E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Mastürbasyon; Gelinlerin Tatlı Telaşı

‘’Sunumsuz yakalandım’’ furyası ile bir adım öne çıkan, yeni gelinlerin Facebook’taki yerleşkesi haline gelen Gelinlerin Tatlı Telaşı sayfasını 390 bin kişi takip ediyor. Sayfanın içerikleri ilk ortaya çıktığı dönemde, evlilik hazırlığındaki ya da yeni evlenenlerin ev dekorasyonları paylaştığı ve karşılığında geri bildirim aldığı masum bir hesaptı. Şimdi ise insanların hakaret yemek ve hakaret etmek için kullandığı garip bir Facebook hesabına dönüştü. Bu hesabın ve oluşturduğu yeni kullanıcı alışkanlığına ben ‘’Dijital Mastürbasyon’’ diyorum.

İSİMSİZ OLSUN LÜTFEN

Sosyal Medya’nın ortaya çıkardığı Slacktivizm ve Clicktivizm kavramlarının alt metninde personaların olmak istediği gibi yansıması  durumu bu hesapta mevcut değil.

Bu kavramlardan bahsettiğim makalemi şuraya bırakıyorum.
https://pazarlamaturkiye.com/sosyal-medya/kesin-mi-bilgi-yayalim-mi/

Uzun yıllar rumuz kelimesinden uzak tatlı tatlı yaşarken, bu hesapla birlikte rumuz kelimesi oldukça sık karşımıza çıkıyor. Kendi profil sayfasında teyzesinin kızına, eski sevgilisine hatta yeni evlenen eski arkadaşına bile göndermeler yapan kişiler, Gelinlerin Tatlı Telaşı’nda kimliğini gizleme ihtiyacı duyuyor. FOMO (fear of missing out) adını verilen sosyal medya rahatsızlığı (bağımlılık) bu kişilerde boyut değiştiriyor ve dahil olmak, ben buradayım demek dışında başka bir eğilime yöneliyor. Bu eğilim dışarıdan oldukça komik gözükse de aslında oldukça karanlık.

 

Kocasıyla yaşadığı sorunları soranlar, evlilik arifesinde kendisine alınan altınların değerini merak edenlerin dışında büyük bir çoğunluk hakaret etmek ve yemek için burada. Sanılanın aksine sayfanın interaksiyonunda erkeklerin oranı oldukça fazla. Bir nevi, bu yeni yeni ortaya çıkan hakaret akımına Onedio gibi içerik platformlarında olduğu gibi Gelinlerin Tatlı Telaşı hesabında da katılmak oldukça popüler. İnsanlar buraya rumuzlu diğer insanlara hakaret etmek için geliyor. Bazı hakaretler dini temellere dayandırlırken, bazen de fiziksel özelliklere verilen acımasız eleştirileri barındırıyor

 

 

Bundan bir yıl önce Pink Freud isimli bir fenomen şu haberi  yazmıştı ve toplumun çeşitli kesimlerinden oldukça büyük bir tepki almıştı

http://hthayat.haberturk.com/yazarlar/pink-freud/1034979-yeni-gelinlerin-gorgusuz-telasi

Haberin ana konusu ekonomik özgürlüğü, hayatta bir amacı olmayan kadınların birbirleri ile yarışmalarının ne kadar gülünç ve acınası olduğuydu. Şahsen yazarın demografik tespitlerine katılıyorum.  Genel profili oldukça acımasız eleştirse de doğruluk payını göz ardı edemeyiz. Durum ilk bakışta Pink Freud’un özetlediği gibi gözükse de aradan geçen bir sene içinde işler daha karanlık bir hal aldı. Artık insanlar bilerek ve isteyerek bu sayfaya geliyor ve kendilerini tatmin ediyorlar. Evli kadın, komşusuna, görümcesine  fütursuzca gösteremediklerini burada gösteriyor ve tatmin oluyor. Bunları gören gözler de iş arkadaşına, akrabasına edemediği hakaretleri burada savuruyor. Tamamen mastürbatif bir ortam.

 

 

NEREYE BAKSAK AYNI YOZLAŞMAYI GÖRÜYORUZ

Dijital çağın içinde yaşayan bireylerin medya ile ilişkisinin çoklu ekrana taşındığı bu günlerde, hemen hemen benzer içeriklere maruz kalmamız tesadüf değil.  Formatı değiştirilen ama yine ekran önünde kavga ettirilen insanların hemen hemen aynısını sosyal medya’daki pek çok platformda görmemiz mümkün.  Toplumdaki artan mutsuzluk ve tatminsizlik resmen medya üzerinden irin akıtıyor. İnsanların birbirine saldırması ve bizlerin de bir arenada gibi onları izlememiz insanlık tarihinin bir tekrarı değil de nedir?

Tchau!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir