı pazarları yarattı: 1989″da poşet çay, 1990″da ise demlik poşet çay piyasaya sürüldü.

Harley Davidson

Harley Davidson ilk olarak 1936 yılında Türkiye ‘ye gelmiştir.

Pepsi

PepsiCo İçecek ürünleri 1962 yılından bu yana Türkiye’de tüketicilerle buluşuyor. 2002 yılının Mart ayında Pepsi Bottling Group (PBG)’un Türkiye’deki Pepsi şişeleme operasyonunu satın almasıyla, Tamek Holding bünyesinde faaliyet gösteren Fruko şirketini ve Türkiye’deki Pepsi Cola International ofisini tek çatı altında birleştirmiş oldu.

Nestle

Bir yandan genç Cumhuriyet’in reformlarının gerçekleştirildiği diğer taraftan ise ülke ekonomisinin kalkınması için sanayileşmenin yeni yeni başladığı bu dönemde Türk pazarına inancıyla üretime geçmeye karar veren Nestlé, 1927 yılında Türkiye’nin ilk çikolata fabrikasını açar. Feriköy’de açılan bu tesiste günde 500 kg kapasiteyle Nestlé çikolatalarını üretmeye başlar.

Sana Margarin

Sana, 1953 yılında Türk tüketicisi ile tanıştı. 1950’li yıllarda en çok tüketilen yağ türleri olan zeytinyağı ve tereyağın yerini 1953 yılında Sana aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir