Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

damattween

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, size ait olmayan bir ürünü tedarikçiler aracılığı ile kendi karınızı ekleyerek satışa sunmaktır. Türkçe karşılığı stoksuz ticaret olarak da bilinen dropshipping günümüzde sıkça kullanılan bir ticaret yöntemidir. Düşük bir sermaye ile işe koyulabilir, kendi reklam ve pazarlama stratejilerinizi uygulayabilirsiniz. Ülkemizde gelişmekte olan dropshipping ile kendi sisteminizi kurup anlaştığınız tedarikçilerin ürünlerine kendi kar marjınızı koyarak satış yapabileceğiniz etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Dünya çapında birçok örneği bulunmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapmak istiyorsanız öncelikle hangi pazara hangi ürünle gireceğinizi belirlemelisiniz. Örneğin Türkiye piyasasını ele alırsak Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 gibi pazaryerlerinde satış yapmak istiyorsanız bu alanların kurallarını iyi benimsemek gerekiyor. Mağaza ücretleri, komisyon oranları ve satış anlaşmalarını ürüne ve pazaryerine göre belirlemek gerekebilir.

Dropshipping için diğer bir alan kendi e-ticaret siteniz üzerinden satış yapmaktır. Belirlediğiniz ürüne uygun bir e-ticaret sitesi yaparak veya yaptırarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında tedarikçi ile anlaşmalarınızı, kendi kar oranlarınızı belirleyerek yapabilirsiniz.

Şöyle bir yöntem de izleyebilirsiniz. Bu alanların hepsinde var olup, tüm kanallardan satışlarınızı yapabilirsiniz. Bana kalırsa hepsinde var olmak en etkili yöntemdir. Çünkü başlangıç aşamasında sizin hızlı bir giriş yapabilmeniz için bu gereklidir. Her kanaldan gelecek satışlar sizi güçlendirecektir. Ve iyi olan satış kanallarınıza yönelip oradaki satışları daha da artırabilirsiniz. Aynı zamanda satış yapamadığınız kanallarda eksiklerinizi görüp bunların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Her alanda yeni bir şeyler öğrenmeniz mümkündür.

Ürün belirlerken niş bir ürün de seçebilirsiniz, pazarda mevcut bir ürünü daha iyi imkanlarla da satışa sunabilirsiniz. Bu sizin reklam ve pazarlama gücünüze bağlıdır. Seçeceğiniz ürünün her detayını müşterilerinizle paylaşın ve mümkün olduğu kadar satış sonrası destek verin.

Dropshipping yaparken gelen siparişlerinizi tedarikçinizle senkronize olarak yürütmelisiniz. Size gelen siparişleri en hızlı şekilde tedarikçinize yönlendirmeniz gerekmektedir. Böylece müşterilerinize ürünlerin hızlı ve zamanında gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu da size olumlu geri dönüşler ve yeni müşteriler kazandıracaktır.

Siparişlerinizi tedarikçiniz üzerinde yönlendirmek size zaman kazandıracaktır. Fakat ürünü önce satın alıp sonrasında müşteriye siz de gönderebilirsiniz. Pek tavsiye edebileceğim bir yöntem değil fakat bu şekilde çalışan firmalar da bulunmaktadır.

Satışlardan sonra tedarikçiniz ile anlaşmanıza bağlı olarak sizin müşterilerden aldığınız ödemeler ve tedarikçinin gönderim sağladığı ürünlerin ödemeleri aylık olarak hesaplanmaktadır.

Dropshipping Avantajları

 • Düşük sermaye ile iş kurabilme imkanı sunar,
 • Stok, depo vs. gibi maliyetler barındırmaz,
 • Satış olmadan ürün tedarik etmeniz gerekmez,
 • Anlaşmanıza bağlı olarak kargo maliyeti olmaz ve zamandan kazanabilirsiniz,
 • Birden fazla tedarikçi ile çalışıp ürün yelpazenizi geniş tutabilirsiniz,
 • Çeşitli kanallar ile satışınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Dropshipping Dezavantajları

 • Tedarikçiye bağlı olarak ürün zamanında gönderilmeyebilir ya da bozuk, eksik gönderilebilir,
 • Ürünlerinizde stok problemleri yaşanabilir,
 • Ürün hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz tedarikçiye güvenmek zorunda kalabilirsiniz,
 • Müşterilerden gelen sorulara ve geri dönüşlere hızlı yanıt veremeyebilirsiniz.

Yurt Dışında Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping, yapmak isteyenler kendilerini sadece yurt içi satışlar ile sınırlı tutmasınlar. Yurt dışındaki pazaryeri uygulamaları dropshipping için gayet uygun ve iyi imkanlar sunmaktadır. Amazon, E-Bay, Aliexpress, Wallmart vb. e-ticaret sitelerinde kendi ürününüzü satabilirsiniz. Her pazaryerinin farklı komisyon oranları ve mağaza açma gereksinimleri bulunmaktadır. Bunları internet üzerinde rahatça bulabilirsiniz.

Bu alanlarda dropshipping ile satış yapmak istiyorsanız en çok dikkat edeceğiniz nokta kargo olmalıdır. Çünkü anlaşacağınız kargo firması hem size uygun fiyat vermeli hem de hızlı gönderim sağlamalıdır. Yurt dışında yapacağınız satışlarınızın kar oranlarını belirlerken kargo önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle siteler müşterilerin mağdur olmaması için gönderim aşamasında katı kurallar uygulamaktadır.

Kargo firmasını belirledikten sonra hangi ülkede satış yapmak istiyorsanız sitenin o ülke için belirlediği kuralları bilmeniz gerekmektedir. Ödeme alacağınız hesapları ve vergi numaranız gibi isteklerde bulunabilir. Bunlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Sonrasında site içerisinde reklam çalışmaları ile ürününüzü satabilir ve ticaretinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Yurt dışı olduğu için gözünüz korkmasın. Herkes gerekli bilgi ve deneyimleri elde ederek hem yurt içinde hem yurt dışında dropshipping ile satış yapabilir.

Dropshipping ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler olursa yorum kısmına mail adreslerinizi ve sorularınızı bırakabilirsiniz. Müsait bir zamanda mutlaka cevaplarım.

4 yorum
 1. Merhaba Aykut Bey..aliekspres üzerinden sadece yurtdışı müşterilere yönelik dropshipping yapmak istiyorum.Paypal in yerine hangi sistemi kullanabilirim.?Yoksa kendi şirketimi kurup pos kullanmam mi gerekli.? Minimum gider ile bu işi nasıl yapabilirim.? Teşekkürler

  1. Merhaba Dinçer Bey, Paypal’a alternatif olarak size önerebileceğim ödeme sistemi Payoneer olabilir. Fakat dropshipping yapacaksanız Aliexpress gibi bir sitede rekabetin çok olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Hem ürün hem de fiyat açısında çok çeşitlilik gösteren bir site. Eğer yeni başlayacaksanız size tavsiyem Amazon ile başlamanız. Hem daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz hem de fiyat açısından daha rahat oyun kurabilirsiniz. Ama satacağınız ürüne göre de bu değişkenlik gösterebilir. İyi bir pazar araştırması yapmadan başlamayın bence. Her ürün her sitede satılmayabiliyor. Başka sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. İyi günler.

 2. Aykut bey merhaba
  Bahsetmiş olduğunuz konuyla ilgili detaylı bilgi vermenizi rica ediyorum.
  Sermaye konusunda veya başlama noktası nasıl belirginleşenbilir.
  Teşekkürler

  1. Mustafa Bey merhaba, detaylı bilgi için bana sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz. Yorumlarda bahsedebileceğim kadar kısa bir konu değil. Detaylı olarak bütün sorularınıza cevap verebilirim. Sermaye ve başlama konusunda öncelikle sizin kafanızdakileri bilmeden net bir şey söylemek yanlış yönlendirmeye sebep olabilir. Ama korkulacak veya sizi büyük zarara uğratacak bir alan değil. Siz bana sorularınız ile ulaşın ben mutlaka yardımcı olurum sizlere. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir