E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Değer Fiyatlama Nedir ve Önemi

Değer fiyatlama nedir? Günümüzde birçok farklı kavram pazarlamanın konusu olabilir. Bunlardan biri de direkt olarak fiyatın kendisidir. Geleneksel fiyatlama modellerinde bir malın veya hizmetin fiyatı en başta maliyete, sonrasında da talebe ve rekabete göre değişkenlik gösterir. Bu üç unsur uzun yıllardır kullanılmakta olan yöntemlerdir. Fakat günümüzde farklı bakış açılarının değerlendirilmesi yapılmaktadır ve bu da bizi değer fiyatlama veya değer temelli fiyatlama konusuna getirir. Bu fiyatlama biçiminde ürünün firma nezdindeki değerinden çok tüketici nezdindeki değeri ön plana çıkmaktadır. Bu da son derece modern ve soyut bir bakış açısı kazandırır ve bu sistemi son derece başarılı bir şekilde uygulayan firmalar vardır.

Değer Fiyatlama Nedir ve Temel Unsurlar

Bu fiyatlama yönteminde temel unsur, sunulan ürün veya hizmetin asıl değerinden ziyade tüketici tarafından ne kadar değerli olabileceğidir. Biraz daha açmak gerekirse; yere, zamana, tüketici tipine ve sunulan ürün veya hizmetin cinsine bağlı olarak tüketicilerin satın alma kararını aldığında söz konusu ürüne veya hizmete verecekleri değer değişkenlik gösterebilir. Buna örnek olarak uçak biletlerinin alınma tarihine göre fiyatının çok fazla değişkenlik göstermesi verilebilir. 2 ay önceden alınan bir bilete kimse yüksek paralar ödemek istemez fakat son dakika plansız bir şekilde ortaya çıkan uçuş kararına bağlı olarak tüketici için bu uçuş elzem bir hâl alır ve daha yüksek meblağlar ödemek, tüketici açısından sorun olmaz. Çünkü böyle bir durumda o bilet tüketici için de son derece değerli olur ve ödediği ücretin fazlalığı tüketiciyi rahatsız etmez.

Değer Fiyatlamanın Önemi

Ürünün psikolojik veya fizyolojik değerine göre bir fiyatlandırma yapmak, firma açısından kritik anlarda çok daha fazla kâr elde etmeye yardımcıdır. Bunun dengeleyicisi olarak da, kritik olmayan sıradan anlarda daha az kâr elde etmek yer alır. Fakat bu noktada kritik olmayan zamanlarda fiyatın düşürülmesi büyük bir problem değildir. Çünkü fiyatta indirime gidilecekse, belirlenen bu fiyat yukarıda bahsettiğimiz maliyet, talep veya rekabet üzerinden bir fiyatlama olacaktır ve standart bir kârlılık söz konusudur. Bu nedenle normal zamanda olağan bir kârlılık sağlanır ve kritik zamanlarda elde edilen fazla kâr işletme açısından fayda sağlar. Bunun bir diğer örneği ise piyasada kaliteli bir malınız varsa ve bu malın maliyeti düşükse, tüketici gözünde kalite algısını yerleştirmek için fiyatta yükselme yapılabilir. Tam tersi olarak da bir ürünün fiyatı düşürülerek, uygun fiyata kaliteli mal satın alma duygusu tüketicilere verilebilir ve ürünün satın aldırıcı özellikleri arasında fiyatı ön sıralarda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir