E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
dijital-pazarlama-stratejilerinin-olmazsa-olmazları

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar

Dijital Pazarlama stratejilerinde genelde gözden kaçan ya da önemli olmadığı düşünülen bir kaç durum var. Bunlara dijital pazarlama stratejileri için olmazsa olmazlar adını veriyorum. Özellikle dijital pazarlamaya yeni başlamış, başlayacak olan arkadaşların bu aşağıdaki konulara dikkat etmeleri, öğrenme ve tecrübe etme süreçlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

Hizmet verdiğiniz bazı müşterileriniz bu aşağıdaki başlıkları önemsemeyebilir, ama siz eğer bir dijital pazarlama hizmeti veriyorsanız bu başlıkları mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Direksiyonsuz, vitessiz, frensiz araba olur mu? Olursa da o araba ne kadar iş görür? Dedim ya bu bahsedeceklerim dijital pazarlama stratejileri için olmazsa olmazlar.

Bu durumda öyle bir şey. “Ne kadar para o kadar dönüşüm!”den “Ne kadar para o kadar daha daha çok dönüşüm!”e geçtik. O yüzden haydi hemen aşağıdaki olmazsa olmazlarımıza göz atalım 🙂

1) Kullanımı Kolay, Kaliteli, Göze Hitap Eden Bir Web Sitesi

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar -Görsel2
Kullanımı Kolay, Kaliteli, Göze Hitap Eden Bir Web Sitesi

Her zaman söylediğim durumlardan bir tanesidir. Çünkü web sitesi sizin dijital kartvizitinizdir. Kararları büyük oranda etkileyen bir unsurdur.

Site içi aramaların kolaylığı, mobil uyumluluk, kullanışlı arayüz gibi müşteri deneyimini olumlu etkileyecek usurlara sahipseniz rakiplerinize oranla tercih edilme olasılığınız daha yüksektir. Sitenizde kullandığınız teknolojinin de bu kapsamda büyük önemi var. 2000’lerin teknolojisini kullanmak yerine yeni çıkan web teknolojilerine yatırım yapmak sizi büyük bakım maliyetlerinden kurtaracaktır. Ayrıca sitenizin hızını da etkileyecek unsurlardan birisidir. Bu konuda gönül rahatlığı ile yeni web teknolojilerine yatırım yapabilirsiniz.

2) Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar Alt Başlıklarından Biri de “İçerik”

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar-Görsel3
İçerik

Pazarlama stratejinizin kilit noktasıdır. Pazarlamasını yaptığınız hizmet yada ürünün Google içerisinde organik olarak alakalı aramalarda bulunabilmesine olanak tanırsınız ve pazarlama bütçenizde ciddi optimizasyon fırsatları yakalayabilirsiniz. Fakat burada dikkate edilmesi gereken konu, gerçekten alakalı ve faydalı içerikler üretilmesi.

Bu konu hakkında da ciddi bilgi birikime sahip SEO uzmanları ve içerik yöneticileri ile çalışmanız maliyet optimizasyonunuza büyük fayda sağlayacaktır.


3) Kampanyalar

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar- Görsel4
Kampanyalar

Dijital Pazarlama kanallarındaki reklam kurgularınızda kullanmak üzere
ve dijital pazarlama stratejinizden yüksek verim alabilmek için farklı
kampanyalar üretmelisiniz. Örneğin sadece internet sitesinden yapılan
alışverişler için %15 indirim kuponu bile dönüşüm oranlarınızı
artıracaktır. İlerleyen zamanlarda bu kampanyalar sayesinde yeniden
pazarlama listelerinizi verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

4) A/B Testleri

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar-Görsel5
A/B Test

Test edin, test edin, test edin!

Özellikle dijital pazarlamada elinizin altında böyle bir imkan varken kullanmamanız en büyük hatanız olabilir.

Hangi reklam modelinizin daha iyi olduğunu, hangi hedef kitlenizin daha çok dönüşüm getirdiğini, hangi reklam kreatifinizin daha çok izlendiğiniz, tıklandığını, hangi iniş sayfanızın(Landing Page) daha çok dönüşüm getirdiğini ölçebilir, sonuçlara göre stratejinizi güncelleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama öngörü değil, veri işidir. A/B testlerimizi mutlaka yapalım 🙂

5) Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar Başlığının Son Kahramanı da “Ölçüm”

Dijital Pazarlama Stratejileri için Olmazsa Olmazlar -Görsel6
Ölçüm

Yukarıdaki tüm herşeyi yapıp, ölçüm araçlarını kullanmazsanız bence yaptıklarınız boşa gidiyor demektir. Doğru pazarlama stratejisi için performans ölçümünü sürekli yapmalı, verileri doğru yorumlamalı ve verilere göre hareket etmelisiniz. İçinde ölçüm olmayan stratejiler, önünü görmeyen sürücünün yolda 150 km hızla gitmesine benzer.

O yüzden mutlaka Google Analytics, Facebook Pixel, Hotjar gibi sizlere hedef kitleniz hakkında bir çok bilgi verebilecek araçları kullanın, stratejinizin merkezine koyun.

Yukarıda yazdığım maddeleri sağlıklı bir şekilde stratejinize mutlaka entegre etmenizi öneriyorum. Ayrıca unuttuğum şeyler varsa da lütfen yorum olarak altına yazın 🙂

Şimdilik benden bu kadar!
Pazarlama ile kalın, hoşçakalın!

Sevgiler

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir