E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Pazarlamacılığın Yeni Lideri

İçerisinde bulunduğumuz çağın en önemli kavramlarından birisi şüphesiz “zaman”. Öyle ki etrafımıza şöyle bir baktığımızda, kullandığımız bilgisayarların, akıllı telefonların, internetin ve bunlar gibi günlük hayatımızda kullandığımız birçok temel teknolojinin belki de en önemli amacı bizlere zaman kazandırmak. Durum böyleyken çağımızın en yaygın araçlarından birisi olan reklamların 21.yüzyıla ayak uydurabilmesinin en efektif yolu şüphesiz en kısa zamanda en efektif mesajı verirken aynı zamanda ilgi uyandırabilmeyi başarabilmek. Bütün bunları aynı anda gerçekleştirebilmenin yegane yolu ise öyle gözüküyor ki video reklamları.

Video reklamları pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde 2017’nin ilk yarısında ilk kez banner reklamlarını geride bırakmayı başardı. 2017’nin ilk yarısında pazarlamacılar, banner reklamlarına yaptıkları yatırımları %2 arttırarak 685 milyon sterline ulaşmasını sağladılar. Öteki yandan ise pazarlamacıların video reklamlarına yaptıkları yatırım %46 gibi devasa bir oranla artarken video reklamları tarihte ilk kez banner reklamlarını 699 milyon sterline ulaşarak geride bırakmayı başardı. Video reklamlarının gösterdiği, neredeyse %50’yi bulan bu büyüme oranı, geleceğin hiç ama hiç şüphesiz video reklamlarına ait olduğunu söylüyor. Peki ya önümüzdeki yıllarda bütün piyasa video reklamlarına yönelecekse, hangi oyuncular aradan sıyrılmayı ve kitlelerin ilgisini uyandırmayı başarabilecek? Şüphesiz, içinde bulunduğumuz çağı ve bu çağ için zamanın değerini anlayabilen pazarlamacılar.

 

Örneğin Audi firmasının “YouTube” üzerinde göstermek için hazırladığı bir video reklamı tam da anlatmak istediğim duruma parmak basar cinsten. Öyle ki firma, Youtube’da reklam atlama süresi olan 5 saniyeye vermek istedikleri mesajı ustaca sıkıştırmış. Firmanın gözde modellerinden olan R8 modeli için hazırlanmış olan bu reklam filminin, ilk 3,5 saniyelik kısmında araç 100 km hıza ulaşıyor. Geriye kalan 1,5 saniyelik kısımda ise Audi jeneriği ekrana geliyor. Böylelikle firma reklam atlama süresi olan 5 saniye gibi kısacık bir sürede tamda vermek istediği mesajı verirken aynı zamanda ilgi uyandırmayı başarabiliyor.

Önümüzdeki çağın dijital olduğunu kabul edeli biraz zaman oluyor. Sanırım şimdi ise bu dijital çağın liderinin video olduğunu kabul etmenin zamanı geldi. Her geçen gün yeni teknolojiler ve gelişmelerle büyümeye devam eden video sektörünün önünde hiçbir engel gözükmüyor.

Özellikle de tüm dünyada her geçen gün internete erişim imkanlarının artması ve gelişmesiyle şüphesiz video reklamları dahada ulaşılabilir ve tüketilebilir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir