Dijital Devrim…Dijital Markalar…

damattween

Günümüz dünyası başta bilgi,iletişim ve ulaşım teknolojilerinde hızlı bir değişim yaşamaktadır. Bu süreç  ekonomik ,sosyal , siyasal alanda mesafeleri ve sınırları ortadan kaldırmıştır. Yaşadığımız dijital çağ teknolojik anlamda pazarlamaya da yeni bir boyut katmıştır. Sosyal mecralarda hızla artan tanıtım ve pazarlama faaliyetleriyle birlikte dijital ortamda yapılan satışlarda artışlar meydana gelmektedir. Bu sisteme ayak uydurmaya çalışan firmalar, dijital pazarlamanın şirketlerine katacağı katkıyı hesaplayarak, bu konuda çalışmalarını hızlandırmış ve alt yapılarını hazırlayıp, satışlarını dijital ortamlarda gerçekleştirecek ekipler kurmuşlardır.  Dijital dünya; sınırları kaldırarak, pazarlamaya yeni boyutlar, yeni sistemler geliştiriyor. Şirketler artık ürün ve hizmetlerini dijital ortamlarda diğer rakip şirketlerle yarış içerisine girecek, tüketici daha çok bilgiye ulaşacak ve daha iyi olanı ve kendisine daha yakın olanı ,iyi hizmet vereni tercih edecek. Hatırlarsanız 1998 yılında hepsiburada.com diye bir internet sitesi karşımıza çıkmıştı ve mağazaları evimize getirdi, sipariş verip kargonun evimize geldiği mağaza mağaza dolaşmadan bir tıkla istediğimiz her şeyi  satın alabileceğimiz, farklı bir tüketici alışkanlığımız ortaya çıktı. O yıllarda atılmıştı aslında dijital pazarlamanın temelleri,o yıllarda ki  ilkler kaldı ve daha da büyüdü.

Sosyal Medyada neler yapmalıyız…

Sosyal medya pazarlamasının dinamiklerini bilerek , etkili ve can alıcı duyurularla , tüketiciyi sayfanıza çekmelisiniz. Sayfanızı ziyaret eden tüketiciye, yaptığınız kampanyalarla alışverişe zorlamalı, yapılan kampanyanın kendisi için uygun olduğunu anlatmalısınız. Geleneksel pazarlama anlayışının yerini tüketiciyi düşünen bir pazarlamanın aldığını unutmadan, tüketiciyi düşündüğümüzü ,kampanyalarınızı onları düşünerek yaptığınızı  anlatmalısınız. Sürekli tüketiciyle iletişimde olup, ona güven vermelisiniz. Satın aldığı ürünün iade edebileceğini, garanti kapsamında olduğunu, herhangi bir sorunda çözüm için ulaşabilecekleri iletişim numaranızın olduğunu, satış sonrası müşteri memnuniyetine önem veren bir kültüre sahip olduğunuzu tüketicinize anlatmalısınız. Tüketici güven duyacağı, sorunlarına anında çözüm bulabileceği firmaları ve ürünleri tercih eder. Bu  düşünceye sahip olduğunuzu ,ürünün her zaman arkasında güvenli ve sizler için çalışan bir firmanın olduğunu tüketicinize dijital ortamda anlatmalısınız. Facebook, Twitter,  İnstagram, Pinterest, blog vb. sosyal medya araçlarını tüketicinize günlük paylaşımlarınızla tanıtım faaliyetlerini yapmalısınız. İşin özü Markanızı sosyal medyada Tüketicisiyle konuşturmalısınız. Hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz, markanızın özünü kaybettirmeden paylaşımlar yapmalısınız.

Dijital teknoloji ,sosyal medya  markaları da sosyalleştirdi ,dijitalleştirdi. Son yıllarda artık sık görmeye başladığımız markaların sosyal medyada ki dijital yolculukları ile sosyal medyada yer almaları markalara ne kattı biraz da onu irdeleyelim;

Markalar sosyal medyada yer alarak daha çok kişiye ulaştılar.

Marka bilinirliliğini arttırdılar, markalarınının farkındalığını yarattılar, yeni yeni müşteriler kazandılar.

Reklam ve tanıtım maliyetlerinden daha çok tasarruf ettiler.

Hedef kitlelerini belirleyip ,belirledikleri kitlelere hitap ettiler.

Rakip markaları  daha rahat takip ettiler.

En önemlisi Tüketiciyle konuştular.

Bütün bunlar tüketiciye yaradı tabi. Tüketici bir tıkla istediği marka ile ilgili istediği bilgiye ulaşabiliyor ve istediği markayı tercih edebiliyor. Mağaza mağaza gezme devri yavaş yavaş bitiyor. Markalar dijitalleşiyor, Tüketiciler  dijital dünyada dijital markaları seçiyor.

Tuncay Taşkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir