E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Display Reklam Nedir? Display Reklam Modelleri Nelerdir?

Display reklam nedir?

Banner reklam olarak da bilinen bir görüntülü reklam, genellikle tasarlanmış bir resim veya fotoğraf ve kopya olan çevrimiçi ücretli reklam türüdür. Görüntüleyenler daha sonra tanıtımla birlikte resme tıklayarak ilgili açılış sayfasına yönlendirilebilir. Görüntülü reklamlar, arama sonuçlarında bulunmadıkları için metin reklamlardan farklı işlev görür. Web sitelerinde tespit edilebilirler ve etkileşimli ekranlar veya kullanıcıyı meşgul etmek için bir tür animasyon içerebilirler.

Bu reklamlar için yeniden hedefleme de kullanılabilir. Örneğin, bir kullanıcı e-ticaret veya alışveriş sitesinde, kendi arabasına bir şey yerleştirebilir ve ardından siteyi satın almadan bırakabilir. Reklamlar daha sonra, daha önce bıraktıkları satın alma işlemini tamamlamak için o kullanıcının sepetine tam olarak ne yerleştirdiğini tanıtmak için kullanılabilir.

Görüntülü reklamlar, pazarlamacının ücretli reklam kampanyalarında ana bileşen olabilir. Tıklama değerli görseller geliştirmek, bir izleyiciyi marka veya şirket hakkındaki alakalı içeriğe sahip bir açılış sayfasına yönlendirmeye yardımcı olur.

Bu reklamlar, yalnızca marka bilinirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçiyi huniye yönlendirmek için ziyaretçinin filtrelenmesine yardımcı olmak amacıyla ziyaretçilerin ilgisini çekebilir veya yeniden etkileşime geçebilir.

Bu, şirketlerin dünya çapında farklı ilgi alanları için sürekli olarak etkileşime giren teknolojik açıdan bilinçli bir kitleye ulaşmaları için büyük bir fırsat sunmaktadır.

Display Reklam Nedir?

Display reklam modelleri

  1. Reklamverenler kimleri hedeflemeli?

Anonim kullanıcıları benzersiz şekilde tanımlamak için, çevrimiçi reklam verenler, belirli bir tüketiciye hangi reklamların sunulacağına karar vermek için belirli bilgisayarların benzersiz tanımlayıcıları olan çerezlerden yararlanma eğilimindedir. Çerezler, bir kullanıcının bir şey satın almadan sayfadan ayrılıp ayrılmadığını izleyebilir. Bu nedenle, reklam veren, kullanıcıyı, kullanıcıyı ziyaret ettiği siteden reklamlarla yeniden hedefleyebilir.

  1. Çevrimiçi Görüntülü Reklamcılığın Tanımı

Görüntülü reklamcılık (banner reklam), ticari bir mesajı görsel olarak metin, logo, animasyon, video, fotoğraf veya diğer grafikler kullanarak aktaran bir reklam türüdür. Görüntülü reklam verenler, reklamların etkisini artırmak için kullanıcıları belirli özelliklerle sık sık hedefler.

 

  1. Giderek bağlı bir tüketici ile yeni bir dünya

Araştırma ve araştırmaya göre 2012 yılında Türkiye’de 17,5 milyon aktif internet kullanıcısı var. Çevrimiçi kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen en üst düzey etkinlikler, e-postaları okumak veya göndermek, bir şeyler bulmak için bir arama motoru kullanmak ve tabii ki Facebook veya twitter gibi sosyal ağlarda paylaşılan ilgi alanlarına sahip topluluklarla etkileşim kurmaktır.

 

Reklam verenler, bir kullanıcının çevrimiçi etkinliği hakkında birden fazla harici web sitesinde veri topladıkça, daha da fazla hedefli reklam yayınlamak için kullanıcının ilgi alanlarının bir resmini oluşturmak üzere bu bilgileri birleştirebilirler. Bu veri toplama davranışsal hedefleme olarak adlandırılır. Reklam verenler, reklam görüntüleyenlerin web sayfalarının içeriğiyle ilgili görüntülü reklamları yayınlamak için içeriğe dayalı ve anlamsal reklamları kullanarak kitlelerini de hedefleyebilir. Yeniden hedefleme, davranışsal hedefleme ve içeriğe dayalı reklamcılık, reklam verenin yatırım getirisini veya YG’yi, hedeflenmemiş reklamlar üzerinde artırmak için tasarlanmıştır.

Reklam ihtiyaçları daha karmaşık hale geldikçe, reklam görüntülemeleri, coğrafi hedefleme yoluyla bir kullanıcının coğrafyasına dayalı olarak da kişiselleştirilebilir. Kullanıcının IP adresi gibi temel bilgiler, kullanıcının kaba konumunu sınırlı bir doğruluk derecesiyle gösterebilir. Bu bilgi, bir telefonun GPS’inin kullanımı veya kullanıcının mevcut konumunun bir reklam için bir dizi olasılık yaratma ihtimalini daha açık bir şekilde göstermesi için yakındaki hareketli kulelerin konumu ile daha da desteklenebilir.

Display Reklam Özellikleri

Kuruluşunuz Görüntülü Reklamcılığı etkinleştirmeyi planlıyorsa, daha iyi bir resme sahip olmak için Erişim, Tıklama oranları, Hemen Çıkma oranları, Dönüşüm oranları ve Yatırım getirisi gibi katılım süreciniz boyunca karşılaşacağınız bazı önemli metrikleri anlamak önemlidir. Çevrimiçi Görüntülü Reklamcılık etkinliğinizin performansının gösterilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir