E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dillere Pelesenk Olmuş 8 Reklam Sloganı

Tüm markalar ürünlerini satmak veya beğendirmek için değişik değişik yollara başvururlar. Bazıları içerikleri değiştirirken bazıları da kampanyalar düzenler. Ancak en yaygın ve etkin olanı reklamlardır. Reklam sayesinde bir şey daha fazla kişiye tanıtılır ve bu sayede daha çok satılması veya istenmesi sağlanır. Bu durumda reklamın insanların aklında daha kalıcı olması için birbirinden farklı yöntemler denenir. “Reklamın iyisi kötüsü olmaz.” mantığıyla yapılan reklamların büyük bölümü tarih sayfalarında yok olurken bazıları geçmişten günümüze kadar dilimizdedir. Ülkemizde dillerimize pelesenk olan reklamların büyük çoğunluğu 1990’lı yıllarda meşhur olmuştur. İşte okuduğunuz anda anılarınızı canlandıracak dillerimizden düşmeyen 8 reklam sloganı:

1. “Aganigi Naganigi” (Fındık Tanıtım Grubu)

Fındık satışlarını artırmak için hazırlanan reklamda MFÖ’den hatırladığımız Özkan Uğur oynadı. Fındığın özelliklerini saydıktan sonra söylediği “aganigi naganigi” sözüyle en iyi slogan olarak yerini aldı.

2. “Ali Desidero” (Derby)

Derby markasına ait tıraş bıçaklarının satışlarının arttırılması için hazırlanan reklam filminde “Ali Desidero” şarkısının sonunda “Haydi hayırlı tıraşlar” sloganı yer alıyor.

3. “Çakar Çakmaz Çakan Çakmak” (Tokai)

Tokai markasının çakmak tanıtım reklamlarında oynayan oyuncunun “Nasıl çakmak ama?” sorusuna yanıt olarak söylenen “Çakar çakmaz çakan çakmak” sözü tekerleme gibi dillere dolandı.

4. “Eti, Eti, Eti” (Eti)

“Bisküvi denince akla hemen onun adı gelir. Eti, Eti, Eti!” sözlerini duyduğunuz anda 90’lar aklınıza gelecek. Slogandan da anlaşılacağı üzere Eti markasının hazırlattığı reklamda oynayan küçük kızın söylediği şarkı ezberimizde yer etti.

5. “Alırım Anahtarını” (Opet)

Opet akaryakıt markası için hazırlanan reklam filmi Cem Yılmaz tarafından oynandı. Murat 124 ile ünlü markaları aldığı yakıt ile yarışlarda geçen ünlü oyuncunun yarış öncesi söylediği “Alırım anahtarını.” yaratıcı sloganlar arasında yerini aldı. O kadar çok meşhur oldu ki hem oyuncunun hem de yarışı kazanan Murat 124’ün oyuncakları üretildi.

6. “Akşama Babacığım Unutma Ülker Getir” (Ülker)

Ülker markasına hazırlanan reklam filmi şarkısı ile meşhur oldu. “Önce güneş, hava, su sonra bol gıda gelir. Akşama babacığım unutma Ülker getir.” sözleri daha sonraları da aynı markanın reklamlarında kullanıldı.

7. “Bira Bu Kapağın Altındadır” (Efes)

Alkollü içki reklamlarının yasaklanmasıyla şimdilerde sloganını “Hayat bu kapağın altındadır.” şeklinde değiştiren Efes hafızalarımıza kazıtan reklamlardan birisini hazırladı.

8. “Turkcell’le Bağlan Hayata” (Turkcell)

Nil Karaibrahimgil tarafından yazılan reklam müziği ile meşhur olan reklam filminin nakarat bölümü ise “Turkcell’le bağlan hayata. Hayat bağlan Turkcell’le. Bağlan hayat Turkcell’le.” şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir