E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Ölçümleme Nedir? Nasıl Yapılır? Örnekleri ve Araçları

Gün geçtikçe daha da gelişen ve değerlenen dijital pazarlamanın, verilerini ölçümlemek ve raporlamak da ayrı bir sektör, ayrı bir değerdir. Çünkü elinizde var olan, kamuoyuna sunulmuş bir çalışmanın getirilerini öğrenmek, sizin kazancınızı, şirket politikanızı, kısacası iş hayatındaki varlığınızı etkiler. Bu önemli sebeplerden ötürü; sizler için elimden geldiğince dijital ölçümleme ile ne olduğunu, nasıl yapıldığını, araçlarını ve örneklerini toparlamaya çalıştım.

Dijital Ölçümleme Nedir?

Dijital ölçümleme; dijital pazarlama çalışmalarınızdaki geri dönüşleri gösteren verilerin belirli şekillerde ölçümlenmesidir.

Dijital Ölçümlemeyi Nasıl Yaparız?

Dijital içeriklerinizi ölçümlerken 3 temel başlık üzerinde durabilirsiniz: kullanıcı davranışları, etkileşim ve SEO getirileri. Bu 3 temel başlığın üzerinde durarak gelen verileri ölçümleme, analiz etme ve raporlama yaparak, dijital dünyada özellikle e-ticarette öne çıkabilirsiniz. Şimdi bu 3 ana başlığı biraz açalım;

 • Kullanıcı Davranışları

Kullanıcıların dijital içeriklere yaklaşımını, nasıl tepkiler verdiğini, ne kadar vakit harcadığını, en basitinden her bir içeriğiniz için ayrı ayrı Google Analytics verileriyle görebilir, oldukça kolay ölçümleyebilirsiniz.

 • Etkileşim

Etkileşimi de kendi içinde başlıklara ayırmak daha doğru ve okunması açısından daha kolay olacaktır. Çünkü etkileşim diye bahsettiğimiz geri dönütler; sayfa tıklanmasından, paylaştığınız içeriğin beğeni sayısına kadar geniş bir skalaya sahip. Bu başlıklardan bazıları;

 • Sayfa Görüntülenmesi
 • Sosyal Medya Hesaplarında Alınan Beğeni Sayısı
 • Gelen Yorumlar
 • Gelen Mailler
 • Hakkınızda Konuşulanlar
 • Paylaşım Oranlarınız vb.

Bu başlıkların hepsi etkileşimdir ve ölçümlenmesi gerekir. Özellikle sosyal medya pazarlaması için etkileşimin ölçülmesi çok kıymetlidir.

 • SEO

SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu kolay ve kısa olarak özetlenecek olursa; sitenizin, mobil uygulamanızın ya da sosyal medyanızın işine yarayan, hedef kitlenize ulaşmak için yapılan çalışmadır. Özellikle arama motorlarındaki hedef kitlenizi çekebilmek, kaliteli trafik yaratabilmek için seo ve ölçümü  çok önemlidir. Çünkü yaptıklarınızın insanlara doğru şekilde ulaşması ve bunun sonucunda geniş dijital kullanıcı kitlesinin içindeki “doğru hedef kitlesinin” size ulaşmaı gerekir.

Dijital Ölçümleme Araçları

Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken bu 3 ana kriteri sunduktan sonra, bu ölçümleri hangi araçlarla yapacağımızı bilmenin de hayli önemli bir konu olduğuna değinmek isterim. Şimdi ilk maddemizde söylediğimiz Google Analytics’ten başlayarak, 5 ayrı ölçüm aracını, programını ya da hizmetini -siz nasıl adlandırmak isterseniz- sizlere sunalım:

 • Google Analytics

Google Analytics adı üzerinde analizde işimize yarayan bir araç. Analiz ederken aynı zamanda verileri ölçüüyor oluşunu da gözden kaçıramayız… Kullanıcılarınızın yaşını, size başka bir siteden gelip gelmediğini, sitenizde ne kadar durduğunu, dikkatini çeken ayrıntıları, üyelik sistemi varsa buna üye olup olmadığını, internetinin hızını ve daha nicesini, sizler için veriler sayesinde ölçerek gösterir. Siz de bu sayede sitenize giren insanları ve gerçekten ilgisini çekebildiğiniz kitleyi öğrenmiş olursunuz.

 • BoomSocial

BoomSocial, sizler için “sosyal medyanızın takibini ve ölçümlemesini” yapar. Markanızın ya da işletmenizin, tüm sosyal medya hesaplarının takibini yapar, kullanıcı profilini çıkartır, bu sayede strateji geliştirmenize olanak sağlar ve size yardımcı olur. Bir başka güzel özelliği ise; rakiplerinizle aranızdaki rekabeti analiz etmesi ve onların yaptıklarını gözlemlemenize olanak sağlaması.

 • SEMRush

SEMRush; sizin seçmeyi düşündüğünüz nahtar kelimenizi arayan, faydalı olup olmayacağını gösteren, hem sizin hem rakibinizin analizini yaparak, rekabet etmenizi kolaylaştıran ve size üstünlük veren, seo odaklı çalışan ve seo raporlaması yapan, backling fırsatlarınızı analiz eden bir SEO aracıdır.

 • HubSpot

HubSpot; içeriklerinize odaklanan, hedef kitlenizi ve onların tepkilerini ölçümleyen, bu özellik sayesinde de sizin daha doğru içerikler üretmenizi sağlayabilecen araçlardan bir tanesidir. HubSpot’un metrikleriyse 3 temel şeye dayanır:

 • Farkındalık
 • Değerlendirme
 • Karar

Bunlar sayesinde hedef kitlenizi ölçümler, ayırır ve size daha iyi bir strateji hazırlamanız için çok büyük fırsatlar tanır.

 • BuzzSumo

BuzzSumo; hem yeni içeriklerinize ilham olabilen, hem de rakiplerinizi görebilmenize imkan sağlayan bir araç. BuzzSumo ile farklı zaman aralıklarında aklınıza gelebilecek her türlü konu hakkında raporlar alabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Arayüzü kolaylığı ve yukarıda yazdığım özellikleriyle, editörlerin favorisi durumunda olan BuzzSumo’ya bakmadan geçmeyin derim.

Analiz Örnekleriyle Dijital Ölçümleme

Bahsettiğimiz ve örnek gösterdiğimiz “Dijital Ölçüm Yapabileceğimiz Araçlar”ın, dijital ölçüm yaparkenki örnekleri ise aşağıdadır:

 • Google Analytics Örneği

 • BuzzSumo Analiz Örneği

Bu örnekte diğerlerinden farklı olarak, “Pazarlama Türkiye” adına arama yapılmış ve analiz sonuçlarına bakılmıştır.

 • SEMRush Analiz Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir