20943902

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-Ticarette Satışları Nasıl Artırır?

damattween

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dijital pazarlamada bir ziyaretçinin satın alma işlemini tamamlayana kadar geçtiği adımları içeren görsel akış şemasına dönüşüm hunisi denir. Müşterilerin ne kadarının hunide yer alan adımları tamamlayarak sonraki aşamaya devam ettiğini, belli metriklerle  bize sunar.

Performansa dayalı pazarlama ekipleri tüketici yolculuğunun dönüşüm hunisinin üst ve alt oluşumlarına ayrı ayrı odaklanır. Dönüşüm hunisinin üst kısmı tüketiciyi yakalamayı hedeflerken, alt hunide beklenen sonuçları belirliyor.

Dönüşüm hunisi ile tüketici yolculuğunun tüm adımları ölçüp gözlemleyebilir ve satın alma adımına nasıl ilerledikleri takip edilebilir. Bu yolculuğun daha iyi anlaşılmasıyla, pazarlamacılar kampanya bütçelerini değiştirme veya yeniden dengeleme konusunda akıllı kararlar vermeye başlayabilir. Müşteri yolculuğunun başlangıcı ve bitişi pazarlamacılar için önemli olurken tüketicilerin satın alma seçeneklerini keşfedip değerlendirdikleri “orta kısım” dönüşüm hunisinde genelde göz ardı edilebiliyor. Perfomans odaklı pazarlama ekipleri satın alma yolculuğunun “karmaşık dünyası” üzerine sürekli araştırmalar yapar. Bu araştırmalarda daha dönüşüm hunisinin orta kısmına odaklanarak pazarlama faaliyetlerinin oluşturulması gerekiyor.

donusum hunisi

Dönüşüm Hunisine Nasıl Odaklanılmalı?

Daha fazla satış hacmine ulaşmak için en önemli noktalardan biri de dönüşüm hunisinin orta kısmını hedef alarak tutarlı ve harekete geçirecek bir şekilde reklam vermek. Bir tüketici ortalama olarak günde binlerce reklam görüyor. Tek bir reklam, bu kaos arasında istenilen hedefe ulaşmanızı zorlaştırabilir. Tutarlı bir şekilde reklamlar hazırlamak ve markanızı doğru açıdan öne çıkartmaya yardımcı olur.

Reklamların doğru zamanda, doğru yerde; müşterinin ürünü satın almayı düşündüğü anlarda yayınlanması çok önemli. Tüketicilerin karşısına satın alma araştırması yaptığı anlarda çıkmak, müşterinin akılındaki ilk markadan vazgeçip doğru anda karşısına çıkan markaya yönelmesini sağlıyor.

Trafik Stratejinizi Belirleyin

Online da trafik çekmenizi sağlayacak sihirli bir değnek yok. Her markanın benzersiz özellikleri mevcut, bu özelliklerini öne çıkartacak reklam stratejilerinin hazırlanması gerekiyor.

Trafik kanallarının detaylı bir şekilde inceleyip diğer reklamlar ile entegre bir şekilde yayınlaması çok önemli.  Tutarlı reklamlar tüketicilerin zihindeki marka kalabalığını gidermeye ve akla ilk gelen markalar içerisinde olmanızı sağlar.

E-ticaret kanalları, daha fazla gelişmek için pazarlama yatırımına hep ihtiyaç duyacak. Online trafik akışının devamlılığını korumak için markalar, dijital reklam harcamalarını ikiye katlamayı planlamalı ve buna uygun stratejiler çalışıyor olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir