5 1 1200x540 1

Domain Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

damattween

İşletmenizin ya da kişisel web sitenizin güçlü bir markaya dönüşmesi ve nişinde öne çıkması için domain (alan adı) seçiminden başlayarak dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay söz konusudur.

Uzantı

Alan adı uzantısı olarak bilinen TLD (üst düzey alan adı); .com, .net ve .org gibi bir web adresini tamamlayan ve sitenin amacını özetleyen uzantılara denir. Geleneksel uzantılar her zaman altın standart olarak kabul edilse de sözlük kelimeleri içeren alan adlarının çoğu .com ve .net uzantıları ile kaydedilmiştir. Bu nedenle, sıra dışı alan adları için henüz kaydedilmemiş geleneksel TLD’ler bulmak daha kolaydır. Uzmanlar mümkünse .com veya .net uzantısı ile alınabilen domainlerin tercih edilmesini önermektedir. Ancak .space, .city, .istanbul, .media, .cafe, .pizza, .tattoo, .studio, .tech, .yoga gibi daha yeni ve daha açıklayıcı uzantıları keşfetmeniz oyuna bambaşka bir boyut getirebilir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, insanların bir konu ya da ürün hakkında araştırma yaparken arama motorlarında kullandığı popüler arama terimleridir. Alan adınızda anahtar kelimelere sahip olmak, işletmenizin neyle ilgili olduğunu göstereceğinden ve belirli hizmet türlerini arayanları çekebileceğinden daha avantajlı olabilir. Anahtar kelimelere konum eklemek, özellikle yerel, bölgesel bir kitle hedefleniyorsa mantıklıdır. Etkili Domain adresi bulmak için “ domain sorgulama “ servisimizden faydalanın!

Alışılmışın Dışındaki Kelimeler

Google, Twitter, Yandex, Yahoo ve Adidas gibi sıra dışı ve yaratıcı marka isimleri başlangıçta birtakım pazarlama çalışmaları gerektirse de orijinallik ve akılda kalıcılık açısından etkili olabilmektedir. Markalaştırılabilir bir ad için eş anlamlılar ve atasözleri sözlüğü kullanmak, beyin fırtınası yapmak, kafiyelerden, mitolojiden, tekerlemelerden, roman karakterlerinden hatta repliklerinden yararlanmak işe yarayabilir. İnternette belirli harflerle başlayan veya biten kelimeleri bulmak için kullanılan veritabanlarına da göz atabilirsiniz.

Alan adınız bir kaç kelimenin birleştirilmesinden oluşuyorsa hecelemede ve birleşim yerinde uygunsuz kelimelerin oluşmadığından emin olmalısınız. Birleşim yerinde aynı harifin arka arkaya denk gelmesi de yanlış yazılma ihtimali doğurabileceğinden önerilmez.

Telaffuz Testi

Alan adınızı telefonda ya da radyoda ilk kez duyan biri, onu anlayabilir, hatırlayabilir ve heceleyebilir mi? Bu yararlı teknik, seçtiğiniz alan adının ve web sitenizle ilişkili e-posta adresinizin kısa, basit ve akılda kalıcı olup olmadığını görmenizi de sağlayacaktır.

Uzak Durulması Gerekenler

Web siteniz için kısa çizgilerden, sayılardan oluşan ve yazım hatalarına neden olabilecek isimler seçmekten uzak durmalısınız. Bu öğeler, alan adını karmaşıklaştırabilir ve hatırlanmasını zorlaştırabilir.

Alan adınızda tire varsa ziyaretçilerinizin telefonlarından sitenize girerken tire işareti için klavyeler arasında geçiş yapmak zorunda kalacağı unutulmamalıdır. Bu tip fazladan adımlar eklemek hiçbir zaman önerilmez.

Ayrıca ticari markalara dikkat etmeniz, telif hakkı yüzünden sorun yaşamamanız açısından önemlidir. Alan adınıza karar vermeden önce, düşündüğünüz isimlerin ticari marka olup olmadığını kontrol etmek ilerde hukuki bir sıkıntıya girmenizi engelleyecektir.

Sosyal Medya

Bir alan adına karar vermeden önce, söz konusu domainin işletmeniz için en önemli sosyal medya platformlarında kullanıcı adı olarak önceden alınmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bazı isimler bir platformda bulunabilirken diğerinde bulunmayabilir ki bu ilerde sorun olabilir. İnsanların alan adınıza aşina olması ve sizi her kanalda nasıl bulacağını bilmesi için aynı adla sosyal medyayı kullanmanız önerilir.

Öngörüler

Başlangıçta sadece kadınlara, sadece çocuklara ya da sadece sporculara yönelik olan, belirli bir kitleyi hedefleyen web siteleri zamanla kulvarını genişletebilir. Bu nedenle “Alan adınız ilerde yön değiştirmeye izin verecek kadar açık uçlu mu?” , “Zamanla yeni bir domain almak, yeniden markalaşmak ve baştan başlamak gerekecek mi?” gibi sorularla yola çıkmanızda yarar var.

Sonuç olarak işletmeniz veya kişisel web siteniz için doğru alan adını ararken bunun güçlü bir marka kimliği oluşturmada kritik bir adım olduğunun bilinciyle hareket etmeniz önemlidir.

Sosyal Medya Nedir? adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir