E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Dünyada Rakipleriniz Hangi Araçları Kullanıyor?

Yaratıcı pazarlama ve reklam çalışmaları, dijital pazarlama dünyasının temel taşlarından biri şüphesiz. Tabi giderek artan rekabeti göz önüne alırsak, kreatif kampanyalar, reklam çalışmaları, sosyal medya etkileşimleri ile ulaşılan kitleyi genişletmek gibi “olmazsa olmaz” adımlar, işleri büyütmeye yetmiyor artık.

Bir startup, bir eticaret markası ya da kurumsal bir firma olmanız farketmez. İş dünyası acımasız ve rekabet çok yüksek. Her firma satışlarını artırmanın, müşteri sayısını yükseltmenin, firmasını büyütmenin derdinde. Haliyle bu zemini oluşturmaya yardımcı olacak her türlü dijital araç, dijital pazarlama departmanlarının önemli bir silahı haline geliyor diyebiliriz.

Peki rakiplerinizin bu rekabet ortamında kullandığı araçlar nelerdir, yaygın olarak kullanılan ama belki de sizin henüz haberdar olmadığınız bu araçlar neler olabilir, bazılarını birlikte inceleyelim.

İçerik Pazarlaması Araçları

Content Explorer

Content Explorer, sosyal medya paylaşımları, organik trafik, backlink çerçevesinde konu başlıklarını inceleyerek ilgilendiğiniz anahtar kelimelerde popüler olan içerikleri keşfetmenize yardımcı olur.

CoSchedule

Rakiplerinizin ürettiği içeriklere ait konu başlıklarının sizinkilerden daha ilginç ve başarılı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bunun sebebi, rakibinizin CoSchedule kullanıyor olması olabilir. CoSchedule, içeriğiniz için kullanmayı düşündüğünüz konu başlığını analiz edip puan veren bir sistem. Özellikle İngilizce üretilen içerikler için kullanılabilir.

Keywords Everywhere

Keywords Everywhere, aslında çoğumuzun aşina olduğpu bir anahtar kelime planlayıcısı. Aranan kelimenin aranma hacmi, tıklama başı maliyeti, long tail versiyonları gibi bilgileri sunuyor. Tek farkı, bunu Google arama ekranında gösteriyor olması. Aşağıda “pazarlama türkiye” için yapılan arama örneğini sizinle paylaşıyorum.

Mention

Mention, insanların sizin hakkınızda veya rakipleriniz hakkında internet aleminde neler söylediğini takip edebileceğiniz ve haberdar olabileceğiniz çok kullanışlı bir araç. Özellikle kriz anlarında çok işinize yarayacaktır.

 

Lead Edinme Araçları

Lead Quizzes

Lead Quizess, lead kazanmak için test üretmek üzerine tasarlanmış bir araç. Sosyal medya, web siteleri, bloglar veya e posta kampanyaları için kullanılabilir.

Hunter TechLookup

Bu araç, kullanılan teknolojiye göre ilgilendiğiniz web sitelerini bulmaya yardımcı olur. Kendi stratejilerinizi ve teknolojinizi geliştirmek için önemli içgörüler elde edebilirsiniz. Örneğin, “Wordpress kullanan emlak siteleri” gibi bir filtreleme yapmak mümkün.

Not: Lead araçları için örnekleri çoğaltabiliriz ancak bu araçların büyük kısmı Tr dışında hizmet verdiği için bu yazımda onlara yer vermek istemedim. Ürettiğiniz içerikleri inluencer marketing ile viralleştirmenize yardımcı olan araçlar var mesela. Türkiye’de bunun bir örneği “Creatorden”.

Pazarlama Otomasyonları

Woopra

Woopra, müşteri profili, gerçek zamanlı analizl ve pazarlama mesajlarını kişiselleştirme özellikleri ile müşteri etkileşimini artırmayı hedefleyen bir araç. Müşteri deneyimi ve analizleri için kullanılan başka araçlarla entegre olarak da kullanılabilir.

Flow Xo

Facebook’tan Slack’e kadar birçok platform için Chatbot geliştirebileceğiniz bir platform.

Segment

Bu araç için bazı teknik konulara hakim olmak gerekebilir. Esasen, çokça veri analizi yaparak birden fazla hedefleme ile kampanya oluşturmanıza yardımcı olan bir veri analizi ve segmentasyon aracıdır.

Reklam Optimizasyonu Araçları

Attribution

Kampanyalarınızın maliyetlerini ve ROI hesaplamalarını görebileceğiniz detaylı bir araçtır.

Grade My Ads

Facebook reklamlarınızın ne kadar etkili olup olmadığını size raporlayarak gereksiz bütçe harcamanızı önlemek için raporlama yapan basit bir araçtır. Elbette bir PPC uzmanı kadar işlevsel değil ama yine de anlık raporlarla iş yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Insight Araçları

Hotjar

Kullanıcı deneyimi (UX) deyince akla ilk gelen araçlardan birisi Hotjar. Isı haritaları, tıklama haritaları, kullanıcı davranışlarının video kayıtları, dönüşüm hunileri gibi birçok özelliği bir arada sunuyor.

Amplitude

Kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak ve ürün geliştirmek için kullanışlı bir araç, Amplitude. Müşteri davranışları hakkında gerçek zamanlı analizler sunarak hızlı ve etkili karar almanıza ve iş geliştirmenize yardımcı olacaktır. Özellikle gelir modeli internete dayalı teknoloji girişimlerinin düzenli kullanması gereken bir araç modeli.

PaveAI

En basit haliyle, Google Analytics ve yapay zekanın bir araya geldiği bir içgörü aracı diyebiliriz. Adwords, Facebook ve Twitter ile veri entegrasyonu yaparak hızlıca rapor alabilir, hangi kampanyaların veya taktiklerin daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

Growth Race

Yine, internet girişimleri için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir araç Birden fazla projeniz varsa, hepsini bu araçtan görüntüleyebilirsiniz. Rakiplerinizi takip edebilir, Pazar analizi yapabilir, sosyal medya hesaplarınızda ölçüm yapabilirsiniz. Instagram, LinkedIn, Google Analytics, Twitter, Facebook, Medium, Google+, YouTube, Pinterest ve daha fazlası için size veri sağlar.

İş / Görev Takip Araçları

Pipefy

Proje yönetim araçlarını zaten biliyorsunuz. En yaygın olanları Trello ve Asana. Onlara alternatif olarak kullanabileceğiniz bir araç da Pipefy. Süreç yönetimi, kişilere özel görev ataması, iş takibi gibi özellikleri ile zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim araçların sayısını çoğaltmak elbette mümkün. Ne var ki, bu araçlardan bazıları ülkemizde işe yaramayacağı gibi, bazıları da birbirinin muadili olduğu için listeyi kısa tutmaya çalıştım. Dijital pazarlama, artık bir tercih değil; bir zorunluluk haline gelmişken ve dijital dünyada hemen her sektörde rekabet artarken, yıllardır belli başlı analiz ve iş geliştirme araçlarıyla sınırlı kalan pazarlama çalışmaları er ya da geç başarısız olacaktır. Yeni araçlara, yeni sistemlere, yeni stratejilere daima açık olmak gerek. Bu nedenle, yeni gördüğünüz araçları inceleyip kullanmaktan çekinmemek lazım. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir