E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Deneyimsel Pazarlama’da 7 Başarılı Örnek

Deneyimsel Pazarlama’da 7 Başarılı Örnek

Bir markanın hizmet verdiği sektör ve pazarlama stratejisi ne olursa olsun, tüketicilerine, ürünlerini deneyimleme fırsatı vermesi ve bunu başarılı bir şekilde uygulatabilmesi ,markanın tüketicileri ile aralarında koparılması zor bir bağı da oluşturmuş olduğu anlamına gelir.

Beş duyu organına hitap eden Deneyimsel Pazarlama, lüks veya hızlı tüketim ürünlerinin tüketicilerin beş duyusuna dokunarak akılda kalmalarına ve tercih edilmelerine imkan sağlamaktadır.

Bir marka ne kadar büyük olursa olsun, kullanıcısının deneyimine açmadığı herhangibir ürünle etkileşimden uzak bir yerde pazarlama yapıyor demektir. Bakalım kullanıcılarına oyunlaştırmadan da yararlanarak etkileşim fırsatı sunan ve deneyimsel pazarlamayı uygulayan örneklerden ilham alabilecek misiniz…

Toplumbilimci Baudrillard’ın öngördüğü “Modern tüketiciler ürünleri tüketmeyip; aksine ürünlerin anlamlarını tüketmektedir” tespitini deneyimsel pazarlama için yapmış olacak ki , sağlamasını yapmak size kalmış.

1.Today at Apple

Kullanıcılarına çıkarmış olduğu her bir ürünü uzmanlarla deneyimleme şansı tanıyan Apple, Deneyimsel Pazarlama’nın en başarılı örneğini sergiliyor.Tüketicileriyle etkileşimini her yeni çıkan ürünü pazarlama stratejisine duygusal bir bağ oluşturarak anı yaratma imkanı veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=M-1GPznHrrM

2.TNT

TNT dizilerinin çeşitliliği ve hareketliliğini konu alan bu uygulamada kendinizi mesajın içerisinde bulabilirsiniz.

3. WestJet Airlines

Düşük maliyetli olmayan hava yollarının tercih ettiği segmentasyon,sadakat ve mil kartlarına alternatif olarak Kanada’nın WestJet Havayolu yeni yılda müşterilerinin sadakatini bu şekilde ödüllendirmeyi seçmiş.

4. Nutella

2017’de Türkiye’den aldığı fındık oranının bir kısmını farklı ülkelerden tedarik edeceğini duyuran Nutella, yapmış olduğu oyunlaştırma tekniğiyle dikkat çekiyor.

5.Coca Cola Zero – Quiz

The Coca Cola Company ile şişeleme sözleşmesini yenileyerek 10 yıl daha Türkiye’de raflarda göreceğimiz Coca Cola, oyunlaştırma yöntemiyle Coca Cola’yı sevenlere Coca Cola Zero’yu da tattırma şansı veriyor.

6.IKEA

Uzun dönem tüketim ürünleri, karar verirken en çok tereddüt edilenlerdendir. Ikea kararsız kullanıcılarının işlerini bu mükemmel uyku deneyimiyle kolaylaştırıyor.

7.BBC EARTH

Doğal yaşamı içerisinde görmek istediğimiz hayvanlara birkaç dakikalığına dokunmak ve onlarla zaman geçirmek isteyenlere o dünyanın kapılarını açan BBC EARTH, özellikle çocukların dikkatini çekiyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir