Dijital Pazarlamanın İşe Yaramadığına Dair Popüler 5 Sebep

ds-damat

Dijital pazarlamanın sağladığı katkı hakkında şüpheleniyor, sizi aşan zorlu bir süreç olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse belki de bazı şeyler yolunda gitmiyordur. Dijital pazarlamanın yıllardır firmaların gündemini meşgul ettiğini düşünürsek yeni pazarlama akımlarını firmalarına adapte edemeyenler için ne yazık ki kendi çöküşlerini başlattıklarını söylemek mümkün hale geliyor. Phil Laboon Forbes’de yayınladığı makalede bu çöküşe en çok neden olan sebepleri şu şekilde belirlemiş;

Değişime Direnç Gösterme

Değişim bazen korkutucu ve rahatsız edici gözükebilir ama kaçınılmazdır. Çevresi değişen ancak kendisi değişmeyen hiçbir şey eskisi gibi kalamaz. Dijital pazarlama size tanıdık gelmiyor diye ondan kaçmayın. Kendinizi ona hazırlayın. Akademik makaleler, dijital pazarlama kitapları bu konuda iş görecektir. Birkaç temel dijital pazarlama kavramı bilmek içinizdeki bilinmezlik korkusunu silecek ve en azından denemeniz için size cesaret verecektir.

Deneyimsizlik

İnternet pazarlamasını bitiren en önemli neden tecrübesizlik. Çoğu firma pazarlama departmanına gerekli eğitimleri vermenin zaman ve para kaybı olduğunu düşünüp bu konuda isteksiz davranıyor. Dijital pazarlama dünyası sürekli değişim halinde olduğundan ve sürekli öğrenmeyi gerektirdiğinden bu isteksiz tutum başarısızlığa sürüklüyor. Bunun üstesinden gelmek için bir pazarlama şirketi ya da konuda uzman serbest bir çalışan bulup şirketiniz için reklam testi yaptırın. Böylelikle şirketin performansının ne durumda olduğunu görebilir ve nereleri iyileştirmeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu da doğru bir başlangıç noktası bulmanızı sağlar.

Düşük Kaliteli İçerik

Başarılı bir sosyal medya kampanyasında pek çok değişken rol oynar, içerik de bunların başında gelmektedir. Sosyal platformlarda sadece diğer reklam verenlerle değil aynı zamanda kullanıcıların görmek istediği diğer içeriklere karşı rekabet ediyorsunuz. Örneğin hedef kitlenizin arkadaşlarının paylaştığı tatil paylaşımı sizin ilginizden çalıyor olabilir. Yaratıcı, ilgi çeken içerikler sizi farklılaştırıp dikkatleri üzerinize çekmeyi başarır. Bu tarz iyi içeriklerle kişinin ekranı kaydırırken durdurup paylaşımın içine girmesini ve incelemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bu konuda bütçenizi daraltmayın, kaliteli fotoğraflara, yaratıcı işlere enerji ayırın. Düşük kaliteli içerik kullanıyorsanız, muhtemelen daha fazla reklam harcaması kaybedersiniz, bu yüzden hiçbir zaman buna değmeyecektir.

Belirsiz Hedefler ve Gerçekçi Olmayan Beklentiler

Bir pazarlama kampanyasına başlarken gerçekçi beklentilerde ve hedeflerde bulunmak önemlidir. Dijital pazarlama kampanyasının daha ilk test aşamasında istenilen başarıya ulaşması çok nadirdir. Bu noktada pazarlama kampanyasını sonlandırmak yerine pazarlama araştırmasına göre hedef kitlenizi oluşturmak ve temel performans göstergelerini belirlemek daha yararlı olacaktır. Hedeflerinizi açık ve ulaşılabilir tutmak için geçmişteki pazarlama verilerinizden yararlanabilir kendinize bir karşılaştırma tabanı oluşturabilirsiniz.

Üst Yönetimin Sosyal Platformları Kullanmaması

Üst yönetim sosyal medyayı kişisel olarak kullanmadığında genellikle şirkette sosyal medya reklamcılığının etkinliğine şüpheyle yaklaşılır. Kampanyadaki teknik bir şeyi açıklamaya çalışmak, kişinin platforma alışkın olmaması ya da önyargılı davranması sebebiyle neredeyse imkansız hale gelebilir. Bu bağlamda yönetime açıklanabilir göstergelerle (örneğin; tıklanma sayısı) kampanyaların açıklanması daha verimli olacaktır.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir