Dijital Otomasyon Nedir? Dijital Otomasyon Sürecinde Pazarlama Araçları

Medyanın neredeyse her kanalında sıklıkla karşımıza çıkan “dijital dönüşüm” kavramı, firmaların hatırı sayılır bütçeler ayırdığı ve fark yaratma konusunda önem verdikleri bir sürece dönüşmüş durumda. Bu yazıda dijital dönüşüm süreci içerisinde yer alan dijital otomasyon nedir sorusuna, teknolojilerine, pazarlama ve iletişim açısından bakarak firmaların kullandığı otomasyon araçlarına değineceğiz.

Dijital Otomasyon Nedir?

Dijital pazarlama otomasyonu, konvansiyonel pazarlama stratejilerinin karşılayamadığı beklentiler ve güncel teknolojilere uyum sağlama nedenleriyle bir ihtiyaca dönüşmüştür. Tekrarlayan görevleri otomatikleştirmenize, insan hatasını minimize etmenize, karmaşıklığı yönetmenize ve çabalarınızı ölçmenize izin veren yazılımlardır. Dijital pazarlama fonksiyonlarının verimli kullanımı için optimizasyon süreci olarak adlandırabileceğimiz otomasyon teknolojileri, birçok işletmede uygulanmaya çalışılmaktadır.

Dijital Otomasyon Nedir? Dijital Otomasyonu Sağlayan Dijital Araçlar Nelerdir?

Salesforce                                       

Salesforce, şirketleri ve müşterileri bir araya getiren bir müşteri ilişkileri yönetimi çözümüdür. Pazarlama, satış, ticaret ve servis dahil tüm departmanlarınıza her müşterinin paylaşılan tek bir görünümünü sunan tek bir entegre CRM platformudur.

Hubspot                                                                  

HubSpot, kuruluşlara, pazarlama görevlerini desteklemek için kullandıkları tüm araçları, aynı veriyi paylaşan tek bir çatı altında toplamalarına izin verir. Bir pazarlamacının web sitesi trafiğini artırmak, web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürmek ve ölçülebilir bir yatırım getirisi sağlamak için gereken her şeyi içermektedir. Ayrıca Lead kontrolünü kolaylaştırarak düzenli listeler ve kolay erişim imkanı sağlar.

Marketo                                                                    

Marketo, pazarlamacıların müşterileri ve potansiyel müşterileri çekmek için dijital pazarlama sanatını kullanarak işlerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Marketo, e-posta, mobil ve dijital reklamlar, sosyal medya reklamları, websitesi yönetimi ve analitik araçlar dahilinde hesap tabanlı pazarlamaya odaklanır.

Oracle Eloqua                                                      

Eloqua, Oracle tarafından sunulan, B2B pazarlamacılarına ve kuruluşlarına pazarlama kampanyaları ve satış lideri üretimi yönetmelerinde yardımcı olan pazarlama otomasyonu için hizmet platformudur. Eloqua, pazarlamacıların e-posta, mobil, sosyal medya ve web dahil olmak üzere ücretli, sahip olunan ve kazanılan kanallarda deneyimlerini düzenleyebileceği yenilikçi bir platform sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir