Dijital Pazarlama İletişim Araçları

ds-damat

Dijital iletişim araçları;

Web sitesi

Sosyal medya

Blog

Seo uyumlu içerikler

Fikir liderleri

Online yayınlar

Doğru bir dijital pazarlama için bence bu liste arasında en önemlisi web sitesidir çünkü web sitesi bir markanın internet de ki yüzüdür. İnsanlar marka hakkında ilk izlenimlerini bu web sitesi sayesinde edinirler. Web sitesinden markanın kalitesi hakkında fikir yürütürler. yine de web sitesi ne kadar iyi olursa olsun bunun diğer iletişim araçlarıyla desteklenmesi gerekir. Markanın bilinirliğinin artması için web sitesi tek başına yeterli olmaz. Etkin bir içerik pazarlama, markaların dijitalde var olması için önemlidir.

 

 Web sitesinde neler yer alabilir?

Fikir yazıları

Haber çalışmaları, röportajlar

Şirket hakkında haberler

SEO uyumlu bültenler

İnternet aramalarında üst sıralarda yer alabilmek için doğru optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bunun yanında, kullanıcıların web sitesini veya diğer iletişim araçlarını ne derece kullandıkları analiz edilmelidir. Örneğin; kullanıcı sitede ne kadar zaman geçiriyor? Siteye hemen girip çıkma oranı nedir? Site ne kadar ziyaret alıyor? Gibi sorular cevaplanmalı ve markanın dijitalde ne kadar ilgi gördüğü ölçülmelidir. Ayrıca bu gibi soruların cevaplarıyla doğru hedef kitle belirlemek ve hedef kitlenin ilgisini çekmek de mümkün olabilmektedir.

Hedef kitlenin ilgi alanlarına göre çeşitli görseller (infografik, fotoğraf, video gibi) paylaşmak da önemlidir.

 

Dijital pazarlamada;

Ödenen her kuruşun nereye harcandığı rahatlıkla gözlemlenebilir.

Hedef kitleye ulaşmak kolaydır ve nokta atışı yapmak mümkün olabilmektedir.

Hedef kitlenin sürekli karşısına çıkmak ve girdiği farklı sitelerde bile markanızı hatırlatmak mümkündür. Bu şekilde satış oranını arttırmak daha kolay olacaktır.

Marka doğru yönlendiğinde harcadığı paranın daha etkin olması mümkündür. Harcamaların ne kadar etkin olduğu rahatlıkla görülebilir ve gereksiz harcamalardan kaçınmak daha kolaydır.

 

Etkin bir dijital pazarlama için;

Her şeyden önemlisi doğru bir markalandırma yapmaktır. Kurumsal kimlik, konumlandırma ve hedef kitle seçimi doğru olmalıdır.

Markalandırma doğru olduktan sonra hedef kitlenin sürekli karşısına çıkabilmek ve ilgisini çekebilmek gerekir. Bunun için düzgün ve kullanışlı bir web sitesi ayrıca arama motoru optimizasyonu gereklidir. Müşteri sizi aradığında rahatlıkla bulabilmelidir, bunun için özellikle Google’da ilk sıralarda yer almak gerekir.

 

Sosyal ağları doğru kullanmak da önemlidir. Hemen hemen herkes artık en azından bir tane sosyal medya hesabına sahiptir ve aradığı markayı burada görmek ister. En doğru sosyal ağları kullanmak ve bunlara özel içerik üretmek gereklidir. Kullanıcılar markanın sosyal ağlarında sıkılmadan vakit geçirebilmelidirler.

Hedef kitlenin daha çok karşısına çıkmak için ve nokta atışı için sosyal ağlara reklam vermek de etkili olabilir. Reklamlar istenilen kullanıcı profiline yayınlandığı için reklamlardan geri dönüş almak daha kolaydır.

Dijital pazarlama çalışmalarından sonra firmanın elinde bir müşteri veri tabanı oluşacaktır. Bundan sonraki adımda ise bu veri tabanının etkin kullanılması gereklidir yani düzgün CRM çalışmaları yapmak önemlidir. Unutulmamalıdır ki veri tabanı oluşturma pazarlamanın ilk aşamalarındandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir