Diziler Yemek Siparişlerini Etkiliyor Mu ?

damattween

Öncelikle “Ne alaka?” demeden bir dinleyin. Yazı sonunda siz de “Aaa gerçekten ilişki varmış” diyenlerden olabilirsiniz. Zira Yemek Sepeti verileri bize şaşırtıcı veriler sunarak bu ilişkiyi doğruluyor.

Yemek Sepeti Pazarlama Müdürü Barış Sönmez, kanalların Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası gibi nedenlerle özel yayın yaptığı günler sayılmazsa reytinglerde birinci gelen programların değişmediğini söylüyor ve “Yemek Sepeti olarak 62 ildeki 3.5 milyon kullanıcının verilerini inceleyerek, bu programların hangi yemeklerin siparişlerini arttırdığını rahatça okuyabiliyoruz” diyor.

Verilerde dizilerin kişilerin ruh halini etkilediğini ve bunun da yemek siparişlerine yansıdığını görüyoruz. Mesela, sezonun en ses getiren dizilerinden biri olan “Paramparça”yı izleyenler annelerine özlem duyuyor olacaklar ki; mendil yerine ev yemeklerini tercih ediyor.

Poyraz Karayel, Diriliş Ertuğrul gibi çekişmenin, ihtirasın ( ne geliyorsa başımıza bundan geliyor.) yaşandığı dizilerini izleyenlerin tercihi ise et yemekleri oluyormuş efendim. Artık yerken ne düşünüyorlarsa…

Adeta bir neslin büyümesi kadar ömrü olan “Kurtlar Vadisi” dizisini izleyenlerin tercihi ne oluyor dersiniz? “Erkek adam ot yemez” demiş olacaklar ki; tercihleri pide ve çorba olmuş verilere göre.

Hafta 9 gün olsa, 9 gün yayınlanacak olan “Survivor” da ise ödül oyunları açlığımızı ortaya çıkarıyormuş efendim. 2 Haziran Salı akşamı Survivor’da ünlüler takımı köfte-piyaz ödülü kazandığında köfte siparişlerinin; yine 6 Haziran Cumartesi akşamı Gönüllüler takımı hamburger kazandığında ise hamburger siparişlerinin %6 arttığını görüyoruz verilerde.

Bir başka veri ise dizilerin çekildiği restoranların popülerliğinin arttırdığı yönünde. Verilere göre, The OC adlı yabancı diziden uyarlanan ve özellikle gençlerin gönlünde taht kuran Medcezir dizisindeki yemek sahnelerin çekildiği restoranların ciroları erken bayram yaşamış.

Hala “Ne alaka?” diyor musunuz bilmiyorum ama yakında senaristlerin yerini mekan sahipleri alacak gibi geliyor bana ne dersiniz?

2 yorum
  1. İyi, güzel, hoş yazı da sonuç???

    Yemek sepeti o günlere özel mailing yapıyor mu, indirime gidiyor mu, kampanya vs yapıyor mu. Madem alaka var neden yemekspeti gidip sponsor olmuyor.

    Alaka var mı evet var böyle bir yazı mı olur!

    1. Merhaba,

      Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Bu yazı aradaki ilişkiyi göstermek amacıyla yazıldı. Yani bir sonuç amacı taşımıyor. Yemeksepeti çalışanı olmadığımdan stratejilerini belirleyemem.Zaten öyle bir amaç da dediğim gibi taşımadığımı ifade ettim. Yorumunuz için tekrar teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir